Konto trestných bodů si řidič ověří i po internetu. Stačí datová schránka.

Chcete jako řidiči znát své konto trestných bodů? Nemusíte chodit na úřady, stačí internet a vlastní datová schránka. Ale to není zdaleka jediný způsob, jak vám datovka usnadní život, píše jednatel NEWPS Martin Řehořek.

Asi málokterý řidič by dal ruku do ohně za to, že zná aktuální stav svého konta trestných bodů za dopravní přestupky. Je sice zásadní rozdíl, jestli ho od odebrání řidičského průkazu dělí dva nebo 12 bodů, ale nejspíš se kvůli tomu nebude někam osobně trmácet. Naštěstí nemusí. Tuto informaci lze získat na internetu prostřednictvím Portálu občana. Oříškem je jen přihlášení, k němuž je třeba buď e-občanka a čtečka čipových karet, což je, přiznejme si, dost kostrbaté. Nebo přístupové údaje k datové schránce. Po jejich zadání si lze nechat výpis z bodového systému jednoduše poslat do vlastní datové schránky.

Tím ale výčet, jak si díky datovce usnadnit život, zdaleka nekončí. Blíží se termín pro podání daně z příjmu. Já ho podávám elektronicky. Za prvé z entuziasmu, protože mám datovou schránku a mohu to tedy udělat pohodlně z domova, za druhé z povinnosti, protože kdybych jako vlastník datovky donesl papírové formuláře na finanční úřad, dostanu pokutu dva tisíce korun. Novela daňového řádu sice sankci snižuje na tisíc korun, ale stejně je logika téhle „motivace“ k elektronické komunikaci se státem nepochopitelná. Není těžké si domyslet, že to leckoho může od zřízení datové schránky úplně odradit. Například v situaci, kdy je jako zaměstnanec zvyklý, že mu roční zúčtovaní daní a s tím spojené přiznání dělá mzdová účetní v práci.

Proč to finanční správa neudělá obráceně a nenabídne za elektronické podání třeba 50 korun slevy na dani. Zdá se to málo. Ale vzhledem k tomu, co jsou lidé ochotní udělat pro slevu pár korun v obchodních řetězcích, nepochybuji, že by to fungovalo. A stát by jen vydělal, protože za současného stavu musí někdo štosy lejster, které poplatníci odevzdají, lidově řečeno nadatlovat do systému a pak ještě překontrolovat. Z datové schránky finanční úřad dostane rovnou datovou větu, takže úředníci by si ušetřili spoustu práce. A elektronizace státní správy na tomto poli by se stala z nevyužité příležitosti realitou.

 

Ing. Martin Řehořek
jednatel

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

Další články

Jak stát neprodal chytrou karanténu
Více
Co napověděl koronavirus o vládní třicetiletce
Více

Zpět na výpis novinek