Obchody s vlnou na týden zmrazil škodlivý kód

Jedno z klíčových odvětví australského a novozélandského průmyslu ochromili hackeři. Zaměřili se na infrastrukturu společnosti Talman Software, která zprostředkovává tři čtvrtiny všech místních obchodů s vlnou. 

Obchod s ovčí vlnou je poměrně komplikovaná záležitost. Většinou probíhá formou aukce. Jak prodejcům, tak nákupčím v tom pomáhá specializované programové vybavení. Asi pětasedmdesát procent novozélandských a australských transakcí s vlnou zprostředkovává firma Talman Software. Na přelomu března a února pronikl do jejího systému zatím blíže neurčený ransomware. Škodlivému kódu se podařilo zašifrovat veškeré soubory Talmanu. Za jejich zpřístupnění požadovali útočníci výkupné osm milionů australských dolarů, tedy asi 118 milionů korun.

Firma se rozhodla nezaplatit. Místo toho všechny své soubory sama obnovila. Nebylo to ale hned. „Časově nejnáročnější byla oprava databáze,“ vysvětlil na serveru ABC News šéf Talmanu Pramod Pandey. „Kdyby to byl obyčejný domácí počítač, ve kterém byste měli deset nebo patnáct dokumentů ve Wordu, stačilo by deset minut – tohle byl ale velký systém, takže to trvalo déle.“ Obchodování se nakonec vrátilo k normálu po zhruba sedmi dnech.

Týdenní obrat na australském a novozélandském trhu s vlnou je asi osmdesát milionů australských dolarů, tedy desetinásobek požadovaného výkupného. Austrálie vyprodukuje čtvrtinu světové vlny, Nový Zéland jedenáct procent. Zajímavé je, že mezi obchodníky s vlnou se už před útokem ozývaly hlasy, podle nichž bylo spoléhání na systém od jednoho dodavatele riskantní.

V dnešním bezpečnostním prostředí není otázkou, jestli k útoku dojde, ale kdy to bude. Podle článku na serveru The Conversation dochází na světě k napadení nějaké firmy každých čtrnáct sekund. Bude-li současný trend pokračovat, v roce 2021 to bude každých jedenáct sekund. V České republice se ostatně nedávno psalo o podobném útoku na nemocnici v Benešově a aktuálně v Brně Bohunicích..

Nejdůležitější obrana je zálohovat data. Záloha má být pokud možno fyzicky odpojená od zbytku systému. Platit výkupné se nedoporučuje. Nikdy totiž nevíte, jestli své soubory dostanete po zaplacení opravdu zpátky. Část zoufalých uživatelů však peníze pošle, takže ransomware svým autorům vydělává.

Pomáhá i dodržování elementární bezpečnosti. Ransomware často infikuje systém tak, že je maskovaný jako legální soubor, například pdf dokument, který otevře nebo spustí nic netušící uživatel. Není to ale pravidlo. WannaCry z roku 2017, který vyžadoval výkupné v bitcoinech, pomoc uživatele nepotřeboval.

rjh/NEWPS.CZ

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

 

 

 

 

Další články

Konec obluzování holek v čase 5G síti
Více
IT je stejně běžné jako elektrická světla. Ale šetří někdo na žárovkách?
Více

Zpět na výpis novinek