ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Chatboti už se učí mít osobnost a vcítit se do protějšku konverzace

Facebook zveřejnil experimentální program Blender, který umí chatovat s lidským uživatelem v přirozeném jazyce. Není dokonalý. Překoná prý ale podobnou službu od Googlu jménem Meena.

Programy schopné konverzovat s člověkem nejsou žádná novinka. Navzdory snaze svých tvůrců ale obvykle nedokážou udržovat smysluplný rozhovor příliš dlouho. Po krátké době většinou přijdou s nějakou nelogickou odpovědí, ze které většina lidí pozná, že se baví s počítačem. Trochu podobným způsobem fungují nejrůznější virtuální pomocníci, jako je Alexa od Amazonu, Siri od Applu, nebo Google Assistant. Zvládají jednoduché dotazy v přirozeném jazyce. Umí objednat stůl v restauraci nebo nastavit budík. Složitější požadavky však nezvládnou.

Vytvořit umělou inteligenci, která dokáže smysluplně komunikovat s člověkem, se snaží kdekdo. V poslední době se při tom uplatňuje technologie strojového učení. Výsledkem takových snah je i nový chatbot od Facebooku jménem Blender. Firma ho uvolnila jako open-source. Společně s ním zveřejnila i odborný článek, který popisuje, jak vznikl. Blender má umět tři hlavní věci, které vás přesvědčí, že se bavíte s člověkem, a ne s hromadou tištěných spojů.

První z nich je vlastnost, které autoři programu říkají persona, čili něco jako osobnost. Můžete ho třeba přesvědčit, že je vegan nebo nadšenec do posilování. Chatbot dokáže personu udržovat celou dobu konverzace. Druhá klíčová vlastnost Blenderu je empatie. Měl by odhadnout, jak se cítí osoba, se kterou si píše. Poslední rys Blenderu je schopnost hodnověrně mluvit o faktech.

Tvůrci Blenderu trénovali model na jedné a půl miliardě reálných konverzací ze sociální sítě Reddit.  Výsledek je zřejmě dobrý. Pořád je ale poznat, že konverzujete se strojem. Občas používá urážlivý jazyk nebo si vymýšlí. Švýcarský youtuber Yannic Kilcher zkusil Blenderu nastavit komunistickou osobnost. Napřed správně tvrdil, že chce svrhnout buržoazii.

Na otázku, co si myslí o Karlu Marxovi, ovšem odepsal „Moc o něm nevím, ale vzpomínám si, že to byl německý filozof.“ Dotaz, jestli má rád kapitalizmus, zodpověděl soudruh Blender-komunista větou: „Ano, mám rád kapitalizmus. Myslím, že je to nejlepší ekonomický systém, jaký zatím máme.“ Facebook přesto tvrdí, že se skoro polovina (49 procent) uživatelů bavila raději s Blenderem než s člověkem. Když ukázali lidem záznamy konverzací s Blenderem a pro srovnání podobnou službu od Googlu jménem Meena, 67% z nich si myslelo, že Blender působí věrohodněji.

Chatboti i hlasoví asistenti slouží na infolinkách i v online poradnách. Americký řetězec pizzerií Domino's je používá k prodeji Pizzy. I když jich v blízké budoucnosti bude určitě dál přibývat, jejich tvůrci mají ještě hodně prostoru k vylepšování.

rjh/NEWPS.CZ

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

 

 

 

 

 

 

Další články

V jednoduchosti nemusí být síla. Branou pro škůdce se stává protokol usnadňující přihlašování
Více
Obrana postavená levně a rychle zůstává děravá
Více

Zpět na výpis novinek