Maminky na mateřské a jejich nekonečný boj s úřady

Praha - Každá žena, která se rozloučila v práci s kolegy a odešla na mateřskou dovolenou to bezpochyby zažila – papírování. Radost z očekávání nového přírůstku do rodiny se z pohledu komunikace s úřady, změní v noční můru.

Začíná to potvrzením od lékaře, který směřuje zaměstnavateli a od něho na sociálku. Jeden papír, který musí oběhnout hned tři subjekty. A komunikace u zaměstnavatele tím zdaleka nekončí. Musíte nahlásit délku mateřské, podat žádost o proplacení dovolené po skončení mateřské, nově i žádost o otcovskou dovolenou. Po porodu následuje žádost o porodné, žádost o přídavek na dítě, následně žádost o rodičovský příspěvek, přihlášení ke zdravotní pojišťovně, potvrzení o výši mateřské, hlášení změn např. při přestěhování nebo sňatku, v některých případech žádost o příspěvek na bydlení a žádosti pěstounské péče, atd. atd.

Novopečené matky běhají s nově narozeným dítětem nebo batoletem od jednoho úřadu na druhý. Čekají dlouhé fronty v nevyhovujících čekárnách, kde častokrát nemohou děti ani přebalit, natož nakrmit nebo někde bezpečně ponechat kočárek. Pokud zrovna nebydlí na adrese svého trvalého bydliště, musí k tomu všemu ještě na daný úřad krkolomně cestovat, mnohdy velmi daleko. Vedro, zima, déšť, úřad se na počasí neptá.

Tak, jako se mámy učí v porodnici pečovat o své dítě, měly by dostávat i základní informace o tom, jak projít touto byrokratickou cestou bez stresu – ono to totiž dneska jde! Stačí, aby si každá budoucí maminka zřídila svou datovou schránku fyzické osoby a se všemi úřady začala komunikovat elektronicky. V klidu, z domova.

Věřte nebo ne, ale například ČSSZ má své formuláře zpracovány na svém webu velmi dobře a lze jejich prostřednictvím s úřadem komunikovat elektronicky, prostřednictvím datové schránky (zasílat žádosti, oznamovat, hlásit změny, apod.). Podobné je to u většiny zdravotních pojišťoven. A stejné by to mohlo být i u zaměstnavatelů, kteří jako právnické osoby mají datovku automaticky a je tedy jen na nich, zda povolí svým kolegyním na mateřské, aby s nimi takto komunikovaly a přestali je nutit cestovat s novorozeňaty kvůli pár papírům. Dneska legislativně nebrání nic tomu, aby si maminky mohly tyto negativní zážitky odpustit a naplno se mohly věnovat svým dětem. Jen se to prostě málo ví...

Datovou schránku si může každá maminka zřídit na kterémkoliv z více než sedmi tisíc míst Czech POINT, který je na nejbližší poště nebo úřadu. Zřízení je zdarma a je to poslední „úřední“ návštěva, kterou musí maminka od té chvíle udělat.

Zdroj: Facebook "oficiální stránky Datových schránek"

 

Další články

Obrana postavená levně a rychle zůstává děravá
Více
V jednoduchosti nemusí být síla. Branou pro škůdce se stává protokol usnadňující přihlašování
Více

Zpět na výpis novinek