Pozitivně začarovaný kruh 5G

Agent pojišťovny, připojený přes mobilní Edge, dnes často minuty čeká na vícefaktorové ověření přístupu. Mobilní 5G sítě jsou v tomto ohledu nadějí na lepší budoucnost. Ve spojení s cloudem mohou výrazně posunout firemní IT, píše v novém sloupku šéf Delivery NEWPS David Čečelský.

Svět dnes doslova visí na internetu a v čím dál větší míře využívá bezdrátové připojení. Řada zemí, například v Asii, éru stolních počítačů a pevného internetu v podstatě zcela přeskočila. Balíčky mobilních dat se tam prodávají jako housky na krámě a o některých obyvatelích se říká, že doma mají častěji chytrý mobilní telefon než toaletu. Celý tento fenomén dostává nový rozměr zakuklený pod zkratkou 5G. Mobilní datová síť nové generace se objevuje už i v Česku a například O2 o ní říká, že bude zhruba desetkrát rychlejší než dosavadní 4G.

Propagátoři tohoto výdobytku slibují skvělý obraz i zvuk videí, rychlejší stahování, rozmach internetu věcí nebo rozvoj autonomně řízených vozidel. Co ale bude 5G znamenat pro firemní IT? Osobně vidím největší potenciál ve spojení s cloudovými službami. Zejména lidem, kteří pracují v terénu jako třeba prodejci energií nebo agenti pojišťoven, budou jejich zaměstnavatelé moci zajistit vyšší komfort vzdáleného přístupu. Když dnes dealer čehokoli vstupuje u zákazníka do systému své mateřské firmy s vícefaktorovým zabezpečením a připojen přes Edge čeká několik minut na generování QR kódu, těžko se divit, že ztrácí nervy a zabezpečení raději nějak obejde. Pokud ale bude propojen přes 5G s rychlostí gigabitového ethernetu, i ta „sebevrstevnatější“ autentizace poběží na lusknutí prstu. Pak nikoho nenapadne, aby ji ignoroval.

Mobilní sítě páté generace nepochybně posunou ještě větší část různých aktivit do digitálního světa zranitelného nejrůznějšími kyberútoky. Ale zároveň díky své kapacitě rozšíří i možnosti zabezpečení, jehož limitem bývá právě to, že přenos dat zpomaluje. Rýsuje se mi to jako pozitivně začarovaný kruh.

Ing. David Čečelský
Delivery Director
NEWPS.CZ s.r.o.

Další články

PRVNÍ ČESKÝ EGOVERNMENTOVÝ PROJEKT ZAŽIL REKORDNÍ ROK, LIDÉ SI LONI PŘES CZECH POINT POŘÍDILI PŘES 2,5 MILIONŮ VÝPISŮ
Více
Pozvánka na webinář: JAK OŽIVIT A VYUŽÍT VAŠE MRTVÁ DATA
Více

Zpět na výpis novinek