Co napověděl koronavirus o vládní třicetiletce

Když šlo o lidské zdraví, ryby, které padnou za oběť igelitovým pytlíkům, přestaly být důležité. Koronavirus prostě během pár týdnu překlopil žebříček společenských priorit. Jak dlouho může ve světle této zkušenosti vydržet vládní investiční plán na 30 let? Více se dočtete ve sloupku šéfa NEWPS HOLDING SE Aleše Kučery.

Na začátku tohoto roku jsme všichni věděli, že igelitové pytlíky zabíjejí ryby a páchají další škody na životním prostředí. Pak jsme za tři měsíce spotřebovali tak obrovské množství mikroténu, že to nemá obdoby, a je nám to vcelku jedno. Na začátku tohoto roku jsme všichni věděli, že dieselová auta nemají vjíždět do center měst, protože jejich výfukové plyny děsivě škodí ovzduší. Ona tam dva měsíce nejezdila, a zdá se, že jsme někde udělali chybu, protože kvalita vzduchu se příliš nezměnila. Ještě na začátku roku pro nás bylo podstatné, jestli momentálně máme 16 nebo 78 pohlaví, a najednou to není zas tak velké téma. Jinými slovy vyšla najevo jedna zásadní věc, totiž že celá řada problémů, kterými se zabývala naše společnost ještě na začátku roku, byly naprosté malichernosti. Protože jsme byli kvůli šíření koronavirové nákazy ochotní prakticky během 14 dní naprosto překlopit žebříček priorit celé civilizace.

Zároveň se ukázalo, jak málo vlastně stačí, aby k tak zásadní změně došlo. O to pozoruhodnější je, že tento stát má investiční plán na 30 let dopředu. Zahrnuje tisíce nejrůznějších projektů za biliony korun a představen byl na konci loňského roku. Při té příležitosti jsem si vzpomněl, co jsme věděli o informačních technologiích před 20 lety, jak by asi tehdy vypadal plán investic v IT na příští dvě dekády, a co by z něj po pár letech zbylo. A tady je dnes někdo ochoten sestavit celospolečenskou třicetiletku. To si nejspíš žádá obdiv.

 

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.


 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

 

 

 

 

Další články

S ÚŘADY SE DNES DOMLUVÍTE I NA DÁLKU. DATOVKU SI ALE HLÍDEJTE
Více
Paradoxy elektromobilní revoluce
Více

Zpět na výpis novinek