ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Bezpečí šifer zajistí jen opravdová náhoda. Teď je tu mobil, který ji umí generovat
Korejská společnost Samsung představila telefon s kvantovým generátorem náhodných čísel. Skutečně náhodná čísla jsou v šifrování čisté zlato. Kvantový generátor má být v principu nehacknutelný.
Nejzajímavější součástka v novém telefonu od Samsungu Galaxy A Quantum je čipset o rozměrech 2,5 krát 2,5 milimetru. Funguje jako kvantový generátor náhodných čísel. Samsung ho vyvinul ve spolupráci s další korejskou firmou SK Telecom, respektive její švýcarskou pobočkou ID Quantique. Má umožnit mimořádně bezpečné přihlašování k uživatelským účtům, skladování osobních dat nebo online platby. SK Telecom chce taky časem zveřejnit API neboli rozhraní pro tvorbu aplikací, které umožní vývojářům z celého světa psát programy, jež budou generátor využívat.
V kryptografii se náhodná čísla používají při generování klíčů. Ideální klíč je úplně náhodný. Lze si ho představit jako sekvenci čísel, o které se nedá předem říct, jaká další cifra bude následovat. Když náhodná čísla nejsou doopravdy náhodná, ale dají se uhádnout, znamená to, že útočník může získat přístup k zašifrovaným datům. Sehnat skutečně náhodná čísla je poměrně obtížné. Běžné programovací jazyky používají takzvaná pseudonáhodná čísla. Ta sice náhodně vypadají, ale ve skutečnosti se dají předvídat.
Bezpečnější jsou hardwarové generátory, které používají nějaký náhodný přírodní jev, jako je třeba kolísání napětí v nějaké elektronické součástce vlivem teploty. Potíž je, že skutečně náhodných jevů, které jsou zároveň použitelné pro generování čísel, je málo. Kvantové jevy, které se odehrávají v měřítkách srovnatelných s velikostí jednotlivých atomů, jsou sázka na jistotu. Podle fyzikálních zákonů jsou skutečně náhodné.
Jejich výsledek se z principu nedá uhodnout dopředu. Generátor od ID Quantique údajně obsahuje zdroj fotonů čili částic, ze kterých se skládá světlo, a detektor, který fotony registruje a generuje na základě toho náhodná čísla. Firma ID Quantique experimentuje s kvantovými generátory náhodných čísel už nejméně deset let.
Pokud se technologie rozšíří, mohli bychom u různých služeb, které dnes zasílají přihlašovací SMS, zadávat náhodná čísla z kvantových generátorů. Byla by to také jediná obrana proti kvantovým počítačům budoucnosti, které budou umět prolomit dnešní šifry jako nic. Na druhou stranu je na místě i skepse. Zprávy o výzkumu kvantových počítačů se objevují už od osmdesátých let minulého století, aniž by výsledky měly nějaké praktické využití. O novém generátoru od Samsungu by časem mohlo vyjít najevo, že není tak nepředvídatelný, jak výrobce tvrdí, nebo jak by si přál.
rjh / NEWPS.CZ
Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.
elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova
povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně