Technologie proti pandemii: předpoví, kam se nemoc rozšíří nebo vyhledají v metru lidi s horečkou

V boji s onemocněním COVID-19 se uplatňují velká data, strojové učení, analýza obrazu a další moderní postupy. Umožňují snáze vyhledat ohniska nákazy. Rozpoznají infikované lidi a pomáhají zjistit, kdo s nimi přišel do styku.

Nová nemoc způsobená koronavirem SARS-CoV-2 zasáhla už víc než stovku zemí. Zatímco v Evropě epidemie vrcholí, v asijských tátech, jako je Čína, nebo Jižní Korea, pomalu odeznívá. Při boji s pandemií se uplatnily i nejnovější informační technologie. Například kanadská firma BlueDot dokázala rozpoznat nebezpečí dřív než Světová zdravotnická organizace. Její systém na předpovídání epidemií používá data z veřejně dostupných zdrojů. Funguje na bázi strojového učení a zpracování přirozeného jazyka. Vyhodnocuje kvůli tomu obsah seriózních zpravodajských serverů ale třeba i blogů.

Vyhýbá se však sociálním sítím, poněvadž jsou totiž příliš chaotické. Textová data kombinuje BlueDot s údaji o prodaných letenkách. Jeho výstup kontroluje člověk, konkrétně školený epidemiolog. Kombinace lidského mozku a stroje od BlueDotu dokázala úspěšně předpovědět, že nový koronavirus přeskočí z čínského Wu-chanu do thajského Bangkoku, jihokorejského Soulu, Tchajwanské Tchaj-peje a japonského Tokya.

Firma Alibaba, čínská obdoba Amazonu, zase přišla s diagnostickým systémem, který dokáže rozpoznat nemoc COVID-19 na CT snímcích se šestadevadesátiprocentní úspěšností. Stejně jako předchozí nástroj využívá strojové učení. Trénoval na CT datech z vyšetření pěti tisíc pacientů, u nichž nemoc potvrdili lékaři. Stanovení diagnózy trvá softwaru asi dvacet sekund. Člověk na něj potřebuje čtvrt hodiny. Musí totiž pečlivě prohlédnout zhruba tři stovky jednotlivých obrázků.

Jiná čínská společnost SenseTime zase vyrobila systém, jenž vyhledává v metru lidi, kteří mají horečku. Jak je pro Čínu příznačné, uplatňuje se v něm i software na rozpoznávání obličejů. Podle SenseTime si poradí i s rouškami. V principu podobný nástroj dostali podle BBC policisté v Čcheng-tu, hlavním městě provincie S’-čchuan.

Jejich helmy dokážou upozornit na člověka se zvýšenou tělesnou teplotou na vzdálenost pět metrů. Působí to jako rekvizita nějaké povídky od William Gibsona. Čína také přišla se systémem, jenž podle cestovní historie z poslední doby vytipuje jedince, kteří se mohli nakazit. Takto rizikové občany pošle do karantény. Opatření zřejmě zabrala, poněvadž podle posledních zpráv se život ve Wu-chanu vrací k normálu. V Evropě by ale lidé proti podobnému narušení soukromí určitě protestovali.

rjh/NEWPS.CZ

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

 

 

 

 

Další články

VPN je nákladná a komplikovaná. Zkuste to chytřeji, říká expert NEWPS.CZ David Čečelský
Více
Uživatelsky příjemnější, jednodušší, bezpečnější. Místo virtuální privátní sítě je tu DRAM
Více

Zpět na výpis novinek