Datovka sama ohlídá, aby vám někdo neukradl byt nebo dům

Praha - Už jste slyšeli o těch případech, kdy majitelé nemovitostí jednoho dne zjistili, že už majiteli bytu, pozemku nebo domu nejsou? Ptáte se, jak je to možné? Prostě se stali obětmi podvodu. Někdo jim za zády takzvaně nemovitost přepsal sám na sebe nebo někoho jiného. Jestli si říkáte, že to není možné, tak věřte, že je a nejde o ojedinělé případy. Stačí k tomu padělaná kupní smlouva. Pro úředníky na katastru nemovitostí je tohle totiž nemožné odhalit.

Katastrální úřad se k tomu postavil čelem a po vlně těchto případů zprovoznil službu tzv. hlídacího psa. Ten má za úkol, informovat skutečného majitele nemovitostí, že dochází k nějaké změně a díky tomu mu dát čas, aby případnému podvodu zabránil. Tahle, jinak určitě chvályhodná služba, má dvě nevýhody. Majiteli nemovitosti je aktivovaná až po zaplacení příslušného poplatku. A ta druhá nevýhoda je čas, který musíte zřízením této služby obětovat – vyplnit formulář, vytisknout, podepsat, donést na katastr...

Proč ale platit penězi a časem za něco, co není potřeba? Pokud máte datovou schránku fyzické osoby (zřízení je zdarma a je to otázka pěti minut na kterémkoliv Czech POINTu) musí vám Katastrální úřad ze zákona posílat oznámení o případné změně automaticky! O jakékoliv změně se vždy dozvíte na začátku řízení a budete tak mít relativně hodně času, se proti případnému podvodu bránit.

Totéž platí i v případě, pokud si třeba někdo, bez vašeho svolení, nahlásí trvalé bydliště k vám domů. Do datovky vám tentokrát Ohlašovna pošle informaci, se kterou můžete následně pracovat a nezvaného nájemníka se rychle zbavit. A je jedno jestli jste zrovna v práci nebo na dovolené, protože datovku máte k dispozici stále, kdykoliv a kdekoliv.

 

Spoustu formulářů ke komunikaci s úřady - i s tím katastrálním - najdete na www.podejto.cz. Zkuste komunikaci prostřednictvím datových schránek!

Další články

VPN je nákladná a komplikovaná. Zkuste to chytřeji, říká expert NEWPS.CZ David Čečelský
Více
Uživatelsky příjemnější, jednodušší, bezpečnější. Místo virtuální privátní sítě je tu DRAM
Více

Zpět na výpis novinek