ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Jak koronavirus zdigitalizoval Řecko

Až dosud byla středomořská země na chvostu Evropy v digitalizaci státní správy. Haldy papírových formulářů na všechno dělaly řeckým občanům i podnikatelům ze života razítkové peklo. Koronavirová pandemie to ale mění.

Digitalizace státu byla donedávna pro Řeky něco, o čem si mohli nechat leda tak zdát. Státní správa se v zemi na jihu balkánského poloostrova vyznačuje těžkopádností a přebujelou byrokracií. Řecko například jako poslední z Evropské unie nemá elektronický katastr nemovitostí. Na celém území státu tak hrozí spory o hranice pozemků. Řecké soudy jsou jedny z nejpomalejších v Evropě. Vymáhání smluv trvá podle informací serveru Politico.eu čtyři a půl roku.

Když chce společnost soutěžit o státní zakázku, musí napřed prokázat, že není v insolvenci. Je k tomu potřeba osm nebo devět lejster. K jejich získání je nutné vystát fronty v několika různých soudních budovách, vyplnit formuláře rukou, a pak měsíc čekat na odpověď. Razítka je potřeba pravidelně obnovovat.

Řekové přitom založili v roce 2011 speciální ministerstvo digitálního vládnutí. Jeho současný šéf Kyriakos Pierrakakis ho sám označuje jako „ministerstvo zjednodušování procesů.“ Za svou prioritu považuje snížení počtu lejster, která chce vláda po občanovi v běžných životních situacích. „Přijít o někoho, koho máte rádi, a muset kvůli tomu stát v deseti různých frontách je jednoduše neakceptovatelné,“ prohlásil. Digitalizace úřadů však až dosud postupovala hlemýždím tempem. Změnilo se to v únoru, když do Řecka dorazila koronavirová pandemie.

Vláda omezila vycházení a provoz obchodů a dalších zařízení. Zároveň však spustila specializovaný portál gov.gr (.gr je národní doména Řecka). Občané na něm mohou vyřídit víc než pětistovku služeb, které donedávna odděleně poskytovalo čtrnáct různých státních úřadů. Týkají se všeho od zemědělství, přes správu nemovitostí, daně, až po zdraví.

V období pandemie se na vládním webu dají najít i informace o doporučeních, jak se chovat. Až nemoc přejde, stránka bude dál existovat.  Stane se z ní jednotný portál pro veškeré vládní služby. Řecko dokázalo téměř ze dne na den zavést i elektronické předpisy na léky a plné moci. Jen receptů si lidé vyzvedli za deset dní dvě stě tisíc.

Ministerstvo digitálního vládnutí rovněž spustilo telekonferenční systém, díky němuž spolu mohou různé úřady komunikovat na dálku. Prostřednictvím telekonferencí probíhají i schůze vlády. Přitom ještě v roce 2018 označilo Světové ekonomické fórum ve zprávě o připravenosti států na nástup průmyslu 4.0 Řecko za rozvojovou zemi.

rjh/NEWPS.CZ

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

Další články

VPN je nákladná a komplikovaná. Zkuste to chytřeji, říká expert NEWPS.CZ David Čečelský
Více
Uživatelsky příjemnější, jednodušší, bezpečnější. Místo virtuální privátní sítě je tu DRAM
Více

Zpět na výpis novinek