Zbytečné papíry, zbytečné plastové kartičky

Na webech veřejné správy se v Česku hlavně dozvíte, jaké úřad potřebuje papíry. Ale že by online vyřešil tak banální agendu, jako je převod zaplaceného užívání modré parkovací zóny na nové vozidlo? To nejde. Více se dočtete v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Koupil jsem nové firemní auto. To staré půjde do světa. Ale protože jsem u něj zaplatil referentský poplatek ve dvou pražských městských částech, abych tam mohl parkovat, chtěl jsem převést tuto možnost na registrační značku nového vozidla. Jsou lidé, kteří si nad tím povzdychnou, jsou lidé, kteří si raději zanadávají, ale ačkoli mám všechny možné státem vydané elektronické identifikační prostředky, online to prostě nejde.

Nakonec jsem musel podepsat dvě plné moci pro dva různé městské úřady. Je na nich kategorizace vozidla, VIN kód, registrační značky a můj neověřený podpis. Na dálku to nelze vyřešit proto, že úřad potřebuje naprosto bezcenně autorizované papíry. 

Moje asistentka s nimi následně vyrazila do ulic, aby se tramvají dopravila do příslušných front. V čase koronaviru, kdy máme omezit osobní kontakty, v éře, která hlásá pokud možno ekologickou mobilitu. Za mne ta nejekologičtější je žádná. Kdo nikam nejede, emise prostě neprodukuje.

Z motoristického světa je i pozitivní reakce české byrokracie na období pandemie: po dobu nouzového stavu se tolerují řidičské průkazy se skončenou platností. Kdo si jej nestihl vyměnit s předstihem, v době omezených úředních hodin s tím může mít dost problém, navíc fronty jsou nežádoucí, takže stát za propadlý řidičák nikomu hlavu neutrhne. To je prima. Ale může mi někdo vysvětlit, k čemu vůbec potřebuji při řízení po této republice doklad, že jsem složil řidičské zkoušky? Když mě policie zastaví, nespokojí se s tím, že vidí mé „papíry“. Vždy si je stejně ověřuje proti databázím. Policisté odkráčí do auta a sedají k počítači, hlídka na motocyklu se chápe vysílačky a volá kamsi kolegyni… Když mám doklad totožnosti, tak na co je tedy proboha ta druhá plastová kartička? 

Aleš Kučera
NEWPS HOLDING SE

Další články

Kdo může za kolaps sčítání?
Více
„Cloudná“ hesla
Více

Zpět na výpis novinek