ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Co prozradí internetové „díry ve stromech“

Chování uživatelů na internetu odhalí ledacos. Algoritmy tak dovedou vyhledat lidi, kteří mohou spáchat sebevraždu, i prošlé jídlo v obchodech. Data se ale dají zneužít.

Je to už víc pětatřicet let, co vyšel román Neuromancer kanadsko-amerického spisovatele Williama Gibsona. Odehrával se v blízké budoucnosti. Hlavní postavu knihy, hackera jménem Case, osloví podivný chlap a nabídne mu práci. Rovnou mu řekne, že když ji odmítne, nemá šanci přežít. Nechal totiž vyhodnotit Caseovo chování specializovaným softwarem. „Máte sklon k sebevraždě,“ informuje ho. „Model vám dává měsíc.“ Podobný program nedávno opravdu vznikl. Provozuje ho iniciativa, která si říká Tree Hole Rescue (THR).

Česky to znamená něco jako „Záchrana pro díry ve stromech.“ „Díra ve stromě“ se na čínském internetu říká místům, kam lidé píšou svá tajemství. Software organizace THR je vyhledává na čínské sociální síti Weibo. Příklad takové díry je příspěvek třiadvacetileté studentky Cou Fan, která dobrovolně odešla ze světa v roce 2012.

Pod její poslední post začaly tisíce nešťastných lidí psát o svých problémech. Software THR, napsaný v Javě a běžící na serveru v Amsterodamu, příspěvky prochází a hodnotí je na škále od jedné do deseti. Devítka znamená, že se autor brzo může pokusit zabít. Desítka, že to má v úmyslu hned. Program najde podezřelé posty mezi méně nebezpečnými.

Převezmou je lidští dobrovolníci a snaží se kontaktovat příbuzné ohroženého člověka, případně policii, která ho zkontroluje. Podle BBC zachránila iniciativa během osmnácti měsíců 700 lidí.

 Z chování uživatelů internetu se dá vskutku odhadnout ledacos. V poslední době toho začínají využívat například výzkumníci, kteří studují potraviny. Textová data je možno použít k vyhledávání epidemií způsobených zkaženým jídlem. S drobnými žaludečními potížemi se spousta lidí neobrací na lékaře. Pokud se jim udělá špatně, jednoduše jí celý den suché rohlíky a pijí mátový čaj. Často o tom ale napíší na Twitter nebo Facebook. Když se takových příspěvků objeví víc v jedné lokalitě, může to znamenat, že v místní samoobsluze je cosi shnilého. Dá se proto říct, že William Gibson se celkem strefil.

Hodně předpovědí mu ale naštěstí nevyšlo. Svět neovládají mamutí korporace, které si vyřizují účty prostřednictvím najatých příslušníků Jakuzy. Alespoň ne otevřeně. Život s technologiemi je daleko snesitelnější, než jak si ho Gibson představoval. Neznamená to ale, že je ideální, nebo že se počítače nedají zneužít. Stačí si vzpomenout na analýzu obsahu čínské sítě Weibo. Software podobný tomu, který rozpoznává sebevražedné sklony, by určitě mohl předpovídat i nesouhlas s politikou Komunistické strany Číny.

rjh/NEWPS.CZ

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

Další články

Zákaznické účty ve zvýšeném ohrožení
Více
Aby se zahradník nestal kozlem aneb jak ohlídat správce IT
Více

Zpět na výpis novinek