Tento stát rezignoval na e-government

Dokažte, že vaše dítě je vaše, a z uzavřené školy přineste potvrzení, že je opravdu uzavřená. Tak takhle opravdu ne, píše ve svém sloupku o postupech úřadů době epidemie šéf NEWPS HOLDING Aleš Kučera. Více si přečtěte v následujícím sloupku.

Je to svého druhu prověrka elektronizace státní správy a nedopadla dobře. Tak například: kvůli hrozbě šíření koronaviru se v uplynulých týdnech uzavřely školy a školky a vláda usoudila, že i osoby samostatně výdělečně činné by měly dostávat alespoň nějaký příspěvek po dobu, kdy budou muset zůstat se svými ratolestmi doma. Vyřizování žádostí o „ošetřovné“ pro OSVČ se ujalo ministerstvo průmyslu a obchodu. A mimo jiné začalo požadovat, aby lidé dokladovali, že jejich dítě je opravdu jejich dítě. Neboli stát chce, aby mu jeho občané dokazovali výsledek jeho správního rozhodnutí. Protože to, že je rodič zákonným zástupcem svého narozeného dítěte, je kromě jiného výsledek správního rozhodnutí zapsaný v celé řadě informačních systémů - například v evidenci obyvatel.

Když někdo z ministerstva průmyslu v parlamentu prohlásí, že jeho úřad nemá do těchto informačních systémů přístup, takže žádá doložení zmíněné skutečnosti po občanech, měla by se vzápětí zvednout neuvěřitelná vlna odporu. Mě jako občana přece vůbec nezajímá, jak je stát vnitřně zorganizován. Když jednou potřebné údaje má, je jeho věcí, jak si je zprostředkují jednotlivá ramena státní správy.

Podobně absurdní je požadavek, aby zájemci o ošetřovné dokladovali, že je škola opravdu zavřená a za normální situace ji jejich dítě navštěvovalo. Do které školy žák chodí, je opět napsáno v celé řadě informačních systémů. Navíc jsme jako spolutvůrci digitalizace státu opakovaně chtěli, aby vznikl jednotný registr těchto údajů. Ale plejáda ministrů školství, kteří se na postu vystřídali za posledních několik let, vždy jen hledala důvody, proč to nejde. Jen podotýkám, že to, zda dítě do školy chodilo, či nechodilo, negativně ví i správa sociálního zabezpečení.

Když už resort průmyslu dostal zmíněnou agendu na starosti, měla vláda přijmout nařízení, že tento úřad může nahlížet do informačního systému evidence obyvatel, do databází sociální správy či ministerstva školství. Jinak lze říct jediné, všechna ta prohlášení, že jakákoli data se budou státu poskytovat jen jednou, byly pouze plané řeči.

Další kapitolou jsou pak lhůty, jak dlouho vyřizování všemožných žádostí o podpory trvá. Jde přeci o to, jestli je uživatelský zážitek žadatele dobrý či nikoli, což je v konečném důsledku o tom, jestli peníze z podpory dostane rychle nebo ne. Jenže situace v Česku je taková, že se všechny tyto žádosti, ačkoli třeba poslané elektronicky, zpracovávají manuálně. Ale tohle začíná u designu té žádosti.

Jinými slovy základní problém, který vidím a který naplno ukázala koronavirová krize, spočívá v tom, že tento stát rezignoval na cokoli, co se jmenuje e-government.

 

 
Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

 

 

 

 

 

 

Další články

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: I technologický lídr občas přehlédne maskovaný malware
Více
ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Mobily kazí spánek. Nová funkce Androidu to chce změnit
Více

Zpět na výpis novinek