Cesta ke státní správě online: zakažte další úředníky

Ve státní správě leží všechny ruce na klávesnici. Teď už jen zbývá, aby začaly psát legislativu, která je elektronizovatelná. A e-government se může pohnout vpřed, říká šéf NEWPS Aleš Kučera. Proč ale jen to nemusí stačit? Přečtěte si v novém sloupku.

Ve firmách zdaleka ne všichni zaměstnanci bývají uživateli informačních technologií. Ale viděli jste někdy ve veřejné správě někoho, kdo nemá ruce na klávesnici? Snad jen muž z ochranky. Přesto je její elektronizace směrem k obyvatelům méně daleko, než by mohla být. Proč? Stát si nestanovuje žádná objektivní kritéria úspěšnosti ve stylu: tento projekt e-governmentu budou do 18 měsíců používat dva miliony lidí. A tvůrci projektu podle toho budou hodnoceni.

Demokratické systémy tak bohužel nefungují. Vezmete-li programová prohlášení všech polistopadových vlád, v žádném nenajdete: my uděláme to a ono, a když to nezvládneme, tak se sebereme a půjdeme pryč. Výsledná praxe je taková, že vláda si něco vymyslí, parlament to schválí, vznikne nová regulace, úřady zjistí, že nemají dost úředníků, aby danou věc vynucovali, tak naberou další a dělají to opět rukama.

Změnit to lze následovně. Je třeba říct, že úředníků už je dost, odteď platí stop stav, a vše nové už úřady musí zvládnout stávajícími silami. Pak by jim nezbylo nic jiného než pomoci si technologiemi. A psát legislativu tak, aby byla elektronizovatelná a automatizovaně zpracovatelná, aspoň pokud se týká opakovaných činností.

Protože to je zatím další velká bolest. Od doby, kdy jsme se před třemi lety začali zabývat vývojem právního elektronického systému pro podnikatele PES, čteme legislativu do každého písmene, abychom ji mohli elektronicky zpracovávat. Občas je plná podivných ustanovení.

V okamžiku, kdy se to povede napravit, je třeba i povinné osoby – občany, firmy – motivovat k tomu, aby příslušnou agendu dělali elektronicky. Ovšem rozhodně ne tak, jako to před lety předvedla finanční správa nařízením, že kdo má datovou schránku, a nepošle elektronicky daňové přiznání, dostane pokutu.

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva 
NEWPS HOLDING SE

 

 

Další články

Uživatelsky příjemnější, jednodušší, bezpečnější. Místo virtuální privátní sítě je tu DRAM
Více
VPN je nákladná a komplikovaná. Zkuste to chytřeji, říká expert NEWPS.CZ David Čečelský
Více

Zpět na výpis novinek