Nulová motivace k efektivitě, zato velká touha rozhodovat o jiných

Schvalujeme vaši žádost, slyší dlouhé týdny uchazeči o státní pomoc v době epidemie. Motivace úřadů pracovat efektivně je totiž nulová, zato motivace rozhodovat o osudu člověka je velká. Jak to změnit, si přečtěte v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Ekonomiku na čas doslova zmrazila opatření proti koronaviru a stát se rozhodl pomáhat postiženým firmám a podnikatelům na řadu způsobů. A opět se v plné nahotě odhalil jeden ze základních problémů Česka – nekonečný a nespoutaný růst nákladů na státní administrativu. Ta je dnes v situaci, kdy řeší výplatu různých nových dávek. Má na to neomezené množství lidí, protože když nebudou stačit ti dosavadní, tak se najmou další. Ale také neomezený čas, protože když adresátům přijdou jejich podpory bůhvíkdy, nebo až už bude pozdě, mají prostě smůlu. Od úřadů se dozvědí jen lakonické: schvalujeme vaši žádost. Že to trvá už čtyři týdny? Co s tím kdo nadělá.

Ti, kteří onu žádost schvalují, patnáctého dne v měsíci zase dostanou svou výplatu. A opět bude úplně stejně vysoká. Jejich motivace dělat věci efektivně je nulová. Jejich motivace mít pocit, že rozhodují o osudu člověka, je naopak velká.

Jediným schůdným řešením je elektronizace a v co největší míře automatizované zpracování žádostí nejen o různé covidové dotace. Jenže pozitivní motivace, jako jsou peníze na rozvoj internetu nebo na vývoj umělé inteligence, s tím nijak nepohne. Státní aparát je třeba přimět ke změně přístupu obráceně. Když přijde šéf úřadu, že potřebuje zvládat novou agendu a neobejde se bez tří set nových lidí, odpověď musí znít ne. Pak mu nezbude než celou konstrukci výplaty nové podpory vyřešit tak, aby to zvládl se stávajícími zaměstnanci, a pomohl si jinak – zejména zmiňovanou elektronizací a automatizací. Prostředky na to dnes rozhodně jsou. Neříkám to poprvé, ale některé pravdy se prostě musí opakovat: je třeba zmrazit počet úředníků.

 

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.


 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

 

 

 

Další články

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Mobily kazí spánek. Nová funkce Androidu to chce změnit
Více
ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: I technologický lídr občas přehlédne maskovaný malware
Více

Zpět na výpis novinek