Cloud už skvěle slouží i hackerům. Jsou rychlejší a pružnější

Hackeři přemísťují svoji výpočetní kapacitu do cloudu jako kdokoli jiný. Za nevysoké předplatné si lze koupit nejrůznější kradená data, která se dají použít ke kybernetickým útokům prakticky na jakýkoliv cíl.

Cloudová řešení jsou již nějakou dobu dostupná ve všech možných oborech. Místo nákupu vlastního hardwaru si pronajmete diskovou nebo výpočetní kapacitu, k níž pak přistupujete přes internet. Má to spoustu výhod; především je to levné a vaše data nebo software jsou dostupná čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu. Bezpečnost dat je obvykle zaručenější než při použití vlastních datových center. Poskytovatelé cloudu většinou aktualizují svůj software automaticky a bez prodlení instalují nejnovější záplaty.

Proto není divu, že vedle legálně podnikajících firem využívají cloud i kybernetičtí zločinci. Na blogu japonsko-americké bezpečnostní firmy Trend Micro vyšel rozsáhlý článek o tom, jakým způsobem to dělají. Z hlediska hackerů je hlavní výhodou cloudového řešení zejména rychlost. Zatímco ještě nedávno uplynuly mezi krádeží přístupových hesel či jiných podobných údajů a jejich využitím ke kybernetickému útoku řádově týdny, s využitím cloudu jsou to jen dny, nebo dokonce hodiny.

V hackerských cloudových e-shopech najdete záznamy psaní na klávesnici odposlouchané pomocí malwaru, osobní informace, oskenované citlivé dokumenty a daňové zprávy nebo účty. Bez problémů seženete čísla kreditních karet, detaily o platbách, historii prohlížečů, autentizační tokeny a spoustu dalšího digitálního materiálu, který dokáže šikovný hacker snadno využít.

Ilegálních dat jsou dnes k dispozici řádově terabyty a začíná být obtížné se v nich vyznat. Kyberzločinci proto mají s velkými daty podobný problém jako běžné korporace. V cloudu mohou zapojit technologie analytics a machine learning, které jim pomáhají záplavu informací třídit.

Platební model cloudových databází připomíná moderní legální služby pro firemní i individuální zákazníky. Hackeři mají na výběr mezi jednotlivým přístupem a dlouhodobým předplatným. První možnost se dá pořídit už za sto dolarů, druhá může stát od třech stovek do tisícovky ročně. Mezi provozovateli cloudů je ostrá konkurence.

Jedni lákají zákazníky na aktualizaci kradených dat každý týden, jiní prodávají svoje data s tím, že mohou být použita jen v omezeném počtu případů. Aby zabránili jejich zneužití nepoctivými zákazníky (rozuměj nepoctivými k jiným nepoctivým), používají digitální vodoznaky a jiné obdobné techniky. Nebylo by překvapivé, kdyby si časem začali najímat na ochranu svých kradených dat profesionální bezpečnostní firmy.

Další články

Vydírání pomocí facebookových inzerátů
Více
„Cloudná“ hesla
Více

Zpět na výpis novinek