Dobrá zpráva o dvojí bankovní identitě

V bance už vás viděli, a tak i jiným potvrdí, že jste to vy. Taková je podstata bankovní identity, která má zpřístupnit řadu služeb v online formě, zatím totiž vyžadují osobní identifikaci, a tudíž cestu na úřad či kamennou pobočku. Banky měly pro tuto službu vytvořit jednu alianci, ale nedopadlo to. Naštěstí je to spíše dobrá zpráva, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Lidé už nebudou muset na úřad kvůli nejrůznějším razítkům, ani na pobočku dodavatele energie kvůli podpisu smlouvy. Za nadějnými přísliby pro příští rok stojí magické spojení bankovní identita. Podstatou je, že řadu služeb a úkonů, které dnes vyžadují osobní identifikaci, bude možné realizovat po internetu, a to díky online ověření totožnosti prostřednictvím informací od bank. Uživateli postačí přihlašovací údaje do digitálního bankovnictví, případně metoda, jíž se potvrzují platby na internetu – otisk prstu či scan obličeje. Banka, která už dotyčného jednou osobně identifikovala, pak třetí straně – státu či soukromé společnosti – potvrdí jeho identitu.

Banky se pro účely této služby měly spojit do jedné aliance. Nebylo by to ovšem Česko, aby to tak dopadlo. Tři největší hráči na trhu – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka založily společnost Bankovní identita. Ostatním se ale nelíbí podmínky, za nichž se mohou připojit. Kdo si celou věc nastuduje, nemůže se tomu moc divit. A tak Air Bank, Fio banka a Moneta vytvořily vlastní alianci pro bankovní identitu.

Může to vypadat jako truc podnik. Ale je to dobrá zpráva, podobně jako když na trh přijde další dodavatel benzínu. Benzín jako benzín, ale konkurence tlačí dolů ceny. A cena této vymoženosti je zatím neznámou. Stát za ni bankám nic platit nehodlá, je pouze ochoten při přístupu k úředním agendám akceptovat popsanou online identifikaci při splnění technických a organizačních požadavků. Že by byli ochotni klienti bank za bankovní identitu při každém použití platit, o tom dost pochybuji. Takže zbývá varianta, že banky službu zpoplatní komerčním subjektům, které její využití budou chtít nabídnout svým zákazníkům. Nebo náklady ponesou samy a udělají z této služby benefit.

 

Ing. Aleš Kučera
Předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

Další články

Kdo může za kolaps sčítání?
Více
„Cloudná“ hesla
Více

Zpět na výpis novinek