IT firmy proti koronaviru: V nemocnicích pomáhá virtuální asistent, sociální síť mapuje infekci
Technologické společnosti na celém světě se zapojují do boje s pandemií. Každý nabízí, co umí nejlépe. Včetně gigantů, kteří mohou přispět geolokačními daty.
Svět bojuje s pandemií koronaviru a svým dílem se snaží přispět také IT firmy. Jejich pomoc má nejrůznější podoby. Například společnost Neo4j, která vyvíjí populární prostředí k analýze grafů, nabídla jeho komerční verzi zdarma pro projekty spojené s nemocí COVID-19. „Cílem je pomoci datovým badatelům a výzkumníkům s analýzou masivních objemů navzájem propojených dat o lidech, infekcích, umístěních, lécích, a tak podobně,“ napsala v prohlášení ke svému kroku.
Jiná americká firma Aisera dala nemocnicím a státním úřadům k dispozici svého virtuálního asistenta. Její software využívá strojové učení a zpracování přirozeného jazyka. Podobné služby nabídla i další firma Amplify.ai. Společnost Aruba, která spadá pod koncern Hewlett Packard, zase vybudovala počítačové sítě na italském trajektu GNV Splendid, z nějž vznikla improvizovaná plovoucí nemocnice.
Karanténa chytře a ventilátor za pětinu ceny
V Česku se řada technologických firem sdružila k zápasu s pandemií v iniciativě Covid19CZ. Bez ad hoc spolku by nevznikla chytrá karanténa, tedy opatření, která mají pomoci chránit běžné občany i zdravotníky před nákazou za cenu co nejnižších hospodářských ztrát. S hygienickými stanicemi na ní spolupracují Mapy.cz, Clevermaps a další firmy.
S využitím technologie společnosti mluvii zase vznikla koronavirová infolinka 1212. Ve spolupráci s Českým vysokým učením technickým se pak podařilo navrhnout speciální plicní ventilátor CoroVent. Dokumentaci i zdrojové kódy k němu si může stáhnout z webu kdokoliv. Výrobní náklady se podařilo snížit na pětinu běžné ceny.
Dotazník Facebooku
Mezi nejviditelnější patří příspěvky velkých hráčů, kteří disponují daty o pohybu lidí, nebo je mohou přímo oslovit. Facebook nabídl svá data výzkumníkům a státním úřadům. Ze statistických souvislostí mezi záznamy o pohybu lidí, údaji o hospitalizacích a novým koronavirovým onemocněním se dá vyčíst, kdy začít uvolňovat karanténní opatření. Sociální síť založená Markem Zuckerbergem ostatně před rokem spustila projekt k mapování infekčních nemocí. Uplatnila ho na africkém kontinentu při sledování šíření cholery. V časech koronavirové pandemie se skvěle hodí.
Facebook rovněž přišel se záměrem zobrazovat svým uživatelům dotazník ohledně příznaků onemocnění COVID-19. Pomůže vytipovat oblasti, do nichž by měla vláda nasměrovat pomoc. Experiment má začít ve Spojených státech. Pokud se osvědčí, rozšíří se i do dalších zemí.
Svými daty přispívá i Google. Spustil stránku, která zobrazuje trendy v pohybu lidí na základě údajů z jejich telefonů a jiných zařízení. Zprávy publikuje v pdf, aby si je mohli terénní pracovníci snadno vytisknout. Data jsou rozdělená do kategorií, jako třeba „Parky,“ „Potraviny a lékárny,“ nebo „Pracoviště.“ Je na nich vidět, jak se mění počet lidí, kteří danou kategorii míst navštěvují. Informace jsou k dispozici pro víc než 130 zemí, rozdělených na menší celky – v Česku do úrovně kraje. Jsou ale dost obecné, protože v Evropě a Americe platí ochrana soukromí.
rjh/NEWPS.CZ
Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.
elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova
povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně