Kybernetické hrozby v čase práce z domova

Zaměstnanci přešli na práci z domova a obrana firemních informačních systémů je rázem nebezpečně napjatá. O hrozbě, kterou není radno podcenit, si přečtěte ve sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Kanceláře se vylidnily. Zaměstnavatelé kvůli koronavirové nákaze poslali lidi na home office v míře, jakou si ještě před nedávnem neuměl nikdo představit. Což je i jeden z důvodů, proč nebyli vždy na takový krok úplně dobře připraveni.

Takže tu máme situaci, kdy zaměstnanci pracují doma i na vlastních počítačích. Podniky je pouští do svých informačních systémů a často nemají odpovídající nástroje, aby tyto přístupy bezpečně řídily a ověřovaly, že se skutečně připojuje jejich člověk.

A to je velký úkol pro IT firmy, které se zabývají správou identit, bezpečností a řízením přístupů, aby pomohly co nejrychleji tuto práci „na dálku“ odpovídajícím způsobem zabezpečit.

Zkušenosti z minula totiž ukazují, že krizové situace přitahují ty, kteří se je snaží zneužít ve svůj prospěch. Zcela nepochybně se vyrojí řada hackerů, kteří se budou pokoušet prolomit informační sítě firem roztažené momentálně do statisíců domácností.

Mnohem jednodušší, než snaha o technický průnik přitom bude sociální hacking. Stačí volat administrátorům ve firmách, a tvrdit o sobě, že jsem zaměstnanec a potřebuji přístup, abych mohl být na home office. Všichni jsou pod velkým tlakem, ztrácejí ostražitost a s postupem času se to bude spíše zhoršovat. Takže se klidně vsaďme, že úspěšnost popsané činnosti bude mnohem větší než hledat díry v zabezpečení technickými cestami.

V sázce jsou cenná data, mnohdy celé know how léta budovaných společností. Pokusy o vydírání už se tu objevily před koronavirem. Vývojáři informačních technologií teď prostě musí firmám pomoci bezpečně přežít home office. Na druhé straně administrátoři ve firmách nesmí ani za této situace slevit z pevných pravidel, která platí v kancelářích za běžného provozu.

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

 

 

Další články

Uživatelsky příjemnější, jednodušší, bezpečnější. Místo virtuální privátní sítě je tu DRAM
Více
VPN je nákladná a komplikovaná. Zkuste to chytřeji, říká expert NEWPS.CZ David Čečelský
Více

Zpět na výpis novinek