ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Závod o satelitní internet má prvního poraženého
Ze soutěže o pokrytí zemského povrchu širokopásmovým internetovým signálem z vesmíru musela odstoupit londýnská společnost OneWeb. Zbankrotovala jen několik málo dnů po vypuštění čtyřiatřiceti svých satelitů. Soupeření však dál pokračuje.
Rychlý internet šířený pomocí družic přijde o něco později, než se původně zdálo. Společnost OneWeb, která ho slibovala už od roku 2021, vyhlásila na konci března úpadek. V pondělí požádala soud o povolení vzít si půjčku. Má ji udržet nad vodou, zatímco se pokusí prodat svůj majetek, včetně nedokončené satelitní sítě.
Hlavní věřitel OneWebu, japonský holding SoftBank, s tímto postupem souhlasil. OneWeb dosud dokázal vypustit 74 družic. Poslední dávku vynesla ruská raketa na oběžnou dráhu jednadvacátého března. Na smysluplný provoz je to málo. Počátečním cílem bylo dosáhnout počtu 648 satelitů.
Šířit internet pomocí družic není tak špatný nápad, jak by se možná mohlo zdát. Na zeměkouli žije přibližně sedm miliard a šest set milionů lidí. Ke světové počítačové síti má přístup jen polovina z nich. Druhá polovina žije v řídce obydlených oblastech, kde se nevyplatí budovat síťovou infrastrukturu. Satelity by to mohly změnit. Samotné satelitní připojení k internetu není žádná novinka. Jako první ho začala poskytovat francouzská společnost Eutelsat už v roce 2003.
Satelitní internet byl však až donedávna pomalý a drahý. Družice totiž létaly buď moc vysoko, což prodlužovalo dobu odezvy, nebo moc nízko, což zhoršovalo pokrytí, poněvadž satelitů bylo málo. Proto vznikl nápad vybudovat družicovou konstelaci. Mají ji tvořit stovky nebo tisíce satelitů na nízké oběžné dráze, které budou poskytovat širokopásmový internet.
Myšlenka začala vypadat proveditelně někdy okolo roku 2014, kdy se objevily i první vážně míněné projekty její realizace. Po krachu OneWebu zbývají na světě dva hráči, kteří mají největší šanci ji dotáhnout do zdárného konce. První z nich je firma SpaceX vizionáře Elona Muska. Její satelitní konstelace Starlink se momentálně skládá z 362 satelitů. Výhledově jich má být několik tisíc.
Nadějně působí i Project Kuiper internetového giganta Amazon. Jmenuje se nejspíš podle Kuiperova pásu, což je oblast sluneční soustavy vyplněná malými planetkami. Amazon je ve stádiu příprav. Nemá na oběžné dráze ani jeden satelit. Má ale peníze, jejichž nedostatek se stal osudným nešťastnému OneWebu. Dlužno podotknout, že z představy tisíců družic na nízké oběžné dráze není každý nadšený. Vadí třeba astronomům. Vyvolává také obavy z prudkého nárůstu objemu kosmického smetí.
rjh/NEWPS.CZ
Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.
elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova
povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně