Bez internetu bychom byli po smrti

Pulz společnosti ohrožené nákazou se nezastavil hlavně díky internetu. Bohužel se také ukázalo, jak je Česko z hlediska informačních technologií podinvestované. Více si přečtěte ve sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Koronavirová pandemie nám leccos odhalila. Například to, že kdybychom neměli internet, společnost uzavřená v karanténě upadne do daleko horšího kómatu, než jaký jsme zažili v uplynulých týdnech. Zkuste si představit, jak by to vypadalo, kdyby nám nefungovalo elektronické banovnictví, e-shopy, e-maily, videokonference, elektronická státní správa nebo všechna ta zábava, kterou lze po síti konzumovat. S nadsázkou řečeno jsme po smrti.

O to více se ale také projevilo, jak jsou stát i firmy z hlediska informačních technologií podinvestované. V době, kdy se počítá každý zdravotník a lůžko na intenzivní péči, kybernetický útok ochromí provoz celé jedné nemocnice. Pak se ukáže, že se ve zdravotnictví používají třeba 15 let staré operační systémy. A když dojde na vpád hackerů, ředitel nemocnice vysvětluje, že pokud nefunguje počítač, nefunguje ani rentgen. Člověka jímá hrůza, když si představí, že někdo vše propojil tak, že rentgen nelze ovládat při výpadku počítačové sítě.

Stačí informace z otevřených zdrojů, aby bylo jasné, že ve zdravotnictví nejde do IT a jeho zabezpečení dost financí. Navzdory tomu, že to zdravotnickým zařízením už několik let ukládá zákon o kybernetické bezpečnosti. Pro velkou nemocnici znamená dodržení všech požadavků na dobu pěti let výdaje ve vyšších stovkách milionů korun. Není to o tom, že by jí někdo prodal za tyto peníze hromadu softwaru. Tam musí být pět možná deset lidí, kteří vykonávají činnosti manažerů, architektů či auditorů kybernetické bezpečnosti. A to nejsou zaměstnanci za 20 tisíc korun měsíčně.

Samozřejmě nejde jen o zdravotnictví. O tom, jak jsou na tom s plněním platných zákonných požadavků různé další státní a veřejné instituce, si netřeba dělat iluze. Bohužel situace nebývá o mnoho lepší ani ve firmách.

 

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva 
NEWPS HOLDING SE

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další články

Na rojení kyberútočníků začínají být odpovědí „myslící“ stroje
Více
Sociální sítě jako zdroj uživatelských dat pro kyberzločince
Více

Zpět na výpis novinek