Inovační marnost v době krize

Za krize ubývá zakázek a zbývá více kapacit pro bádání nad inovacemi. Ale komu pak tyto inovativní produkty prodat? Stát ani velké korporace je neumí nakupovat a menší firmy se spíše snaží těžkými časy prospořit, píše v novém sloupku šéf NEWPS.CZ Aleš Kučera.

Každá firma z oboru informačních technologií pracuje na projektech na zakázku a vedle toho dělá na projektech, na něž zakázku nemá. Píše si je do šuplíku. Když ubude objednaných zakázek, jako třeba za současné koronakrize, zbývá více času na vlastní bádání. Pokud vývojáři něco vybádají, nastává otázka, komu to prodat.

Státu? Ale ten neumí nakupovat inovativní produkty. Už jste někdy viděli veřejnou zakázku, která by zněla přibližně: Vymyslete, jak vyřešíme tento problém, a kdo to zvládne nejlépe, ten zakázku dostane? Existují sice soutěže o návrh, ale všichni hned začnou vysvětlovat, že to celé nebylo myšleno pro IT a podobné věci, ale třeba pro návrhy pomníků. 

Velké korporace také neumí nakupovat inovativní produkty. Bohužel se často podobají státu a odpověď bývá: Nic takového jsme neplánovali. Malé a střední firmy zase v krizi váhají s investicemi. Evropská mentalita je bohužel taková, že se horšími časy snažíme prospořit. Má to celou řadu důvodů, kulturních a jiných. Ale patří mezi ně i to, že podniky nemohou lidi jednoduše propustit a pak je znovu nabrat zpátky.

Navíc všechny státní podpory jsou v podstatě nastaveny tak, že daný stav zamykají. Podniky si nechají pomoci, ale zároveň se zavážou k tomu, že nebudou škrtat pracovní místa. Teď si představte situaci, že svou firmu chcete změnit. To, co dělala dříve, už nikoho nezajímá, ale najdete jiný segment trhu, a zjistíte, že potřebujete některé lidi propustit, protože nemají potřebné kompetence, a jiné zase nabrat. Jenže to nemůžete. Ale ze skvělého šedesátiletého administrátora sítí nikdy nebude skvělý administrátor sociálních sítí. A to navzdory tomu, že jsou to také sítě.

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

Další články

Českou veřejnou zakázku jen těžko vyhraje „nový Amazon“
Více
Co napověděl koronavirus o vládní třicetiletce
Více

Zpět na výpis novinek