Nechoďte zbytečně na úřady, nechte úřadovat datovku
Městská policie kontroluje, aby se lidé neshlukovali. Nakonec jsou největší davy pohromadě před finančními úřady. Přišel totiž obvyklý čas daňových přiznání. Jaké je řešení? Datové schránky! Přečtěte si, co vše umí.
Před finančními úřady po celé zemi se uprostřed minulého týdne tvořily dlouhé fronty. Ministerstvo financí přitom ve snaze zabránit shlukování lidí v čase koronavirové nákazy prodloužilo lhůtu pro podání daňového přiznání o tři měsíce. Spousta poplatníků toho ale nevyužila a vyrazila na berňák klasicky ke konci března. Zdůvodnění se objevila různá. Podle některých za to mohla snaha vydobýt ze státu co nejdříve daňové přeplatky, podle jiných výrazně omezené úřední hodiny.
Zastupitel nejmenované pražské městské části si zase nedávno na internetu posteskl, že výzvy, aby lidé přicházeli řešit jen to nejnutnější, také občas vychází na prázdno. Na úřad se tak třeba dostavila paní v záležitosti, která má čas do září. A podobné případy prý nejsou ojedinělé.
V době pandemie mohou mít podobné nezdary v úsilí co nejvíce omezit kontakt mezi lidmi dost závažné důsledky. Existuje ale léta fungující, velmi univerzální a pohodlné řešení: datové schránky. Jejich prostřednictvím mohou firmy i občané komunikovat se státem z pohodlí svých kanceláří či domovů po internetu. Pojďme si zrekapitulovat, jak datovky fungují a co vše umí.
Zřízení datové schránky
- Právnické osoby mají datovou schránku zřízenou ze zákona, zdarma, automaticky.
- Fyzické osoby si ji mohou zřídit osobně na kterémkoli Czech POINTu nebo na Portálu občana elektronicky, a to zdarma.
- Komunikace s orgány veřejné moci prostřednictvím datové schránky je zdarma.
Soukromá komunikace, například mezi dvěma fyzickými osobami, má status doporučeného dopisu, a za normální situace je zpoplatněna. Stojí ale méně než obyčejný dopis. V nynějším stavu nouze je rovněž zdarma.
Vaše datová schránka je pořád stejná:
- I když se vdáte a máte jiné příjmení.
- I když se stěhujete.
- Pobýváte v cizině.
Úřady vůči vám
Datová schránka je vaše stálá úřední doručovací adresa na internetu bez ohledu na to, kde aktuálně bydlíte nebo pobýváte. Úřad vám pak každou výzvu ve správním a soudním řízení musí poslat elektronicky do vaší datovky. Nemůže se stát, že cokoli prošvihnete. Naopak se vám to může přihodit s listinnou korespondencí. Pro ni totiž platí stejná fikce doručení. Dopis s „modrým pruhem“ se považuje za doručený desátým dnem ode dne, kdy byl připraven k vyzvednutí. Jste-li na dovolené, a propásnete ho, může bez vašeho vědomí a účasti začít třeba přestupkové nebo exekuční řízení.
Jaká upozornění můžete prostřednictvím datové schránky přijímat:
- Změnu vlastnictví (například domu, či pozemku) v katastru nemovitostí
- Hlášení trvalého pobytu cizí osoby do vašeho bytu
- Hrozbu exekučního výměru
- Konec platnosti řidičského průkazu, občanského průkazu, pasu, nebo technické prohlídky auta
Vy vůči úřadům
Datová schránka úřadu je jeho nepřetržitě otevřené podací místo na internetu, kam můžete poslat jakoukoliv žádost, podnět nebo podání ve správním či soudním řízení.
Pro komunikaci s úřady prostřednictvím datové schránky platí tzv. fikce podpisu. Takto odeslané dokumenty mají ze zákona stejné účinky jako písemné listiny s vaším podpisem.
Prostřednictvím datové schránky dále můžete:
- Podávat daňové přiznání a komunikovat s finanční správou
- Žádat o výpis z rejstříku trestů, ze živnostenského registru nebo další na Portálu občana nebo portálu Podejto.cz
- Žádat o dotace (kotlíkové či jiné) bez front
- Poslat dokument ke konverzi na Czech POINT
Komunikovat se Státní správou sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovnou, školou svého dítěte např. pro podání žádosti o přijetí dítěte k základnímu vzdělávání
Prostřednictvím přihlašovacích údajů k datové schránce můžete vstupovat do řady dalších úředních agend (ePortal.cz, cssz.cz) a získat tak například po internetu výpis ze svého řidičského konta trestných bodů.
dm/NEWPS.CZ
Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.