Jak stát neprodal chytrou karanténu
Lékem na koronavirus měla být chytrá karanténa. Ale zdá se, že nezabrala, prostě nefunguje. Něco se totiž hrubě nepovedlo, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.
Měl to být způsob, jak účinně bránit šíření koronaviru, aniž by se znova musel z velké části zmrazit chod celé společnosti. Recept, který podle všeho úspěšně zafungoval například v některých asijských zemí, ale v Česku, jak to bývá, nedopadl podle představ. Tvůrci strategie proti pandemii se už v době hluboké celonárodní karantény zaklínali její chytrou variantou. Moderní technologie měly hygienikům umožnit rychle a spolehlivě identifikovat rizikového kontakty nakažené osoby a poslat je do domácí izolace, aby vir případně neroznášely dál. Teď se ukazuje, že aplikace pro tento účel sice vznikly, ale jejich využití není valné.
Vysvětlení může být vícero. Ale představte si, že si stáhnete aplikaci, jako je e-Rouška, a následně vám z hygieny zavolají, že jste se potkal s nakaženým, jehož jméno vám neřeknou, ale musíte na 14 dní do domácí karantény. Jaká je odpovědnost dotyčného, který o tom rozhodl, zvlášť když se stále opakuje, že žádné náhrady škody nebudou? Odpověď neznám. A moje chuť něco podobného podstoupit je i tímto pádem mizivá.
Nebo se můžu dočíst, že si aplikaci stáhlo 250 tisíc lidí. Ale co přesně dělá, zejména s mými daty, se nedozvím. Stát prostě takzvanou chytrou karanténu nezvládl lidem prodat. Což je ovšem zásadní, když něco podobného děláte – vysvětlit, proč je to dobré, jako to funguje, jaký bude uživatelský zážitek, jak jsou ošetřena různá rizika. Zase jednou se to hrubě nepovedlo. Že o chytré aplikace příliš nestojí ani sami hygienici, to je zase úplně jiný příběh.
Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE
Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.
elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova