Podnikatelé už nemusí hlídat své povinnosti. Připomene jim je Právní elektronický systém.

Českým podnikatelům se ulehčí od zbytečné byrokratické zátěže. Po více než dvouleté přípravě se spustil ostrý provoz klíčového systému, který jim napoví, jaké povinnosti musí vůči státu plnit. Novinku pod názvem Právní elektronický systém (PES) vyvinula s přispěním NEWPS.CZ Hospodářská komora ČR.


foto: zdroj www.komora.cz


Průměrný podnikatel se musí v Česku ročně popasovat s více než 200 povinnostmi vůči státu. Ať už jde o placení daní, hlášení pracovní neschopnosti zaměstnanců anebo kontrolu bezpečnostních předpisů, za nedodržení státem vyžadovaných úkolů hrozí mnohdy vysoké pokuty. Přitom platí, že čím komplikovanější je obor podnikání, tím se požadavky předpisů stupňují.

„Podnikatelé ztratili kvůli velkému množství zákonů, nařízení a vyhlášek a jejich častým změnám povědomí, které všechny povinnosti jim stát ukládá. Neví, kdy je mají plnit a jaké sankce jim za jejich neplnění hrozí. PES tento reálný problém pomáhá řešit,“ prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý s tím, že nově spuštěná webová aplikace firmám a podnikajícím fyzickým osobám zpřístupní klíčové zákony a předpisy na jednom místě a současně jim nabídne přehled povinností plynoucích od státu. Stačí do ní jen zadat IČO.

PES je unikátní systém, který jako jediný v Česku umí dle přesně zadaných parametrů vyselektovat všechny povinnosti vyplývající z vybraných zákonů. V tuto chvíli systém nabízí povinnosti z 19 nejdůležitějších zákonů s 1 185 povinnostmi,“ řekl jednatel technologické společnosti NEWPS.CZ Martin Řehořek. Systém PES je podle něj šance, jak si podnikatelé skutečně mohou ulehčit práci a přestat se bát kontrol a pokut.

foto: zdroj www.komora.cz


Mezi 19 předpisů, které za podnikatele PES ohlídá, patří například živnostenský zákon, zákon o pojistném na sociálním zabezpečení nebo zákoník práce. Hospodářská komora jej bude průběžně aktualizovat a zpřístupní v něm další právní předpisy podle požadavků živnostníků a firem. Po nastavení svého profilu by podnikatelé mohli do budoucna potřebné informace filtrovat například podle zákonů, životních situací, jako je například založení či stěhování firmy, nebo také podle rolí ve společnosti. 

Systém PES považuji jej za nejužitečnější nástroj pro podnikání, který živnostníkům, malým i velkým firmám poprvé po 30 letech povinnosti vůči státu nejenže ohlídá, ale umožní jejich plnění delegovat na zaměstnance nebo dokonce i jiné firmy, jako jsou účetní nebo právní podniky. Konečně dostávají do rukou hmatatelný nástroj proti byrokracii,“ uvedl prezident ICT unie Zdeněk Zajíček.

Podle propočtů Hospodářské komory má novinka potenciál ušetřit podnikatelům za právní analýzy a právní poradenství při zastupování před správními orgány a soudy ve sporech o výklad jednotlivých právních předpisů více než 43 miliard korun. PES by se navíc v budoucnu mohl rozšířit také třeba o starosty, ředitele škol nebo třeba zdravotníky. 

Základní informace a nákup lze provést na www.pespropodnikatele.cz

Další informce můžete najít na webových stránkách Hospodářské komor ČR - ZDE

Video ze slavnostního spuštění systému najdete ZDE.

 


Další zdroje informací např.:

Blesk.cz: https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/607480/svet-zesilel-zeman-vytahl-reznika-z-jesenice-ods-poradil-jeho-vyhazov.html

Deník.cz: https://www.denik.cz/ekonomika/pozdni-hlaseni-uradu-prace-s-byrokracii-zivnostnikum-pomuze-system-pes-20190522.html

Lidovky.cz: https://www.lidovky.cz/byznys/firmy-a-trhy/podminky-pro-podnikani-se-v-cesku-zhorsily-tvrdi-dlouhy-mohou-za-to-hlavne-odbory.A190523_120621_firmy-trhy_zdp

 

 

Další články

Konec obluzování holek v čase 5G síti
Více
IT je stejně běžné jako elektrická světla. Ale šetří někdo na žárovkách?
Více

Zpět na výpis novinek