E-identita v reálném životě úřadů nebo firem

ICT Revue (iHned.cz) - V předchozích dílech jsme si řekli něco o e-identitě a on-line službách státu pro občany, dnes se podíváme, jak vznikají e-identity uživatelů na úřadech nebo ve firmách.... Pokračování série článků od jednatele NEWPS.CZ, Martina Řehořka.

 Foto: Kybernetická bezpečnost - ilustrace, zdroj: archiv ihned.cz

 

Realita bývá různá, hodně to závisí na vnímání důležitosti e-identity uživatelů. Ukažme si to na typických příkladech, se kterými se můžeme běžně setkat. Uvedu jeden odstrašující a proti němu jeden ukázkový příklad dokonale nastaveného systému.

Jako první vezmu odstrašující příklad z jednoho nejmenovaného městského úřadu. Zajímal jsem se, jak zde vzniká e-identita uživatele. Jaký je proces vzniku uživatelského účtu při nástupu nového zaměstnance. Čekal jsem cokoliv, ale odpověď mě skutečně dostala. Obvyklý proces je zhruba následující. Starosta nebo tajemník odchytí na chodbě někoho z IT oddělení se slovy: „Hele Pepo, tohle je Jan Novák, v pondělí nastupuje, tak mu založ účet, aby měl mail a dostal se do spisovky apod. Vždyť víš jak. Jo a dej mu notebook a telefon.“ Ve většině případů takové zadání probíhá dokonce telefonicky.

Celý článek najdete ZDE.

Zdroj: ictrevue.ihned.cz


Další články

KyberGlosář s Alešem Kučerou 1.
Více
Dobrá zpráva o dvojí bankovní identitě
Více

Zpět na výpis novinek