Potřebujeme veřejné zakázky a lepší náladu. V obojím stát selhává

Ekonomika zasažená koronavirem potřebuje vládní investice a soukromé nákupy. Jenže půlbilionový schodek rozpočtu nechá vláda projíst a spotřebitelskou náladu kazí strašením, že se vrátíme do doby rouškové, píše ve svém novém sloupku šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

Česko řeší zásadní problém – jak rozhýbat ekonomiku. V privátním sektoru jde o to, jestli lidé budou věřit v budoucnost a utrácet, jestli firmy budou větřit byznys a investovat. Jenže podnikatelé jsou v současnosti extrémně konzervativní, více méně sedí na rukou a čekají, co se stane. Panuje mezi nimi naprostá nedůvěra, že se jim nové investice zaplatí, že jejich produkty někdo bude chtít koupit. Jediný obor, který „jede“, je stavebnictví. Nicméně i odtamtud se ozývají hlasy, že se hlavně dostavují dříve započaté projekty, ale s novými příležitostmi je to slabší.

Oživení může pomoci veřejná sféra. Zejména tím, že dá firmám práci v rámci veřejných zakázek. Vláda letos plánuje utratit o 500 miliard korun více, než kolik vybere na daních. Ale tyhle peníze se prostě projí. Neslyšel jsem o tom, že by je ministři hodlali z významnější části proinvestovat. Nápady jako snížení spotřební daně z nafty přinesou jediné, že ještě víc klesnou rozpočtové příjmy. A že si můžu se státní zárukou, tedy fakticky bezrizikově, půjčit třeba sto milionů korun? Ale já je nepotřebuji. Taková pomoc se hodí na výstavbu nové tovární haly. Ale kdo koupí zboží v ní vyrobené?

To je otázka spotřebitelské nálady. K ní lze podotknout jediné: když už stát neumí pomoci poptávce novými zakázkami, mohli by jeho představitelé alespoň přestat strašit tím, že se na podzim zase začnou plošně nosit roušky. Zdá se, že si vůbec neuvědomují, jak něco takového člověka psychicky deptá. A jeho nálada, včetně té spotřebitelské, pak nestojí za nic.

 

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

 

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.
 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

Další články

Většinu času jsme v defenzívě, přiznávají bezpečnostní experti
Více
Nezabezpečené API jako pozvánka pro hackery
Více

Zpět na výpis novinek