ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Mobily kazí spánek. Nová funkce Androidu to chce změnit

Obrazovky všelijakých elektronických zařízení způsobují nespavost. Problém je zvlášť s modrým světlem. Nejnovější update operačního systému Android proto přinese speciální mód pro lepší spánek.

Společnost Google zaznamenala během koronavirové pandemie nárůst dotazů na nespavost. A tak přichází Bedtime, česky nejspíš něco jako Čas usínání, což je nová funkce operačního systému Android. Jako první má být k dispozici na telefonech a tabletech řady Pixel, které vyrábí samotný Google. Další zařízení mají následovat během léta.

Vývojáři Androidu na různých vylepšeních, která se nějak týkají spánku, pracují už delší dobu. Nejsou sami. Alespoň noční mód s uklidňujícími barvami zavádí v posední době kdekdo. Nová funkce Androidu však bude mít globální dopad. Jde totiž o nejrozšířenější operační systém na zeměkouli. Momentálně běží na víc než polovině všech zařízení na světě, počítáno včetně osobních počítačů nebo laptopů. Mobilů, tabletů, a dalších elektronických přístrojů s Androidem je v současnosti okolo dvou a půl miliardy.

Samozřejmě ne všechna zařízení update dostanou. Spousta výrobců se s nimi nechce obtěžovat. Někteří lidé si je vypínají sami. Časem se však nová funkce určitě rozšíří. Pokud si ji uživatel zapne (pro dobro lidstva by bylo dobře, aby byla default), telefon se v předem vybranou dobu přepne do odstínů šedé. Vypne se zvonění, notifikace a další rušivé prvky.

Světlo obrazovek všelijakých elektronických zařízení narušuje vyplavování hormonu melatoninu. Ten spouští ospalost. Čím víc času strávíte před spaním sledováním nějaké obrazovky, tím větší je pravděpodobnost, že budete mít problémy usnout. V účincích různých druhů obrazovek jsou rozdíly. Pasivní zařízení, jako jsou čtečky, ale pravděpodobně i televize, jsou relativně bezpečná. Horší je to s interaktivními činnostmi, jako je hraní videoher, konzumace sociálních sítí, a do určité míry i brouzdání po internetu.

Existují také individuální rozdíly. Zkušení hráči mají s usínáním po hraní videoher menší potíže než nezkušení. Teenagery ohrožuje nespavost víc než starší lidi. Potřebují totiž víc spánku, a zároveň víc používají mobily.

Zvláštní kapitola je modré světlo, které zřejmě kazí usínání víc než jiné odstíny. Speciální programy, jako je třeba f.lux, ho z obrazovek filtrují. Účinky modrého světla na vyplavování melatoninu jsou ověřené. Účinky filtrovacích programů nikoliv.

rjh/NEWPS.CZ

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.


 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

 

 

 

 

Další články

Salvádor se zajímá o naše projekty Czech POINT a datovky
Více
2v1 NEBO 3v1 NEMUSÍ BÝT JEN REKLAMNÍ TRIK
Více

Zpět na výpis novinek