Českou veřejnou zakázku jen těžko vyhraje „nový Amazon“

V českých veřejných zakázkách za stovky miliard korun ročně se soutěží o nejnižší cenu. Z takového podhoubí ale těžko vyroste nový Amazon, protože kdo je nejlevnější, těžko bude nejlepší, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Evropa úspěšně vyhání chytré IT nápady do zámoří, protože neumožňuje patentovat software. Takže nemá svůj Google nebo Amazon. Ne, nechci tu opakovat svou tezi z minula, ale zaměřit se na Česko. Tady má totiž zmíněný problém ještě další rozměr.

Významnou část trhu, i toho s informačními technologiemi, představují veřejné zakázky. Obvykle se uvádí, že stát jich v tuzemsku zadává zhruba za 600 miliard korun ročně. Ale nejdříve se soutěží, kdo zakázku dostane, a klíčovým kritériem je cena. Tímto způsobem však nikdy nepomůžeme vzestupu opravdu schopné IT firmy. Protože soutěží-li se de facto o nejnižší cenu denní práce vývojáře či programátora, jen těžko vyhraje firma inovativní, chytrá, schopná prosadit se i ve světě.

Dokud tohle nezměníme, pořád si za odevzdané daně budeme kupovat jen ten nejošklivější a nejškrábavější toaletní papír. Kolik lidí to udělá, pokud vysloveně nemusí, když jde utrácet ze své vlastní kapsy?

A dovolil bych si ještě jednu poznámku. Před pár lety jsme si jasně řekli, že kyberprostor je nové bojiště. Pak nechápu, proč nezareagujeme tak, že ho v zákoně o zadávání veřejných zakázek přeřadíme do stejné škatulky jako pušky, děla a tanky. Protože buď to bojiště je, nebo není.

 

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

Další články

ALEŠ KUČERA PRO SEZNAM ZPRÁVY: HACKEŘI NEUSTÁLE ÚTOČÍ
Více
KyberGlosář s Alešem Kučerou 1.
Více

Zpět na výpis novinek