Dopis od ministryně pro vyšší krevní tlak
Přesuňte lidi na home office, žádá v době pandemie stát. A ministryně práce to urguje dopisem všem zaměstnavatelům. Palec nahoru za psaní poslané do datové schránky, palec dolů za paragraf, který práci z domova upravuje. Více se dočtete v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.
Ministryně práce a sociálních věcí napsala zaměstnavatelům dopis. Přišel do datové schránky, takže jejímu úřadu se podařilo rozeslat 600 000 zpráv v podstatě na jedno kliknutí. Takový krok si zaslouží palec nahoru, podobá se představě státní správy v éře digitalizace.
O obsahu onoho dopisu mohu říci, že mě přivedl do stavu naprosté blaženosti. Paní ministryně nám v zásadě napsala, ať nešvejkujeme a pošleme zaměstnance na home office. A pak do dopisu vykopírovala jediný paragraf zákoníku práce, podle nějž se v tomto státě práce z domova praktikuje.
Z něj vyplývá, že home office nelze nařídit, ale je třeba se na něm se zaměstnancem dohodnout. Ten si při tom sám určuje pracovní dobu a když se rozhodne pracovat od půlnoci do šesti do rána, nejde s tím nic moc dělat. Byť ho firma potřebuje na poradenské lince od desíti dopoledne do čtyř odpoledne. Zaměstnavatel také není žádným způsobem schopen vynutit plnění povinností vyplývajících ze zákona o bezpečnosti práce.
Už jen jako drobnost se jeví situace, kdy zaměstnanec přijde s tím, že doma na internetu pracuje také manželka a dvě děti visí na online výuce, takže je nezbytné zvýšit limit připojení o 500 korun měsíčně navíc. A firma nemá jak mu ty peníze dát. Když mu zvedne plat, tak částku musí zdanit a ještě z ní odvede sociální a zdravotní pojištění. Nebo za něj zaplatí účet, a pak musí sumu také dodanit jako naturální plnění.
Měl jsem chuť na ten dopis odpovědět, ale nakonec jsem to neudělal. Jen se ptám, proč vláda v rámci nouzového stavu paragraf o práci z domova nezměnila?
Ing. Aleš Kučera
předseda představesta
NEWPS HOLDING SE