Milionová záplata na miliardovou díru

Velkou bolest zdravotnictví na plno odkryli až kybernetičtí útočníci. Na informační systémy se v tomhle resortu léta kašle. Pár desítek milionů to rozhodně nespraví, vnitřní dluh se jen ve velkých nemocnicích počítá v miliardách korun, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

Bědného stavu informačních technologií v nemocnicích si povšiml i ministr zdravotnictví. Přiznal, že to nebyla priorita, a přislíbil více peněz ze státního rozpočtu. Mám k tomu jednoduchý příklad. Velká nemocnice může mít odhadem pět tisíc IT uživatelů. Podobně jako středně velká banka. V čem se liší práce obou institucí? Obě spravují spoustu dat, která je třeba chránit a utajovat, obě mají v síti různá koncová zařízení … je to zkrátka téměř stejné. Ale zatímco banka zaměstnává 100 ajťáků, nemocnice jich angažuje ani ne desetinu. Zatímco banka posledních deset let investovala do IT 200 milionů ročně, nejmenovaný špitál teď dostal na přilepšenou 28 milionů. Zní to jako vtip.

Vnitřní dluh se jen ve velkých nemocnicích počítá v miliardách korun. A nespočívá v tom, že ve zdravotnictví slouží počítače s Windows 7, které už nejsou podporované. To je jen povrchní projev celého problému, který má původ v tom, že se na informační systémy ve zdravotnictví léta kašle.

Postavit do nemocnic nové počítače s novým operačním systémem nic nezmění. Tam je třeba postavit především 100 lidí do IT a celé řešení pojmout koncepčně. Což bude stát mnohem víc než pouhá hromada nového hardwaru. Jenže premiér, který zemi řídí z mobilu, to nikdy nemůže pochopit. A jeho ministr zdravotnictví? Obávám se, že vůbec neví, o čem mluví. Angličtina má pro to trefný výraz. Ten člověk je prostě disconnected.

 

 

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.
 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

 

 

 

 

Další články

S ÚŘADY SE DNES DOMLUVÍTE I NA DÁLKU. DATOVKU SI ALE HLÍDEJTE
Více
Proč na Mars nepoletí Němci, ale Američané
Více

Zpět na výpis novinek