Proč nám v době pandemie nejde trojčlenka

Pandemie přinesla procitnutí z globalizace. Nakupovat sice levně, ale ze vzdálené země už nemusí být do budoucna to nejlepší řešení. A proč každou firmu zasaženou současnou krizí nemůže zachránit stát? Přečtěte si nový sloupek šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Pandemie koronaviru přinesla stav, pro který se v historii jen těžko hledá paralela. Ekonomika se z velké části zastavila. A bude mimo jiné extrémně poučné se podívat, kolik času bude potřebovat na rozjezd, až dostane zase zelenou. Jak dlouho potrvá kompletní restart třeba výrobě aut – bude to měsíc, dva tři?

Každopádně už teď je zjevné, že zažíváme určité procitnutí z globalizace. A nepochybně se otevřou příležitosti pro to, aby se více věcí vyrábělo lokálně. 

Samozřejmě že někdo vždy bude tlačit na levnější produkci. Cenám triček z Bangladéše se dá v českých podmínkách asi jen těžko konkurovat. Ale na druhé straně tu bude zkušenost mnoha firem, do jaké míry je může poškodit nebo i zlikvidovat závislost na subdodávkách ze zahraničí, které najednou nedostávají. Stačí se podívat na důvody, proč musí odkládat obnovení produkce některé automobilky.

Hlavní otázka ovšem je, jestli poučení z téhle krize dojde tak daleko, že skutečně některé firmy zkrachují. Protože ani stát nebude mít peníze na to, aby zachránil úplně všechny. Zatím se uklidňujeme tím, že vláda úspěšně prodala dluhopisy a něco přece přispěje i Evropská unie. Ale nedělejme si iluze. Těch, kdo budou potřebovat pomoci, bude až příliš mnoho. Nikdo teď například není schopen nahlédnout, kolik bude stát záchrana koronavirem těžce zasažené Itálie a Španělska. Obzvláště když tyto země značně závislé na cestovním ruchu mohou sborově odepsat letní sezonu.

Obávám se, že pokud se budeme dál tvářit, že každou firmu v potížích spasí státní pokladna, dojdeme do stavu, kdy nám už nikdo nebude ochoten půjčit. Anebo bude, ale za neúnosně vysoký úrok. Tohle prostě není tak těžké si spočítat. Nejsem ekonom, ale důležité věci nás naučili v mateřské školce a na prvním stupni základní školy. A jedna z těch nejdůležitějších byla trojčlenka. Bohužel mám pocit, že řada našich ale i zahraničních politiků na tuhle látku chyběla. 

 

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

 

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

 

 

Další články

Obrana postavená levně a rychle zůstává děravá
Více
V jednoduchosti nemusí být síla. Branou pro škůdce se stává protokol usnadňující přihlašování
Více

Zpět na výpis novinek