Estonsko nemůže být náš vzor

Proč neznají v Anglii správní řád a věří faxům? Protože mají odlišnou historii, právní systém, zvyklosti. Těžko si tedy brát nějakou zemi za vzor, i kdyby to byl tak populární příklad elektronizace státu, jako je Estonsko, říká šéf NEWPS Aleš Kučera.

V Německu stejně jako v Rakousku pro něj mají termín Verwaltungsgerichtsordnung. V angličtině pro něj slovo nenaleznete. Anglie prostě správní řád nemá a nezná. Stejně jako tam nevědí, co je digitální podpis. Prostě věří faxům. Ale také si tam v zásadě můžete dělat co chcete, a teprve když porušíte nějaká práva, dostanete přes prsty. Zatímco u nás musíte mít na vše dopředu povolení. Chci tím říct jediné: různé státy mají různé právní systémy s rozdílnou historií a stejně tak se liší způsoby, jak se vykonává veřejná správa. Proto je velmi problematické brát si nějakou jinou zemi za vzor.

V digitalizaci je oblíbeným příkladem Estonsko. Jenže tahle země má také svůj výjimečný příběh. Když se v roce 1991 vymanila ze Sovětského svazu, začali odcházet etničtí Rusové, ze značné části úředníci. Estonsko tedy potřebovalo zachránit státní správu. Premiérovi, na nějž spadl tenhle gigantický úkol, bylo 32 let a řadě dalších členů vlády tak nějak podobně. A tihle mladí politici naplánovali strategii, jak to zvládnou pomocí informačních technologií a podřídili nově se rodící právní systém možnostem technologií.

Estonsko si také dalo předsevzetí, že chce mít postupem času jednoprocentní podíl digitálních aktivit na jednotném evropském trhu. To by pro něj znamenalo šestnáctinásobné zvýšení HDP. A kvůli tomuto cíli nejen že lidem rozdalo občanky s digitální identitou, ale umožnilo skutečně digitální formou založit firmu, zavedlo digitální registrační soudy a podobně. Prostě mělo dlouhodobou vizi.

Jakou vizi má Česko? Žádnou. Náš stát se chová reaktivně. Občas se napíše nějaká strategie, ale většinou už chybí jakákoli taktika. A hlavně, když se strategie nesplní, nikomu se nic nestane.

U Estonců se prostě moc učit nemůžeme. Jsou to neporovnatelné světy. Maximálně se můžeme podívat, jak se některé věci dělaly v Německu, Rakousku, na Slovensku, ve Slovinsku, tedy v bývalém prostoru Rakouska-Uhersko, který je nám kulturně a historicky blízký.

Ale především rozvíjejme elektronizaci státní správy na základě našich vlastních kulturně společenských východisek a společenských zvyklostí tak, aby se nám dobře konzumovaly služby, které nám má stát poskytovat, a jednoduše plnily povinnosti, které na nás klade.

 

Aleš Kučera
předseda představenstva 
NEWPS HOLDING SE

Zaujal vás článek? Chcete si přečíst další sloupky Aleše Kučery? Najdete je ZDE.

 

 

 

 

 

Další články

Co napověděl koronavirus o vládní třicetiletce
Více
Jak stát neprodal chytrou karanténu
Více

Zpět na výpis novinek