Novinky

Více

22. 05. 2023

JSI NÁŠ NOVÝ LINUX KONZULTANT?

NEWPS.CZ hledá experta na bezpečnost, který posílí náš Delivery tým. Pracuj s námi na velkých projektech a zabezpeč nejen naše klienty, ale i svou kariéru!

Více
27. 02. 2023

NEWPS.CZ PARTNEREM ŽEBŘÍKU

Letos jsme se poprvé stali partnerem hudebních cen „Žebřík“. Nejde podpořit všechno a všechny, ale snažíme se, aby naše podpora dávala smysl. A dává nám smysl podporovat lidi, kteří něco umí a svou prací umí potěšit druhé.

Více
23. 02. 2023

30 MILIONŮ VÝPISŮ

První eGovernmentový systém České republiky poskytl občanům na kontaktních místech veřejné správy už neuvěřitelných 30 milionů výpisů. Stalo se tak na pracovišti advokáta v Brně a jednalo se o autorizovanou konverzi na žádost. Důvod k oslavě má i naše společnost - od začátku jsme totiž u toho jako technologický partner.

Více
27. 01. 2023

POMOHLI JSME ČSÚ ZJEDNODUŠIT ZPŮSOB OVĚŘOVÁNÍ UŽIVATELŮ

Služby Českého statistického úřadu využívá celá řada externích subjektů. Jejich ověřování doposud probíhalo pouze skrze interní systém úřadu, což nebylo efektivní. Více se dozvíte v naší případové studii.

Více
24. 01. 2023

IDNES: VŠECHNY ZPRÁVY ZDARMA A FIKCE DORUČENÍ. ČASTÉ MÝTY KOLEM DATOVÝCH SCHRÁNEK

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou schránku. Řada lidí již datovou schránku používá, přesto kolem ní panují nejrůznější nejasnosti. Ty nejčastější uvádíme na pravou míru ve spolupráci s odborníkem na eGovernment Martinem Řehořkem.

Více
23. 01. 2023

PRVNÍ ČESKÝ EGOVERNMENTOVÝ PROJEKT ZAŽIL REKORDNÍ ROK, LIDÉ SI LONI PŘES CZECH POINT POŘÍDILI PŘES 2,5 MILIONŮ VÝPISŮ

Občané si přes systém Czech POINT pořídili v roce 2022 přes 2,52 milionu výpisů. Za celých téměř šestnáct let existence služby se jednalo o nejvytíženější rok – ve srovnání s předcházejícím rokem byl nárůst přes 21 % a oproti doposud rekordnímu roku 2016 čísla narostla o více než 14 %. Za vyšším využíváním služby stojí i možnost podávání žádostí o mimořádný příspěvek na dítě, čísla by ale i tak prolomila historický rekord. 

Více
16. 01. 2023

NOVÝ ROK PŘINESL DATOVÝM SCHRÁNKÁM VÍCE UŽIVATELŮ I NOVÝ SYSTÉM

Přelom roku znamenal pro systém datových schránek zásadní změnu – a to nejen tu z pohledu počtu uživatelů, kteří nově mají datové schránky využívat. Kompletně se totiž nahradil i samotný systém v pozadí. Ten starý se vypnul 30. prosince 2022 a nový se spustil 2. ledna 2023 ve večerních hodinách. Výměna systému tak proběhla rychleji, než bylo plánováno.

Více
14. 12. 2022

IT BUSINESS ANALYST

Hledáme novou kolegyni nebo kolegu do Delivery týmu na pozici IT Business Analyst. Máte zájem stát se součástí zajímavých projektů a prima týmu?

Více
07. 12. 2022

Hledáme novou kolegyni nebo kolegu na pozici projektový manažer

Vaším cílem bude organizovat vývoj projektů v souladu s dohodnutým obsahem, rozpočtem a termíny. Budete řídit projekty ve všech jeho fázích – příprava nabídek, inicializace projektu, plánování realizace, monitoring a reporting, prezentace výstupů, akceptační řízení, vyhodnocení a uzavření. Pokud máte zájem, čtěte dál. 

Více
06. 12. 2022

Mimořádný příspěvek na dítě: dvě třetiny lidí v praxi upřednostnily online služby státu před osobním podáním žádosti.

Mimořádný příspěvek na dítě, o který mohou rodiny žádat od srpna, prověřil možnosti využívání elektronických služeb státu. Na kontaktních místech Czech POINT bylo podáno přes 220 tisíc žádostí, přes 500 tisíc pak bylo podáno čistě elektronicky prostřednictví portálu MPSV. Dvě třetiny žadatelů tak pro podání využily svou elektronickou identitu, nejčastěji BankID. Vyplývá to z analýzy společnosti NEWPS.CZ, která se specializuje na eGovernment.

Více
12. 10. 2022

Salvádor se zajímá o naše projekty Czech POINT a datovky

Jednou ze zastávek delegace ze Salvadorské republiky v uplynulých dnech byla i Hospodářská komora České republiky. Účastníci přijali pozvání prezidenta komory za účelem výměny zkušeností o platebních systémech a elektronizaci procesů veřejné správy. Jednání se zúčastnili zástupci HK ČR, přizváni byli rovněž zástupci společnosti NEWPS.CZ, Aleš Kučera a Martin Řehořek z titulu provozovatele systému Czech POINT a subdodavatele ISDS.

Více
29. 09. 2022

Magické číslo 29

Na kontaktním místě veřejné správy Czech POINT byl 29. 9. 2022 vydán výpis s pořadovým číslem 29 miliónů. Stalo se tak na notářském pracovišti v Praze 6 a jednalo se o autorizovanou konverzi na žádost. "NEWPS.CZ jako provozovatel systému Czech POINT neustále monitoruje statistiky využívání a každý takový milník je pro nás povzbuzením v další práci, říká jednatel Martin Řehořek".

Více
20. 09. 2022

Rekordní měsíc: mimořádný příspěvek na dítě otestoval možnosti systému Czech POINT, jen za první dva týdny přijal přes 105 tisíc žádostí

Praha, 20. září 2022 – V srpnu přijal systém Czech POINT za pouhých 14 dnů více než 105 tisíc podání žádostí o mimořádný příspěvek na dítě. Agenda byla nasazena 15. srpna a hned od prvního dne o ni byl velký zájem, přitom je dostupná jen na některých kontaktních místech. Srpen se tak stal i absolutním rekordmanem v celé historii systému. Počítadlo počtu provedených úkonů na kontaktních místech se zastavilo na čísle 310 503 – tedy o 67 procent vyšším, než byl dosavadní letošní měsíční průměr. Vyplývá to ze statistik systému, který pro Ministerstvo vnitra provozuje společnost NEWPS.CZ.

Více
01. 09. 2022

CZECH POINT, SRPEN 2022

Srpen se stal rekordním měsícem, co se týká počtu „výpisů“ na kontaktních místech. Důvod je prostý, 15. srpna byla spuštěna nová agenda – žádost o mimořádný příspěvek na dítě. Dalo se tak očekávat, že na Czech POINT přijdou zažádat o příspěvek ti žadatelé, kteří nemají eIdentitu, nebo prostě jim vyhovuje více osobní kontakt s úředníkem, píše ve svém článku jednatel NEWPS.CZ, Martin Řehořek.

Více
01. 08. 2022

S ÚŘADY SE DNES DOMLUVÍTE I NA DÁLKU. DATOVKU SI ALE HLÍDEJTE

Portál iDnes zveřejnil rozhovor s majitelem NEWPS.CZ, panem Alešem Kučerou na téma současného (ne)využívání služeb eGovernmentu.

Více
13. 07. 2022

UŽ ZA 31 MĚSÍCŮ MÁ ZAČÍT PLATIT DIGITÁLNÍ ÚSTAVA

Nejpozději 1. 2. 2025 vstoupí v účinnost zákon 12/2020 Sb. o právu na digitální služby, tzv. digitální ústava. Ten dává občanům právo na to, aby veškeré úřední úkony a agendy, které je možné zdigitalizovat, byly vyřizovány elektronicky. Zákon byl před dvěma lety protlačen Sněmovnou za významné podpory současné vládní koalice. Po více než dvou letech od schválení zákona však ministerstvo vnitra dosud ani nemá katalog úkonů a činností u 40 % úřadů v České republice. Reálně tak hrozí, že stát digitální ústavu nestihne v termínu naplnit.

Více
10. 05. 2022

1 MILIARDA DATOVÝCH ZPRÁV: NEWPS.CZ OD ZAČÁTKU NA STRANĚ SUBDODAVATELŮ

Praha 10. května 2022 – Informačním systémem datových schránek prošla už miliarda datových zpráv. "Společnost NEWPS.CZ je na straně subdodavatelů od úplného počátku a jsme na to náležitě pyšní", říká Martin Řehořek, jednatel společnosti.

 

Více
09. 05. 2022

Lidé si za první tři měsíce roku přes Czech POINT pořídili téměř 600 tisíc výpisů

Občané si přes systém Czech POINT pořídili v prvním čtvrtletí přes 593 tisíc výpisů, o 21,5 % více než v posledním čtvrtletí loňského roku. Za posledních pět let se jednalo o nejvytíženější první čtvrtletí. Data dále ukazují, že roste zájem o elektronickou komunikaci – lidé si stále častěji nechávají ověřeně převést listinné dokumenty do elektronické podoby. Březen byl navíc historicky nejúspěšnějším měsícem z pohledu počtu žádostí o zřízení datové schránky. Každoročně si přes Czech POINT občané pořídí přes dva miliony výpisů. Za 15 let existence to tak je téměř 28 milionů výpisů. Vyplývá to ze statistik systému, který provozuje společnost NEWPS.

Více
25. 04. 2022

STÁT NEMÁ JAK KONTAKTOVAT UPRCHLÍKY, VYŘEŠIT TO MOHOU DATOVÉ SCHRÁNKY

Česká republika v současné době zažívá největší migrační krizi v 21. století a možná největší migrační krizi ve své historii vůbec. Při řešení ubytovacích kapacit a další pomoci v nouzi se ale zapomnělo na zajištění zaručené komunikace s uprchlíky. V současné chvíli stát nemá již zaregistrované uprchlíky jak oslovit, protože naprostá většina z nich nezískala v České republice trvalé bydliště. Chybí tak způsob, jak je vyzvat například k registraci svých aut nebo domácích mazlíčků. Možné řešení by přitom mohlo být snadné, a to ve formě datové schránky.

Více
01. 04. 2022

ALEŠ KUČERA: JAK KOMUNIKOVAT S UPRCHLÍKY

V Lidových novinách najdete názorový článek Aleše Kučery, předsedy představenstva NEWPS Holding SE na to, jak ulehčit oběma stranám - státu i uprchlíkům - vzájemnou komunikaci. Je to tak jednoduché...

Více
28. 03. 2022

Občané si přes Czech POINT pořídili již téměř 28 milionů výpisů. První a doposud největší český eGovernment projekt slaví 15 let.

Před 15 lety vstoupil český stát poprvé do digitální éry. Na Úřadu městské části Praha 13 byl 28. 3. 2007 spuštěn první Czech POINT. Pilotní projekt, který na začátku umožňoval pouze výpis z katastru, živnostenského a obchodního rejstříku, se z jediného úřadu během krátké doby rozrostl do celé republiky a v současné době má Czech POINT přes 7300 poboček na obecních úřadech, poštách, u notářů, v kancelářích Hospodářské komory, ale i na 68 zastupitelských úřadech v zahraničí.

Více
22. 03. 2022

2v1 NEBO 3v1 NEMUSÍ BÝT JEN REKLAMNÍ TRIK

O tom, že ne vše musí být zákonitě jen reklama, ale naopak skutečnost, vás přesvědčí náš Technology Consultant Pavel Vedral, odborník na moderní technologii SPLUNK. 

Více
14. 03. 2022

ALEŠ KUČERA PRO SEZNAM ZPRÁVY: HACKEŘI NEUSTÁLE ÚTOČÍ

IT infrastruktura státu i firem je pod neustálým útokem hackerů, kteří hledají slabá místa. Zatím nevíme o tom, že by je našli, ale jednou mohou uspět a my musíme vědět, co dělat, říká IT specialista a majitel NEWPS.CZ Aleš Kučera.

 
Více
13. 03. 2022

HLEDÁME NADŠENCE PRO JAVU!

Hledáme nadšence pro Javu, Spring framework nebo Hibernate, kteří už toho mají trochu za sebou. Pokud k tomu přidáte i znalost linux a SQL DB, jste náš člověk! Rádi bychom posílili náš Delivery tým, který je hnací silou mnoha úspěšných IT projektů v ČR, a proto hledáme nového kolegu/-gyni na pozici Java Developer, kterým by se u nás líbilo a cítili se u nás dobře.

Více
25. 02. 2022

PODPORA UKRAJINĚ

Společnost NEWPS.CZ odsuzuje Ruskou vojenskou agresi vůči suverénní Ukrajině. Jsme připraveni pomoci obyvatelům Ukrajiny. 

Podporujeme uvalení nejpřísnějších sankcí proti Rusku. Jsme připraveni nést ztráty, které nám mohou se zavedením a uplatňováním těchto sankcí vzniknout.

Více
22. 02. 2022

Hledáme nového kolegu nebo kolegyni na pozici IT support

EDIT: pozice je již obsazena, děkujeme za zájem.
Hledáme nového kolegu nebo kolegyni do našeho mladého týmu, který/-á miluje IT a chce se učit nové věci. Servicedesk je hnacím motorem naší společnosti. Je všude a všichni ho potřebují. V tuto chvíli máme volnou pozici "Junior IT Support". Příležitost možná právě pro vás :-)

Více
14. 02. 2022

PROFÍCI Z NEWPS.CZ

V rekordním čase a bez chyb. To je výsledek víkendové modernizace jednoho z největších systémů veřejné správy v ČR - systému Czech POINT. Technicky tuto modernizaci provedla společnost NEWPS.CZ, provozovatel systému. 

Více
11. 02. 2022

Modernizace systému Czech POINT

Upozorňujeme všechny uživatele systému Czech POINT na mimořádnou odstávku informačního systému Czech POINT o tomto víkendu od 11. 2. - 13. 2. 2022 (od pátku 17:00 do neděle 12:00 hodin).

Více
14. 01. 2022

Nabízíme pozici Hlavní recepční

EDIT: pozice je již obsazena, děkujeme za zájem.
Do naší společnosti hledáme milou a příjemnou kolegyni na pozici hlavní recepční. Recepce je srdcem každé firmy, ne jinak je tomu u nás. Proto hledáme skutečného „parťáka“ pro nás všechny, který zabezpečí příjemné prostředí uvnitř firmy a zejména pro naše návštěvy.

Více
09. 01. 2022

Hledáme IT projektového manažera/manažerku

EDIT: pozice je již uzavřena, děkujeme za zájem.
Do našeho Delivery týmu hledáme nového kolegu/kolegyni na pozici „IT projektový manažer/-ka“. Vaším cílem bude organizovat vývoj projektů v souladu s dohodnutým obsahem, rozpočtem a termíny. Budete řídit projekty ve všech jeho fázích. Pokud máte zájem, podívejte se do sekce Kariéra.

Více
07. 12. 2021

PF 2022

Vážení a milí zákazníci, obchodní partneři, dodavatelé. Rádi bychom vám poděkovali za spolupráci v tomto roce. Přejeme vám krásné a pokojné prožití vánočních svátků a hlavně pevné zdraví!

NEWPS.CZ s.r.o.
člen NEWPS Group

Více
20. 09. 2021

Řešení DRAM - klíčová komponenta bezpečnostní infrastruktury nejen v prostředí Zero Trust

Dne 22. září 2021 vystoupí na online konferenci s názvem Podnikové IT nástroje a řešení pro hybridní práci náš Technology Consultant Michal Stejskal s prezentací o našem novém řešení DRAM.

Více
14. 09. 2021

Magazín Reportér: Když místo dat obíhá občan

Vyzkoušel jsem si důchodovou kalkulačku. Dozvěděl jsem se, kdy půjdu do důchodu, kolik asi budu dostávat a kde jsem všude pracoval. Našel jsem tam i záznam o vysokoškolském studiu. Potud v pořádku... Přečtěte si pokračování v dalším názorovém sloupku Aleše Kučery v magazínu Reportér.

Více
26. 08. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 6.: Americká burza vymyslela vůči firmám požadavek, na nějž se v Česku nesmíte vůbec ptát.

Americká Nasdaq bude nově po firmách obchodovaných na svém parketu požadovat, aby měly alespoň jednoho ředitele, který se „identifikuje jako žena“, a alespoň jednoho, který patří k menšině nebo má jinou než heterosexuální orientaci. Poslechněte si další díl KyberGlosáře.

Více
23. 08. 2021

Magazín Reportér: S datovkami v Česku, bez sirén v Německu

V posledních dnech mě zaujaly dvě zprávy: počet fyzických osob, které si zřídily datovou schránku, se v covidové době zdvojnásobil. A v Německu lidé při povodních neutekli včas, protože ne všichni měli mobilní aplikaci, která by je varovala, a sirénu už zrušili, když má přece každý telefon.
Více
05. 08. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 5.: Ropou 21. století jsou velká data

Ropou 21. století jsou velká data, zaznívá dnes stále častěji. Na tomto bohatství sedí z velké většiny americké technologické firmy jako Google, Facebook, Amazon, které také obsazují přední příčky žebříčku nejhodnotnějších značek světa.

Více
29. 07. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 4.: Covid nás vysvlékl do naha

Covid nás vysvlékl do naha v tom, jak používáme digitální svět, říká Aleš Kučera. Poslechněte si další z názorových podcastů odborníka na IT svět nejen v ČR.

Více
29. 06. 2021

Magazín Reportér: Zase jen další plán, který nevyjde

Aleš Kučera: "Přečetl jsem si povrchně dokument Národní plán obnovy. Pocit, který jsem získal, je následující: je to jen další plán, jakých jsme viděli mnoho, a nestalo se nic. Teď se také nic nestane. Proč? První závadou je to, že přes veškerou snahu je tento dokument neprodatelný těm, kdo by měli být beneficienty. Občané, podnikatelé, úředníci." 

Více
21. 06. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 3.: Už žádní noví úředníci. To je cesta k digitalizaci státu, říká.

Obíhat mají data, ne občan, zní mantra elektronizace státní správy v pěti slovech. Český stát má teď dál do věku jedniček a nul posunout zákon o právu na digitální službu, jehož součástí je vytvoření katalogu služeb veřejné správy.

Více
09. 06. 2021

Webinář: Budujeme bezpečnou infrastrukturu webových aplikací s využitím nástroje DRAM

Poslední rok byl plný neznámých a nových výzev, a to nejen ve sféře osobní, ale i v té pracovní. Velká část našich životů se přesunula za obrazovky, do virtuálního světa jedniček a nul, a otázka bezpečných přístupů se tak stala více než aktuální. Představte si, že místo zapamatování si desítky hesel by vám byl umožněn přístup do všech vašich webových aplikací prostřednictvím jednoho bodu. A následně by bylo možné již bez opakovaného přihlašování otevírat všechny ostatní aplikace. To přesně vám zajistí DRAM.

Více
07. 06. 2021

Reportér: Bude rychlejší koronavirus nebo digitalizace?

Další z názorů Aleše Kučery v rubrice Jedničky a nuly v magazínu Reportér. Tentokrát o tom, co je a není skutečná digitaliace o které slyšíme kolem dokola.

Více
20. 05. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 2.

V tichosti tu vznikly české variace na Amazon, je zatím obrovský kus IT a digitalizace, říká šéf NEWPS Aleš Kučera. Více se dozvíte v podcastu.

Více
10. 05. 2021

Reportér: "Školáci i kadeřníci uprostřed chaosu"

Pandemie nemoci covid polevuje, takže Česko začalo řešit, jak bezpečně vystoupit z protiepidemických omezení. To je další téma pro Aleše Kučeru v rubrice Jedničky a nuly magazínu Reportér. 

Více
21. 04. 2021

Kdo může za kolaps sčítání?

V magazínu Reportér vyšel názorový sloupek šéfa NEWPS Group Aleše Kučery na téma dalšího - tak trochu nepovedeného - vládního IT projektu na sčítání lidí. Co vidí za největší problém? Přečtěte si to v rubrice Jedničky a nuly.

Více
20. 04. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 1.

Existují stovky druhů kyberútoků, ale na začátku obrany musí být vrátný, který nepustí každého do baráku, říká šéf NEWPS Aleš Kučera v novém podcastu info.cz 

Více
09. 02. 2021

Získali jsme novou certifikaci!

Snažíme se našim zákazníkům přinášet stále nové a moderní technologie, a proto jsme se stali certifikovaným partnerem společnosti Splunk. Věříme, že naši zákazníci rozšíření našich služeb uvítají a Splunk se stane součástí naší trvalé nabídky. 

Více
02. 02. 2021

Padl rekord v počtu odeslaných datových zpráv za jediný den

Máme obrovskou radost. Padl historicky největší rekord v počtu odeslaných datových zpráv za jediný den a překonal tak ten dosavadní o více než 40 tisíc. Naše společnost je jedním z hlavních subdodavatelů Informačního systému datových schránek, a to už od roku 2009 a jsme na to náležitě hrdí!

Více
26. 01. 2021

Na homeoffice nevěřím, říká majitel NEWPS.CZ Aleš Kučera

V magazínu City vyšel zajímavý a možná na dnešní dobu i trochu kontroverzní rozhovor s majitelem naší společnosti panem Alešem Kučerou. Dozvíte se, jak vidí současnou situaci ten, kdo zaměstnává v této nelehké době skoro padesát zaměstnanců.

Více
18. 01. 2021

Letošní cena za kyberzločin: Bilion dolarů

Hackerské útoky stály svět v roce 2020 přes jeden bilion dolarů. Je to nejvyšší účet za počítačovou kriminalitu v dějinách. Naprosté většině škod bylo možné zabránit.

Více
14. 01. 2021

Proč na Mars nepoletí Němci, ale Američané

Proč je lepší zákazníkovi, který používá dvoukolák, předvést namísto toho čtyřkolák, a ne auto s automatickou převodovkou? Protože dotyčný musí být schopen inovaci pochopit, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
07. 01. 2021

Poradna pro podnikatele s pochvalou od prezidenta

Během první a druhé vlny pandemie se naše společnost zcela bezplatně zapojila svými technickými znalostmi a zkušenostmi do projektu "Poradna pro podnikatele", která běží na portálu Hlavního města Prahy pod záštitou Hospodářské komory ČR. Pochvala od prezidenta HKČR je pro nás sladkou tečkou.

Více
07. 01. 2021

Dobrá zpráva o dvojí bankovní identitě

V bance už vás viděli, a tak i jiným potvrdí, že jste to vy. Taková je podstata bankovní identity, která má zpřístupnit řadu služeb v online formě, zatím totiž vyžadují osobní identifikaci, a tudíž cestu na úřad či kamennou pobočku. Banky měly pro tuto službu vytvořit jednu alianci, ale nedopadlo to. Naštěstí je to spíše dobrá zpráva, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
04. 01. 2021

Bezpečnostní školení jsou jako hrách na stěnu

Mnoho velkých firem se snaží školit své zaměstnance v počítačové bezpečnosti. Většina kurzů je ale špatně navržena a lidé po jejich absolvování dál ignorují bezpečnostní pravidla.

Více
23. 12. 2020

PF 2021

Vážení a milí zákazníci, obchodní partneři, dodavatelé. Rádi bychom vám poděkovali za spolupráci v tomto roce. Přejeme vám krásné a pokojné prožití vánočních svátků a hlavně pevné zdraví!

NEWPS.CZ s.r.o.

Více
21. 12. 2020

Složitá obrana proti vnitřnímu nepříteli

Proti vnějším kyberútokům lze postavit pevnou obranu, s vnitřními útoky je to však složitější – neexistuje jeden software, který by jim zabránil. Chce to pravidla, ochranné a sledovací systémy a důsledné zajištění všech zařízení, píše ve svém sloupku šéf delivery NEWPS David Čečelský.

Více
17. 12. 2020

Cloud už skvěle slouží i hackerům. Jsou rychlejší a pružnější

Hackeři přemísťují svoji výpočetní kapacitu do cloudu jako kdokoli jiný. Za nevysoké předplatné si lze koupit nejrůznější kradená data, která se dají použít ke kybernetickým útokům prakticky na jakýkoliv cíl.

Více
14. 12. 2020

I v kyberprostoru platí: těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Firmy nemívají plány reakce na bezpečnostní incidenty, nebo je mají, ale bývají nepoužitelné. Základem obrany je přitom dobrá příprava, říká expertka, která se řadí mezi nejdůležitější ženy v oblasti kyberbezpečnosti.

Více
10. 12. 2020

Inovační marnost v době krize

Za krize ubývá zakázek a zbývá více kapacit pro bádání nad inovacemi. Ale komu pak tyto inovativní produkty prodat? Stát ani velké korporace je neumí nakupovat a menší firmy se spíše snaží těžkými časy prospořit, píše v novém sloupku šéf NEWPS.CZ Aleš Kučera.

Více
07. 12. 2020

Vydírání pomocí facebookových inzerátů

Ransomware je dnes velice oblíbený druh malwaru. Napřed zašifruje data oběti, pak požaduje výkupné za jejich rozšifrování. Hackerská skupina stojící za ransomwarem Ragnar Locker přišla s novou fintou, jak na oběť svého útoku přitlačit.

Více
03. 12. 2020

Oběti epidemie školou povinné

Při osobní výuce jeden na jednoho zvládnu jazykovou lekci trvající 90 minut, při online variantě odpadám po 60 minutách. „Kvalita vzdělávání přechodem na distanční výuku poklesla a to nás bude bolet,“ píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
30. 11. 2020

Voda nechráněná hesly

Bezpečnostní výzkumníci z Izraele objevili nezaheslované vodohospodářské systémy volně přístupné z internetu. Přitom právě vodohospodářská infrastruktura se ve státě proslulém vyprahlým klimatem stala na jaře terčem kyberútoku. Nedostatečně zabezpečené byly i další systémy v Evropě, Americe a Asii.

Více
26. 11. 2020

Dopis od ministryně pro vyšší krevní tlak

Přesuňte lidi na home office, žádá v době pandemie stát. A ministryně práce to urguje dopisem všem zaměstnavatelům. Palec nahoru za psaní poslané do datové schránky, palec dolů za paragraf, který práci z domova upravuje. Více se dočtete v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
23. 11. 2020

Bezpečnostní trapas farmaceutického obra

Jedna z největších firem na zeměkouli zažila bezpečnostní faux pas. Její databáze s osobními daty uživatelů léků byla volně přístupná na internetu. Trvalo to dva roky.

Více
19. 11. 2020

Zbytečné papíry, zbytečné plastové kartičky

Na webech veřejné správy se v Česku hlavně dozvíte, jaké úřad potřebuje papíry. Ale že by online vyřešil tak banální agendu, jako je převod zaplaceného užívání modré parkovací zóny na nové vozidlo? To nejde. Více se dočtete v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
16. 11. 2020

Pozitivně začarovaný kruh 5G

Agent pojišťovny, připojený přes mobilní Edge, dnes často minuty čeká na vícefaktorové ověření přístupu. Mobilní 5G sítě jsou v tomto ohledu nadějí na lepší budoucnost. Ve spojení s cloudem mohou výrazně posunout firemní IT, píše v novém sloupku šéf Delivery NEWPS David Čečelský.

Více
13. 11. 2020

E-shopy s hackerským naslouchátkem

Internetový obchod zažívá enormní nárůst. Zároveň s tím ale přichází vlna hackerských útoků, které se na e-shopy zaměřují. Největší nebezpečí představuje škodlivý kód, který krade čísla kreditních karet.

Více
09. 11. 2020

„Cloudná“ hesla

Pro každou internetovou službu máme mít podle bezpečnostních doporučení samostatné a dostatečně složité heslo. Ale kdo si má pamatovat všechny ty desítky variant? Přece náš správce hesel. Více v článku našeho Business Analyst Martina Šlancara.

Více
05. 11. 2020

Jeden účet vládne všem

Do firem si lze dnes přinést vlastní IT zařízení. Časem si bude možné přinést i svoji digitální identitu. Vlastně je záhadou, že se takzvané federování nebo decentralizace identit prosazuje tak pomalu, soudí šéf Delivery NEWPS David Čečelský.

Více
02. 11. 2020

Zákaznické účty ve zvýšeném ohrožení

Bezpečnostní firma Sift vydala zprávu, podle níž přibývá útoků s cílem převzít uživatelské účty. Nejoblíbenější cíl hackerů jsou internetoví maloobchodníci. Aplikovaná bezpečnostní opatření jsou však dvojsečná. Mohou odradit nakupující.

Více
29. 10. 2020

Na rojení kyberútočníků začínají být odpovědí „myslící“ stroje

Bezpečnostních hrozeb den ode dne přibývá. Lidští operátoři už na jejich klasifikaci a potírání nestačí. Do budoucna bude jediná možnost přenechat podstatnou část rozhodování strojům, které se dokážou samy naučit, jak se s hrozbami vypořádat.

Více
26. 10. 2020

Paradoxy elektromobilní revoluce

Software pro Volkswageny má v nové elektromobilní éře psát deset tisíc programátorů. Přitom Photoshop vymysleli a napsali dva lidé, QuickTime tři. Když se vývojový tým nevejde do jedné kanceláře, není uřiditelný, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
21. 10. 2020

Mobily jsou chatrné branky v hradbách firemního IT

U japonské společnosti si ve služebním telefonu nespustíte ani navigaci. Koncový bod firemní IT sítě střeží speciální software. V domácích firmách tahle oblast ochrany leží v zapomnění, píše ve svém sloupku šéf Delivery NEWPS David Čečelský.

Více
19. 10. 2020

Aby se zahradník nestal kozlem aneb jak ohlídat správce IT

Správci ohlídají uživatele, ale kdo ohlídá správce? Už řadu let firmy používají identity management, který střeží, kdo k jejich informačním systémům přistupuje a co v nich dělá. Ale zcela opomíjejí, že stejným způsobem je třeba hlídat i ty, kteří celé IT nastavují. Více se dočtete ve sloupku šéfa delivery týmu v NEWPS Davida Čečelského.

Více
15. 10. 2020

Nezabezpečené API jako pozvánka pro hackery

Kyberzločinci se začínají soustředit na protokol, jehož prostřednictvím mluví programy mezi sebou. Není divu. Autoři aplikací ho používají pořád víc.

Více
12. 10. 2020

Českou veřejnou zakázku jen těžko vyhraje „nový Amazon“

V českých veřejných zakázkách za stovky miliard korun ročně se soutěží o nejnižší cenu. Z takového podhoubí ale těžko vyroste nový Amazon, protože kdo je nejlevnější, těžko bude nejlepší, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
08. 10. 2020

Většinu času jsme v defenzívě, přiznávají bezpečnostní experti

Vyšel další průzkum mezi pracovníky v bezpečnosti IT. Jako obvykle nedopadl optimisticky. Týmy security operations jen reagují na hrozby, místo aby jim předcházely.

Více
05. 10. 2020

Sociální sítě jako zdroj uživatelských dat pro kyberzločince

Staré triky z dřevních dob počítačových sítí fungují i dnes. Zaměstnanci zveřejňují na internetu informace, které z nich dělají snadné cíle sociálního inženýrství a otevírají dveře do firemních sítí. Řešením je důsledná kontrola uživatelských účtů a práv.

Více
28. 09. 2020

Obrana postavená levně a rychle zůstává děravá

Když postavíte bytelná vrata, ale v plotu necháte díry, neochránili jste se. Bohužel přesně tak mnohdy postupují firmy při zabezpečení svých informačních systémů. Více si přečtěte ve sloupku ředitele delivery v NEWPS Davida Čečelského.

Více
21. 09. 2020

Recept na elektronické volby z přísad voleb papírových

Volby tu musí být i pro lidi v karanténě. Zavedení možnosti odevzdat hlas elektronicky není zdaleka tak složité a pochybné, jak tvrdí kritici. Stačí neměnit roli staťáku a okrskových volebních komisí, píše ve svém článku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
14. 09. 2020

IT infrastruktura velkých společností je plná bezpečnostních chyb, říká výzkum

Pro velké společnosti a instituce je bezpečnost dat klíčová. Přesto se o ni nezvládají starat. Nedostatek času na záplatování známých zranitelností dělá z mamutích byznysů snadné cíle pro kyberútočníky.

Více
09. 09. 2020

IT je stejně běžné jako elektrická světla. Ale šetří někdo na žárovkách?

Kyberbezpečnost je módním slovem, ale ve skutečnosti se na ní dost kašle. Proč mají nemocnice počítačové tomografy, ale už nemají informační systém, který by hackerům zabránil vyřadit drahé přístroje z provozu? Vše začíná u toho, jak o IT uvažujeme, píše šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

Více
03. 09. 2020

Konec obluzování holek v čase 5G síti

Experti básní, co vše s sebou přinese několikanásobně rychlejší mobilní internet s označením 5G. Ale jaké mohou být konce této věci? Holku už možná rychlým autem neohromíte, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

Více
31. 08. 2020

V jednoduchosti nemusí být síla. Branou pro škůdce se stává protokol usnadňující přihlašování

Čím dál tím víc firem přesunuje svou IT infrastrukturu do Cloudu. Je to výhodné kvůli většímu výpočetnímu výkonu i diskové kapacitě. Hackeři se jim přizpůsobují. Přibývá kybernetických útoků pomocí známého autentizačního standardu „Přihlaste se pomocí …“

Více
28. 08. 2020

VPN je nákladná a komplikovaná. Zkuste to chytřeji, říká expert NEWPS.CZ David Čečelský

Doba koronavirová to ukázala jasně. Firmy, ale i veřejné instituce se musí lépe a efektivněji připravit na to, že jejich zaměstnanci budou pracovat z domova. Zažitým standardem pro vzdálené připojení je virtuální privátní síť. „Zákazníkům bych ji dnes už nedoporučil. Naše řešení DRAM přináší mnohem více benefitů uživatelům i správcům IT,“ říká ředitel delivery v NEWPS.CZ David Čečelský.

Více
25. 08. 2020

Potřebujeme veřejné zakázky a lepší náladu. V obojím stát selhává

Ekonomika zasažená koronavirem potřebuje vládní investice a soukromé nákupy. Jenže půlbilionový schodek rozpočtu nechá vláda projíst a spotřebitelskou náladu kazí strašením, že se vrátíme do doby rouškové, píše ve svém novém sloupku šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

Více
12. 08. 2020

Milionová záplata na miliardovou díru

Velkou bolest zdravotnictví na plno odkryli až kybernetičtí útočníci. Na informační systémy se v tomhle resortu léta kašle. Pár desítek milionů to rozhodně nespraví, vnitřní dluh se jen ve velkých nemocnicích počítá v miliardách korun, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

Více
06. 08. 2020

Jak stát neprodal chytrou karanténu

Lékem na koronavirus měla být chytrá karanténa. Ale zdá se, že nezabrala, prostě nefunguje. Něco se totiž hrubě nepovedlo, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
21. 07. 2020

Uživatelsky příjemnější, jednodušší, bezpečnější. Místo virtuální privátní sítě je tu DRAM

Internet je skvělý, pro sdílení citlivých dat se ale příliš nehodí. Proto se spousta lidí uchyluje k používání virtuálních privátních sítí VPN. Ani ty však nejsou zcela bezpečné. Řešení nabízí technologie přístupové brány DRAM.

Více
03. 07. 2020

Máme novou adresu!

Dovolujeme si informovat naše zákazníky, obchodní partnery i dodavatele, že od 1. 7. 2020 měníme adresu společnosti.

Více
22. 06. 2020

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Softwarová odpověď na kolony a marné hledání parkovacích míst

Nový experimentální software dokáže zkrátit dobu, kterou stráví řidiči hledáním místa k parkování skoro o dvě třetiny. Strojové učení pomáhá předcházet dopravním zácpám. Počítače budou řídit provoz v indické megapoli.

Více
17. 06. 2020

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: I technologický lídr občas přehlédne maskovaný malware

Dvě falešné čtečky QR a čárových kódů pro Android fungovaly jako zástěrka pro škodlivý kód. Daly se stáhnout z tržiště Google Play. Google nabízené aplikace prověřuje. Občas se ale nechá oklamat.

Více
15. 06. 2020

Co napověděl koronavirus o vládní třicetiletce

Když šlo o lidské zdraví, ryby, které padnou za oběť igelitovým pytlíkům, přestaly být důležité. Koronavirus prostě během pár týdnu překlopil žebříček společenských priorit. Jak dlouho může ve světle této zkušenosti vydržet vládní investiční plán na 30 let? Více se dočtete ve sloupku šéfa NEWPS HOLDING SE Aleše Kučery.

Více
10. 06. 2020

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Mobily kazí spánek. Nová funkce Androidu to chce změnit

Obrazovky všelijakých elektronických zařízení způsobují nespavost. Problém je zvlášť s modrým světlem. Nejnovější update operačního systému Android proto přinese speciální mód pro lepší spánek.

Více
08. 06. 2020

Nulová motivace k efektivitě, zato velká touha rozhodovat o jiných

Schvalujeme vaši žádost, slyší dlouhé týdny uchazeči o státní pomoc v době epidemie. Motivace úřadů pracovat efektivně je totiž nulová, zato motivace rozhodovat o osudu člověka je velká. Jak to změnit, si přečtěte v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
03. 06. 2020

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Co prozradí internetové „díry ve stromech“

Chování uživatelů na internetu odhalí ledacos. Algoritmy tak dovedou vyhledat lidi, kteří mohou spáchat sebevraždu, i prošlé jídlo v obchodech. Data se ale dají zneužít.

Více
01. 06. 2020

Bezpečné IT: Začínat se musí architekturou, a ne nákupním seznamem

Bezpečnost informačního systému stojí zejména na jeho architektuře. Bohužel řada institucí v Česku si IT pořizuje podle nákupního seznamu, píše šéf NEWPS Aleš Kučera. Více se dočtete v následujícím sloupku.

Více
27. 05. 2020

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Bezpečí šifer zajistí jen opravdová náhoda. Teď je tu mobil, který ji umí generovat

Korejská společnost Samsung představila telefon s kvantovým generátorem náhodných čísel. Skutečně náhodná čísla jsou v šifrování čisté zlato. Kvantový generátor má být v principu nehacknutelný.

Více
25. 05. 2020

Zavést maturitu z tak mladé vědy, jako je matematika, chce čas

Poslanci odpískali povinnou maturitu z matematiky. Česko se na ni musí teprve připravit. „To víte, ona matematika je poměrně nová věda,“ píše šéf NEWPS Aleš Kučera. A jak to souvisí s koronavirem? Přečtěte si nový sloupek.

Více
21. 05. 2020

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Chatboti už se učí mít osobnost a vcítit se do protějšku konverzace

Facebook zveřejnil experimentální program Blender, který umí chatovat s lidským uživatelem v přirozeném jazyce. Není dokonalý. Překoná prý ale podobnou službu od Googlu jménem Meena.

Více
18. 05. 2020

Tento stát rezignoval na e-government

Dokažte, že vaše dítě je vaše, a z uzavřené školy přineste potvrzení, že je opravdu uzavřená. Tak takhle opravdu ne, píše ve svém sloupku o postupech úřadů době epidemie šéf NEWPS HOLDING Aleš Kučera. Více si přečtěte v následujícím sloupku.

Více
13. 05. 2020

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Jak koronavirus zdigitalizoval Řecko

Až dosud byla středomořská země na chvostu Evropy v digitalizaci státní správy. Haldy papírových formulářů na všechno dělaly řeckým občanům i podnikatelům ze života razítkové peklo. Koronavirová pandemie to ale mění.

Více
11. 05. 2020

Nenechte se zmýlit letošním daňovým marketingem

Kdo jednou zkusí, už nechce jinak, říká o podání daňového přiznání přes datovou schránku jednatel NEWPS Martin Řehořek. A jak může datovka ochránit před daňovým chaosem v čase pandemie? Více v jeho sloupku.

Více
29. 04. 2020

Proč nám v době pandemie nejde trojčlenka

Pandemie přinesla procitnutí z globalizace. Nakupovat sice levně, ale ze vzdálené země už nemusí být do budoucna to nejlepší řešení. A proč každou firmu zasaženou současnou krizí nemůže zachránit stát? Přečtěte si nový sloupek šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
27. 04. 2020

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Koronavirus vytvořil Eldorádo pro phishingové útoky

Útočníci na internetu využívají pandemii jako návnadu. Rozesílají podvodné e-maily, které se snaží okrást uživatele o jejich hesla a další osobní data. Když se lidé bojí, méně přemýšlejí. Názorně to ukazují data Googlu sesbíraná z poštovní služby Gmail. Více si přečtěte v následujícím článku.

Více
22. 04. 2020

Bez internetu bychom byli po smrti

Pulz společnosti ohrožené nákazou se nezastavil hlavně díky internetu. Bohužel se také ukázalo, jak je Česko z hlediska informačních technologií podinvestované. Více si přečtěte ve sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
20. 04. 2020

ZAJÍMAVOSTI ZE SVĚTA IT: Závod o satelitní internet má prvního poraženého

Ze soutěže o pokrytí zemského povrchu širokopásmovým internetovým signálem z vesmíru musela odstoupit londýnská společnost OneWeb. Zbankrotovala jen několik málo dnů po vypuštění čtyřiatřiceti svých satelitů. Soupeření však dál pokračuje.

Více
17. 04. 2020

Kybernetické hrozby v čase práce z domova

Zaměstnanci přešli na práci z domova a obrana firemních informačních systémů je rázem nebezpečně napjatá. O hrozbě, kterou není radno podcenit, si přečtěte ve sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
15. 04. 2020

IT firmy proti koronaviru: V nemocnicích pomáhá virtuální asistent, sociální síť mapuje infekci

Technologické společnosti na celém světě se zapojují do boje s pandemií. Každý nabízí, co umí nejlépe. Včetně gigantů, kteří mohou přispět geolokačními daty.

Více
06. 04. 2020

Spouštíme PODEJTO ZA MĚ!

Společnost NEWPS.CZ spolu se svými partnery DATASYS a SOFTWARE602 zareagovala na omezené možnosti komunikace s úřady a spouští novou formu elektronické komunikace prostřednictvím datové schránky, i když ji nemáte - PODEJTO ZA MĚ!

Více
02. 04. 2020

Jak předejít strastiplné cestě živnostníka za státním příspěvkem

Mimořádná doba žádá mimořádná řešení. Jak by mohli živnostníci komunikovat se státní správou prostřednictvím datové schránky, i když ji sami nemají? Přečtěte si v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
02. 04. 2020

Pandemie otevírá dveře kyberkriminalitě

Zatímco svět zápasí s koronavirovou infekcí, kyberzločinci mají zlaté časy. Život společnosti se ještě více přesunul na online, jehož zabezpečení bývá často chatrné.

Více
30. 03. 2020

Nechoďte zbytečně na úřady, nechte úřadovat datovku

Městská policie kontroluje, aby se lidé neshlukovali. Nakonec jsou největší davy pohromadě před finančními úřady. Přišel totiž obvyklý čas daňových přiznání. Jaké je řešení? Datové schránky! Přečtěte si, co vše umí.

Více
27. 03. 2020

Na turistickou prohlídku v cizině s překladačem v mobilu

Překladač Google přišel s novou funkcí, která převádí projevy, přednášky, nebo monology do textu ve zvoleném jazyce. Zatím funguje včetně angličtiny pro osm řečí. Na češtinu si bude nutné počkat. 

Více
23. 03. 2020

Technologie proti pandemii: předpoví, kam se nemoc rozšíří nebo vyhledají v metru lidi s horečkou

V boji s onemocněním COVID-19 se uplatňují velká data, strojové učení, analýza obrazu a další moderní postupy. Umožňují snáze vyhledat ohniska nákazy. Rozpoznají infikované lidi a pomáhají zjistit, kdo s nimi přišel do styku.

Více
20. 03. 2020

Dilema

Jak dlouho bude trvat nouzový stav? Jak dlouho budeme v karanténě? Co mám udělat, abych nemusel úplně zavřít firmu? Nebo co mám dělat, abych se ochránil, a přitom byl schopen normálně žít, tedy řešit každodenní životní situace, včetně komunikace se státem? Řešení nabízí článek jednatele společnosti, Martina Řehořka.

Více
18. 03. 2020

Obchody s vlnou na týden zmrazil škodlivý kód

Jedno z klíčových odvětví australského a novozélandského průmyslu ochromili hackeři. Zaměřili se na infrastrukturu společnosti Talman Software, která zprostředkovává tři čtvrtiny všech místních obchodů s vlnou. 

Více
17. 03. 2020

Omluva za omezený režim v kancelářích NEWPS.CZ

Vážení zákazníci, obchodní partneři, dodavatelé a přátelé naší společnosti. Vzhledem k vyhlášenému nouzovému stavu v České republice, přešla i naše společnost do omezeného pracovního režimu, a to v zájmu jak vaší ochrany, tak i ochrany našich zaměstnanců. 

Více
16. 03. 2020

Konto trestných bodů si řidič ověří i po internetu. Stačí datová schránka.

Chcete jako řidiči znát své konto trestných bodů? Nemusíte chodit na úřady, stačí internet a vlastní datová schránka. Ale to není zdaleka jediný způsob, jak vám datovka usnadní život, píše jednatel NEWPS Martin Řehořek.

Více
11. 03. 2020

Obchod bez prodavaček a pokladen pozná vaši tvář i to, kolik jablek jste dali do tašky.

Společnost Amazon otevřela v Seattlu experimentální samoobsluhu bez pokladen. Stačí u vstupu naskenovat QR kód a můžete vyrazit mezi regály. Obchod vám sám spočítá zboží během nakupování. Jsou v něm i police s volným výběrem nebaleného ovoce a zeleniny.

Více
09. 03. 2020

Jednoduché, účelné, zdarma. Proč to Češi nechtějí?

Dobrý pocit, že je člověk pro úřady nedostižný, se snadno změní v noční můru. Nevyzvednutý úřední dopis může znamenat promeškání lhůty ve správním řízením nebo dokonce v exekuci. Jak tomu předejít? Elegantním řešením je datová schránka. Více si přečtěte ve sloupku jednatele NEWPS Martina Řehořka.

Více
04. 03. 2020

Titulek: Minority Report v praxi

Počítač dokáže předpovědět, jestli vězeň spáchá po propuštění další zločin. Je v tom lepší než člověk. Podobné algoritmy mohou používat i obchodníci.

Více
02. 03. 2020

Mylný sen politiků o open source

Stát nemůže IT nakupovat jako open source. Byla by to ohromná bezpečnostní díra. Řešení situací, kdy se úřady stávají rukojmím některých dodavatelů informačních systémů, se skrývá jinde, píše jednatel společnosti NEWPS Martin Řehořek.

Více
26. 02. 2020

NEWPS.CZ se stěhuje do BB Centra

Od července 2020 měníme adresu. Novým sídlem naší společnosti bude právě rekonstruovaná budova B v pražském BB Centru.

Více
24. 02. 2020

Co přináší soutěže o nejnižší cenu? Vápno místo Michelangela

Často přesně vědí, kolik „ajťáků“ poptávají, ale už nemají tak docela jasno v tom, na co vlastně. Zadávání veřejných zakázek v IT má podobných problémů více, píše jednatel NEWPS.CZ Martin Řehořek.

Více
21. 02. 2020

Nechtěný dvojník v mobilní síti: přes vaše data a na váš účet

Surfování na cizí účet. V mobilních datových sítích je bezpečnostní díra, kterou objevili výzkumníci z univerzity v Bochumi. Slabé místo má jak dnešní infrastruktura čtvrté generace, tak nastupující pátá generace. Náprava bude drahá.

Více
17. 02. 2020

Stačí studentovi za esej trojka? Dnes už za sebe může nechat psát počítač.

Stroje se stávají stále zdatnějšími autory textů. Jeden z nejlepších takových systémů současnosti je dokonce volně k vyzkoušení na internetu. Jak ale učitel pozná, že mu student místo výplodu vlastní inteligence neodevzdal seminární práci napsanou počítačem? Více se dozvíte v následujícím článku.

Více
10. 02. 2020

Chytré věci ještě nemyslí, ale už utíkají regulaci

Siri ještě není chytrá. Zatím jen umí rychle probírat ohromné databáze a číst vaše zvyky. Ale co až jednou bude? Jakou bude mít odpovědnost? To je gigantický rébus pro právníky. V některých odvětvích už se s podobnou otázkou potýkají. Více se dočtete v novém sloupku šéfa NEWPS.CZ Aleše Kučery.

Více
06. 02. 2020

CzechPOINT: Datovky táhnou

V lednu bylo na kontaktních místech Czech POINT podáno více než 9.300 žádostí o zřízení datové schránky, což je druhé nejvyšší číslo za dobu existence systému. Je to součet žádostí fyzických i podnikajících fyzických osob. Současně ze statistik vyplývá, že počet nových datových schránek v posledním roce postupně roste. Jsme pyšní, že naše společnost se na bezchybném provozu datových schránek může podílet, říká jednatel Martin Řehořek.

Více
03. 02. 2020

Cílená reklama aneb dobré nástroje ve špatných rukou

Koupili jste si boty? A nechcete ještě jedny stejné? Personalizovaná reklama na internetu dnes často vypadá právě takhle. Nebude to chyba „hloupého“ počítače, říká šéf NEWPS Aleš Kučera. Jak dnes IT nástroje mohou pomoci inzerci a jak je používat, se dočtete v jeho novém sloupku.

Více
27. 01. 2020

Nedobytné dveře se zámkem na zahnutý hřebík

Firmy požadují dokonalé zabezpečení informačních systémů, ale když si mají jejich zaměstnanci po 90 dnech změnit heslo, je kolem toho plno řečí. Jenže není možné stavět hradbu a v ní nechat děravé dveře, píše šéf NEWPS Aleš Kučera.  Jaký je jeho recept na hesla? Přečtěte si v novém sloupku.

Více
20. 01. 2020

Jeden software z firmy kyberpevnost neudělá

Kdo může, kam může a co opravdu dělá? Tak zní tři klíčové otázky bezpečnosti jakéhokoli informačního systému. Co se děje, když jim firmy nevěnují pozornost, se dočtete v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
15. 01. 2020

Hledáme nového kolegu na pozici Technology Consultant - Linux a databáze

Do našeho technického týmu hledáme nového kolegu. Kromě nadstandardních benefitů nabízíme hlavně zajímavé projekty, skvělý kolektiv a společnost, která se nepotřebuje schovávat za "světové" logo, ale stojí za ní výsledky práce, které oceňují zákazníci dlouhodobými projekty. Těšíme se na Vás!

Více
13. 01. 2020

Trojským koněm v každém IT systému je člověk

Jedna menší firma na Slovensku před lety začala nakupovat všechny možné bezpečnostní technologie, které jsme jako firma nabízeli, prakticky od shora dolů. Říkali jsme si, že to je pozoruhodné, protože už tam mají na každý počítač vyskládaný ochranný software za docela velké peníze... Proč a jak tenhle příběh jedné firmy (našeho zákazníka) dopadl? Dozvíte se v dalším sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

 

Více
08. 01. 2020

Průmysl 4.0 je jen slovo

Už před lety vznikaly informační systémy designované jako cloud, nebo stát dostával IT řešení v podobě PPP projektu. Jen se tomu tak neříkalo, protože to nebyla módní slova, která svět tak miluje. Takže teď tu máme průmysl 4.0. Co se pod ním skrývá? Přečtěte si v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
24. 12. 2019

Úspěšný a šťastný nový rok 2020

Přejeme všem našim zákazníkům, obchodním partnerům a spolupracovníkům úspěšný nový rok 2020!

Více
16. 12. 2019

Po čem firmy touží v IT

Firmy si čím dál častěji posílají faktury jedině elektronicky v podobě, která umožňuje automatizované zpracování. Ale přijde jim normální, že se státem komunikují na papíře, nebo jejich zástupci dokonce osobně chodí na úřady. 

Více
15. 12. 2019

Podnikání v Česku: Vlastník lesa pod dohledem - za všechno může, ale skoro nic nemůže

Další díl seriálu Podnikání v Česku se zabývá oborem lesnictví. Myslíte si, že vlastník lesa nebo lesní hospodář nemůže mít žádné velké povinnosti vůči státu? Autor článku, David Mařík, který si o tom s jedním takovým lesním podnikatelem povídal, vás vyvede z omylu.

Více
06. 12. 2019

Dítě elektronicky nepočnete

Závěť nechme papíru. Ne všechno jde udělat elektronicky, a ne vždy to dává smysl, píše šéf NEWPS Aleš Kučera, který má bohaté zkušenosti s elektronizací státní správy. A co lidem přinese zákon o právu na digitální službu? Přečtěte si v novém sloupku.

Více
03. 12. 2019

Právní elektronický systém získal ocenění magazínu eGovernment

Speciální ocenění ve 14. ročníku soutěže Egovernment The Best 2019 letos získal Právní elektronický systém (PES) vyvinutý Hospodářskou komorou a NEWPS.CZ.

Více
03. 12. 2019

Podnikání v Česku: Trojí lehkomyslnost, která se v případě daní nevyplácí.

Další díl seriálu "Podnikání v Česku". Tentokrát od odborníka na daňové právo. Článek přináší opět server Pespropodnikatele.cz, který se dlouhodobě zabývá podnikáním v ČR.

Více
28. 11. 2019

Zatvrzelé školství: na elektronický dotaz papírová odpověď

Kde je jedna z největších děr v elektronizaci českého státu? Tam, kde vám mimo jiné na žádost odeslanou do datové schránky odpoví doporučeným dopisem do vlastních rukou. Ale to ještě není ten nejhorší příklad, dočtete se v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
27. 11. 2019

Podnikání v Česku: Slavkovská EMP prodává elektromotory v Evropě i zámoří. Pomocníkem se jí stal PES.

Přečtěte si další díl seriálu o podmínkách podnikání v ČR. Tentokrát o praktických zkušenostech s využívání systému PES od zástupce slavkovské společnosti EMP s.r.o.

Více
21. 11. 2019

Cesta ke státní správě online: zakažte další úředníky

Ve státní správě leží všechny ruce na klávesnici. Teď už jen zbývá, aby začaly psát legislativu, která je elektronizovatelná. A e-government se může pohnout vpřed, říká šéf NEWPS Aleš Kučera. Proč ale jen to nemusí stačit? Přečtěte si v novém sloupku.

Více
18. 11. 2019

Podnikání v Česku: Za rok a půl vybudovali firemní školu. Zádrhelem byla až státní dotace.

Další díl seriálu Podnikání v Česku, který popisuje nástrahy podnikání v mnoha podnikatelských oborech a napříč celou republikou. Může i v tomto případě pomoci Právní elektronický systém na kterém spolu s Hospodářskou komorou ČR spolupracujeme?

Více
11. 11. 2019

Báli se velkého bratra. Vznikl antibratr.

Když místo lidí obíhají data, aneb nové bydliště už nemusíte hlásit zdravotní pojišťovně. Zařídit to umí základní registry, říká šéf NEWPS.CZ Aleš Kučera. Kde si stát nedodělal domácí úkoly a nechal běhání na občanech? Přečtěte si v novém sloupku.

Více
07. 11. 2019

NEWPS.CZ úspěšně pomohla s náročným projektem migrace systému Czech POINT

Praha – Naše společnost byla součástí projektu migrace systému Czech POINT na nový hardware, což byla po devíti letech bezproblémového chodu systému ojedinělá a velmi odborně náročná akce.

Více
05. 11. 2019

Daně jako počasí – nikdy nevíte, jaké budou zítra

Podnikání v Česku: Zabývá se daňovým právem, ale podniká jako kdokoli jiný. A sama přiznává, že je pro ni složité se v neustálých změnách daní orientovat. „Nestabilita je největší problém českého daňového systému,“ říká Právnička roku 2018 v kategorii finanční právo a členka Legislativní rady vlády Petra Nováková.

Více
30. 10. 2019

Ještě větší úspěch, než jsme čekali

Lidí, kteří nikdy nebudou chtít komunikovat se státem výlučně elektronicky, bude vždy kolem 30 procent, myslí si šéf NEWPS Aleš Kučera. I proto mají Czech POINTY větší úspěch, než se čekalo. A jak to souvisí s volbami?

Více
23. 10. 2019

Zase jedna věc, v níž jsme lepší, než si myslíme

Největší slabinou elektronizace veřejné správy je marketing, říká šéf NEWPS Aleš Kučera. Co všechno usnadňuje život v komunikaci se státem, jen o tom lidé bohužel často neví? Přečtěte si v novém sloupku.

Více
20. 10. 2019

Podnikání v Česku: Stát zkouší, co vydržíme, říká sedlák Pavel Moulis

Další díl seriálu Podnikání v Česku, tentokrát pohledem zkušeného zemědělce pana Pavla Moulise, který vede rodinné hospodářství.

Více
17. 10. 2019

Estonsko nemůže být náš vzor

Proč neznají v Anglii správní řád a věří faxům? Protože mají odlišnou historii, právní systém, zvyklosti. Těžko si tedy brát nějakou zemi za vzor, i kdyby to byl tak populární příklad elektronizace státu, jako je Estonsko, říká šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
16. 10. 2019

Pespropodnikatele: Na předpisy v obchodu s potravinami už by měla být škola, říká šéf aliance prodejen Eso Market Jiří Štorch

Další díl ze seriálu "Podnikání v Česku" představuje podnikatele, který řídí známé a oblíbené prodejní družstvo a který přibližuje současné problémy maloobchodních živnostníků. Může jim pomoct Právní elektronický systém? 

Více
08. 10. 2019

Co může a nemůže Huawei? Zeptejte se sondy Voyager, říká Aleš Kučera

Jaká je souvislost mezi firmou Huawei a americkou vesmírnou sondou Voyager 2? Pro někoho spojení možná nesmyslné, ale Aleš Kučera, předseda představenstva NEWPS Holding SE souvislost rozhodně vidí, a to poměrně zajímavou. Více v článku.

Více
02. 10. 2019

První, ale nezbytné, přerušení poskytování služeb Czech POINT za dvanáct let bezchybného provozu

Společnost NEWPS.CZ, která je významným dodavatelem systému Czech POINT, si dovoluje upozornit na plánované přerušení služeb tohoto systému, a to na 4 dny.

Více
30. 09. 2019

Podnikání v Česku: Na razítka čekají v Praze stovky projektů s desítkami tisíc bytů

Zdroj: www.pespropodnikatele.cz - Když úřad mlčí, tak souhlasí. Především zavedení tohoto pravidla může zrychlit povolování staveb a umožnit tak větší nabídku bytů v Česku, soudí majitel developerské společnosti Ekospol Evžen Korec, kterého časopis Ekonom nedávno zařadil mezi otce zakladatele českého developmentu. 

Více
30. 09. 2019

Aleš Kučera: Uspěchaná EET aneb když se začíná od konce

Názor na zavedení vládní EET z pera předsedy představenstva NEWPS Holding SE, pana Aleše Kučery, najdete v článku. A jak se na EET díváte Vy?

Více
26. 09. 2019

Podnikání v Česku: Náklady podnikatelů na to, aby vyhověly všem uloženým povinnostem bez započtení daní, představují nejméně 12 procent HDP.

Může podnikatelům v Česku pomoct s jejich povinnostmi nový Právní elektronický systém, který vyvinula Hospodářská komora ČR společně s naší firmou? Zajímavý pohled na podnikání v ČR a (nejen) důvody vzniku tohoto systému, najdete v rozhovoru se zástupcem komory, panem Ladislavem Minčičem. 

Více
26. 08. 2019

SERIÁL 8. díl: Podnikatelům pomáhá při kontrolách třeba Právní elektronický systém (PES)

Čeští podnikatelé se musí každoročně potýkat s přibývající byrokratickou zátěží. Roste nejen počet povinností, které musí dodržovat, ale také státních kontrol. Přesto má úřední dohled podle řady podnikatelů smysl - snaží se totiž eliminovat konkurenci, která nedodržuje pravidla.

Více
20. 08. 2019

SERIÁL 7. díl: Podnikání pod kontrolou

České firmy jsou pod neustálou kontrolou úřadů a institucí. Ať už jde o živnostenské či pracovní inspektoráty, řadě podnikatelů je byť jen představa jejich návštěvy nepříjemná. Netuší, kdo vše je může kontrolovat ani to, na co mají inspektoři právo. Povinnosti, které musí dodržovat, jim ale přibývají.

Více
13. 08. 2019

SERIÁL 6. díl: Daňová kontrola jako strašák

Nepřehledné a mnohdy zbytečné. Tak čeští podnikatelé popisují kontroly ze strany různých státních institucí. Největší strach přitom budí kontroly podnikatelů ze strany Finanční správy. Jak se na ní připravit a co od ní čekat?

Více
06. 08. 2019

SERIÁL 5. díl: Podnikatelům hrozí pokuty i za špatné označení sídla

Letní seriál NEWPS.CZ již několikrát poukázal na byrokratickou zátěž, se kterou se musí potýkat čeští podnikatelé. Nejde jen o komplikované daňové povinnosti. Společnosti musí například řádně označit své sídlo i provozovnu, rozkrýt úřadům skutečné vlastníky a pravidelně zveřejňovat účetní závěrky. Za chyby se přitom platí vysoké pokuty.

Více
01. 08. 2019

Aleš Kučera, majitel NEWPS.CZ, získal Merkurovu medaili

Merkurova medaile je nástrojem oceňování osobností, podnikatelů, institucí a organizací včetně měst a obcí, které přispěly k podpoře podnikání a činnosti Hospodářské komory ČR. Za rok 2019 získal bronzovou medaili i majitel naší společnosti, Aleš Kučera.

Více
30. 07. 2019

SERIÁL 4. díl: Start podnikání v Česku brzdí desítky povinností

Čeští podnikatelé ztrácejí čas, energii a nemalé finanční prostředky na to, aby ohlídali své povinnosti vůči státu a státním institucím. Jen z 19 základních „podnikatelských zákonů“ jich vyplývá téměř 1200. Nejvíce zatíženi jsou přitom zejména začínající podnikatelé.

Více
17. 07. 2019

SERIÁL 3. díl: Od daní po statistiku. Podnikatelé by měli sledovat desítky předpisů.

Pravidla pro podnikání v Česku upravují desítky zákonů a dalších předpisů. Ať už jde o ty z oblasti soukromého práva, jako je třeba občanský zákoník či zákoník práce anebo veřejného práva, jako je trestní a správní zákoník, neznalost zákona nikoho neomlouvá. A podnikatele především. Pod základní „vrstvou“ hlavních zákonů, které jsme přiblížili v minulém díle seriálu, přitom začíná „legislativní prales“ se stovkami cest, po kterých se podnikatelé musí vydat. A mohou se v něm snadno ztratit.

Více
08. 07. 2019

SERIÁL 2. díl: Neznalost zákona podnikatele neomlouvá

Budoucí právníci musí studovat pět let, aby se vyznali alespoň v základních zákonech a povinnostech, které stát na občany klade. Jednou ze skupin, která je předpisy zatížena nejvíce, jsou podnikatelé. Ti žádná komplikovaná studia absolvovat nemusí a od momentu, kdy jsou zapsáni v obchodním či živnostenském rejstříku jsou za dodržování „podnikatelských norem“ odpovědní. Mnohdy přitom neznají ani základní předpisy, které podnikání upravují.

Více
01. 07. 2019

SERIÁL 1. díl: Čím více povinností máš, tím více jsi podnikatelem…

Mnoho regulací a jako důsledek nepřehlednost právního prostředí. To jsou dva klíčové problémy, kterým musí dennodenně čelit každý český podnikatel. Letní seriál NEWPS.CZ poradí, kde hledat potřebné informace a na které povinnosti si dát největší pozor.

Více
18. 06. 2019

Slavnostní křest Právního elektronického systému

V pražském Florentinu byl 18. května slavnostně pokřtěn Právní elektronický systém Hospodářské komory. Akce se zúčastnili významné osobnosti Hospodářské komory, partnerských firem, státních institucí i zástupci médií.

Více
17. 06. 2019

Xtremepush - nový produkt v našem portfoliu

Naše společnost NEWPS.CZ přichází na trh s novým produktem, který je svým rozsahem funkcí ojedinělý a unikátní. Zároveň obohacujeme naše produktové portfolio o zcela nový směr, kterým je online a offline svět komunikace našich klientů s jejich zákazníky.

Více
24. 05. 2019

Podnikatelé už nemusí hlídat své povinnosti. Připomene jim je Právní elektronický systém.

Českým podnikatelům se ulehčí od zbytečné byrokratické zátěže. Po více než dvouleté přípravě se spustil ostrý provoz klíčového systému, který jim napoví, jaké povinnosti musí vůči státu plnit. Novinku pod názvem Právní elektronický systém (PES) vyvinula s přispěním NEWPS.CZ Hospodářská komora ČR.

Více
21. 05. 2019

Datové schránky a elektronický občanský průkaz v roli „správce hesel“

Zpřístupnění možností datových schránek a elektronických občanských průkazů v roli garantované autentizační autority by prospělo občanům, státu i poskytovatelům služeb a posunulo by nás o notný kus dopředu v oblasti eGovernmentu. Proč tedy ještě tato služba není volně dostupná?

Více
25. 04. 2019

Důslednou digitalizací k urychlení stavebních řízení

Praha - K urychlení a zjednodušení stavebního řízení je v mnoha ohledech zapotřebí změn zákonů. Pokud by však úřady důsledně využívaly nástrojů a možností, které mají k dispozici, mohly by ke zjednodušení a zrychlení prostřednictvím digitalizace přikročit už dnes.

Více
16. 04. 2019

2000 korun

Praha - Nad absurditou, kterou je možné najít v naší legislativě a dotýká se používání datových schránek se ve svém článku zamýšlí jednatel NEWPS.CZ, pan Martin Řehořek.

Více
10. 04. 2019

Aleš Kučera zvolen do Představenstva ICT Unie

Praha - Náš ředitel strategie Aleš Kučera byl minulý týden zvolen do Představenstva ICT Unie a zároveň do Řídícího výboru pro informační společnost, které přispívají k rozvoji české ekonomiky, gratulujeme!

Více
26. 03. 2019

E-volby snadno a rychle?

Praha - Piráti se snaží o co nejširší digitalizaci různých agend státu. Vláda se „ohání“ digitalizací prakticky ve všech oblastech. Proč tedy nepřikročí k elektronizaci voleb? Protože tomu stojí v cestě stávající legislativa. Přečtěte si názorový článek jednatele NEWPS.CZ, Martina Řehořka.

Více
20. 03. 2019

Dnešní webová kodéřina, aneb vzděláváme se ve svěch směrech

Praha - V únoru se naši kolegové ze Servicedesku zúčastnili školení “Dnešní webová kodéřina” pořádané Martinem Michálkem, specialistou na CSS a webový frontend. 

Více
10. 03. 2019

Ekologický rok ve firmě

Praha - Rok 2019 jsme v NEWPS.CZ vyhlásili "ekologickým" rokem. Dlouhodobě naše společnost dbá na třídění odpadu v kancelářích, takže dárek v podobě tašek na tříděný odpad pro každého zaměstnance, je jen malou ukázkou, že se snažíme, aby podobné smýšlení měli naši zaměstnanci i doma.

Více
04. 03. 2019

JAVA DEVELOPER / TECHNOLOGY CONSULTANT

Rádi bychom posílili náš Delivery tým, který je hnací silou mnoha úspěšných IT projektů v ČR, a proto hledáme nového kolegu/-gyni na seniorní i juniorní pozici, kterým by se u nás líbilo a cítili se u nás dobře.

Více
08. 02. 2019

Právní elektronický systém spuštěn v testovacím provozu - zdarma pro všechny podnikatele!

Praha - Hospodářská komora ČR společně se svým technologickým partnerem, společností NEWPS.CZ, spustila v lednu 2019 bezplatný testovací provoz Právního elektronického systému, který jde na pomoc všem malým i velkým podnikatelům v boji s legislativní administrativou.

Více
22. 01. 2019

Jak mohou datovky pomoci studentům?

Jak mohou datovou schránku využít studenti středních a vysokých škol se dočtete v našem článku, který popisuje několik zcela běžných situací a důvodů, proč by si studenti měli datovku pořídit.

Více
17. 12. 2018

PF 2019

Přejeme všem našim zákazníkům, obchodním partnerům a přátelům vše nejlepší v novém roce!

Více
11. 12. 2018

Datové schránky by mohly zjednodušit a zlevnit Sčítání lidu 2021

ICT Revue - Nejbližší sčítání lidu má, alespoň podle věcného návrhu zákona, maximálně využít elektronickou identifikaci a údaje, které už stát vede v základních registrech, případně v dalších informačních systémech. Pro elektronickou identifikaci zákon počítá (zatím pouze) s použitím občanského průkazu s čipem. Zamyšlení od jednatele NEWPS.CZ, Martina Řehořka.

Více
04. 12. 2018

Průmysl 4.0, zdravotnictví a sdílené služby

ICT Revue (iHned.cz): Zavádění Průmyslu 4.0, ICT, eGovernment, elektronizace zdravotnictví i dalších oblastí mají společný cíl: přinést zjednodušení a zlepšení výroby či služeb. To jsou témata pro další článek jednatele NEWPS.CZ, Martina Řehořka.

Více
27. 11. 2018

E-identita v reálném životě úřadů nebo firem

ICT Revue (iHned.cz) - V předchozích dílech jsme si řekli něco o e-identitě a on-line službách státu pro občany, dnes se podíváme, jak vznikají e-identity uživatelů na úřadech nebo ve firmách.... Pokračování série článků od jednatele NEWPS.CZ, Martina Řehořka.

Více
21. 11. 2018

Vlčí námluvy

Riziko zneužití firemních dat zaměstnanci je v dnešní době jedno z nejvyšších vůbec. A ještě vyšší budou pokuty GDPR. Kontrolujte identity uživatelů a jejich přístupová práva. Frank může být i ve Vaší firmě...... 

Více
20. 11. 2018

Proč ještě nemáte datovou schránku?

ICT Revue (iHNED) - Třetí pokračování série "Akademie NEWPS" v ICT Revue Hospodářských novin od jednatele NEWPS, Martina Řehořka. Tentokrát na téma (nejen) výhod datové schránky. 

Více
19. 11. 2018

Autentizace podle WebAuthn

SecurityWorld 4/2018 - Přiblíží specifikace WebAuthn konec uživatelských hesel? To je otázka na kterou se ve svém článku snaží odpovědět technický ředitel NEWPS.CZ, David Čečelský

Více
13. 11. 2018

Aby data byla v bezpečí

ICT Revue (iHNED) - Další pokračování série článků v ICT Revue Hospodářských novin od jednatele NEWPS, Martina Řehořka na téma (nejen) uživatelských oprávnění.

Více
05. 11. 2018

Elektronická identita přináší řadu výhod i rizik

ICT Revue, iHned.cz - Ještě poměrně nedávno bylo možné k prokázání vlastní identity využít pouze občanku nebo pas. Řidičský průkaz většina institucí v tomto ohledu neuznává. S nástupem pokročilých ICT technologií však přichází ke slovu digitální identita označována též jako e-identita.

Více
17. 10. 2018

Kočičí král... aneb Frank opět útočí!

Riziko zneužití firemních dat zaměstnanci je v dnešní době jedno z nejvyšších vůbec. Frank může být i ve Vaší firmě......nevěříte? Kontrolujte identity uživatelů a jejich přístupová práva.

Více
08. 10. 2018

Systém SIEM – nástroj pro správu a monitoring IT infrastruktury

Security World 3/2018 - článek Jindřicha Tůmy, projekt manažera NEWPS.CZ na téma SIEM (Security Information and Event Management), což je specializované řešení, které umožňuje sbírat, korelovat a analyzovat události ze všech možných vrstev IT infrastruktury a mnoha zařízení.

Více
17. 09. 2018

Hospodářské noviny: "Frank může být i ve vaší firmě"

Praha, ihned.cz - Máte zmapované veškeré firemní procesy a odpovědnosti zaměstnanců? Máte skutečně zavedenou centrální správu uživatelů a kontrolu přístupů k aplikacím? Pokud je odpověď ano, můžete být v klidu. Vaše data jsou v bezpečí. Nemáte-li procesy ani odpovědnosti zaměstnanců řádně zmapován, nezbývá vám než se pustit co nejdříve do rozdílové GAP analýzy.

Více
03. 09. 2018

Ukládání datových zpráv

Praha - Jednou z výtek k datovým schránkám je smazání datové zprávy z datové schránky po uplynutí 90 dnů ode dne jejího doručení. Proč je datová zpráva mazána? Proč nemůže být archivována delší dobu, nejlépe napořád? A proč se za to musí platit?

Více
28. 08. 2018

Datovka šetří lidem čas.

Praha - Asi se shodneme, že čas je vzácný. Proč tedy plýtvat časem chozením na úřad nebo poštu? Mnoho věcí lze dnes vyřídit elektronicky. Stejně tak zapomeňte na mail zaslaný někam na e-podatelnu. Bůhví, kdo a kdy se mu bude věnovat. Pokud bude vůbec doručen.

Více
14. 08. 2018

Chystáte se cestovat? A jste pojištěný? I proti úřadům??

Praha - Je to jednoduché. Jedete na dovolenou, pojistíte sebe, svojí rodinu, psa, kočku, auto, kufr, letenku. Zamknete byt a těšíte se, jak nikoho z dotěrných sousedů ani šéfa dva měsíce neuvidíte. Jenže... Poštovní schránka dovolenou nemá a pokud vám do ní přijde úřední zásilka, těžko s tím něco uděláte, protože to zjistíte až po svém návratu, a to už taky může být na všechny odvolání a dovolání pozdě. Tak proč se nepojistit také proti (ne)čekané výzvě ze strany veřejné správy (soud, policie, úřad, atd.)?

Více
09. 08. 2018

Maminky na mateřské a jejich nekonečný boj s úřady

Praha - Každá žena, která se rozloučila v práci s kolegy a odešla na mateřskou dovolenou to bezpochyby zažila – papírování. Radost z očekávání nového přírůstku do rodiny se z pohledu komunikace s úřady, změní v noční můru.

Více
07. 08. 2018

Právní elektronický systém o krok blíže podnikatelům. HK ČR spojila síly se strategickým partnerem, společností NEWPS.CZ

Praha - Právní elektronický systém (zkráceně PES), jako stěžejní projekt Hospodářské komory, který provede podnikatele a živnostníky džunglí zákonů a dalších předpisů a pohlídá za ně plnění administrativních a daňových povinností, je po dnešku o krok blíže konečné realizaci. Prezident Hospodářské komory ČR Vladimír Dlouhý podepsal klíčový dokument o spolupráci se společností NEWPS, která pro projekt PES zajistí provoz a technickou podporu celého systému. Podnikatelům by měl PES začít v základním režimu pomáhat už od 1. ledna 2019.

Více
06. 08. 2018

Datovka sama ohlídá, aby vám někdo neukradl byt nebo dům

Praha - Už jste slyšeli o těch případech, kdy majitelé nemovitostí jednoho dne zjistili, že už majiteli bytu, pozemku nebo domu nejsou? Ptáte se, jak je to možné? Prostě se stali obětmi podvodu. Někdo jim za zády takzvaně nemovitost přepsal sám na sebe nebo někoho jiného. Jestli si říkáte, že to není možné, tak věřte, že je a nejde o ojedinělé případy. Stačí k tomu padělaná kupní smlouva. Pro úředníky na katastru nemovitostí je tohle totiž nemožné odhalit.

Více
31. 07. 2018

Proč ještě chodíte na úřady? Do banky už přeci dneska chodí taky málokdo...

Praha - Do banky už taky nechodíte, používáte přece internetbanking, tak co Vás nutí chodit na úřady nebo dokonce na poštu? Od roku 2009 je k dispozici státem garantovaný komunikační kanál. Ano, jsou to datovky, nebo správně řečeno Informační systém datových schránek. O tomto systému bohužel stále koluje několik mýtů, které matou občany a zbytečně je odrazují od jejich používání.

Více
15. 06. 2018

Jak zvýšit odolnost proti útokům sociálního inženýrství

Security World 2/2018 - Country Manager Micro Focus Česká republika, Maroš Mihalič a jeho příspěvek na téma slabých míst v případě útoku sociálního inženýrství v novém čísle odborného čtvrtletníku Security World.

Více
04. 05. 2018

Hledáme posilu do týmu: Technology Consultant - Linux

Patříme na špičku v oblasti řešení správy uživatelských účtů a kontroly přístupu uživatelů na českém trhu. Postavili jsme např. Jednotný identitní prostor (JIP) pro systém Czech POINT, systém správy uživatelů Informačního systému datových schránek (ISDS) a budujeme další. Specializujeme se na integraci a konsolidaci autentizačních systémů. Dodáváme do veřejné správy i do komerčního sektoru. Pro posílení našeho týmu hledáme nového kolegu/kolegyni na pozici Technology Consultant - Linux.

Více
09. 04. 2018

Predátor Frank znovu útočí

Riziko zneužití firemních dat zaměstnanci je v dnešní době jedno z nejvyšších vůbec. Frank může být i ve Vaší firmě - nevěříte? Kontrolujte identity uživatelů a jejich přístupová práva.

Více
03. 04. 2018

NEWPS.CZ už se 11 let podílí na úspěšném provozu systému Czech POINT

Praha - Už 11 let funguje, a jako jeden z mála funguje hlavně bezproblémově, systém Czech POINT. Dnes ho lze najít na každém úřadě či většině poštovních poboček. Celou tutu dobu je u jeho provozu i společnost NEWSP.CZ!

Více
29. 03. 2018

Digitální vzdělávání v Česku kulhá. Kvalitní výuka nehrozí. Komentář Martina Řehořka

Praha, Info.cz - Nedávno jsem se dočetl ve zprávě o jednání vlády, že Strategie digitálního vzdělávání do roku 2020, která je v půlce svého plánovaného období, zatím úřady naplnily jen z nepatrné části. (Řekl bych spíše, že nenaplnily).

Více
09. 03. 2018

Identity management ve světle GDPR

SecurityWorld 1/2018 - Evropské nařízení GDPR ovlivní mnoho oblastí našeho života. Systémy pro správu uživatelských účtů nebudou výjimkou. Přečtěte si zajímavý čánek od Martina Šlancara, business analytika společnosti NEWPS.CZ.

Více
09. 03. 2018

PODEJTO.CZ má nový formulář - vkládání do sbírky listin

Praha - Portál PODEJTO.CZ jehož jedním z provozovatelů je společnost NEWPS.CZ přidal nový formulář!

Více
05. 03. 2018

Czech POINT čte data přes eGON Service Bus

Praha - CzechPOINT@office má první agendu využívající eGON Service Bus pro čtení dat z „mateřského registru".

Více
03. 01. 2018

Aktualizace datovek proběhla bez problémů

Praha - Na přelomu roku proběhla plánovaná odstávka Informačního systému datových schránek. Společnost NEWPS.CZ byla u toho!

Více
28. 12. 2017

Společnost NEWPS.CZ před Vánoci uspořádala charitativní exhibici na pomoc Lukášovi

Společnost NEWPS.CZ, která se dlouhodobě podílí na podpoře dětských týmů klubu Ivanti Tigers, uspořádala ve spolupráci s tímto klubem a jejich A-týmem Mistryň ČR charitativní zápas ve florbale, kde se utkaly známé osobnosti a právě hráčky a úřadující Mistryně ČR. Vybralo se celkem 128 131 Kč!

Více
05. 12. 2017

Datovky pro občany

Deník E15 - Rubrika "Pohled manažera" a příspěvek jednatele společnosti NEWPS.CZ, pana Martina Řehořka na téma datových schránek.

Více
04. 12. 2017

Budou identity v cloudu?

SecurityWorld 4/2017 - S narůstajícím trendem přesunu aplikací a služeb do prostředí cloudu (označováno pojmem SaaS, IaaS nebo PaaS) je stále aktuálnější otázka vyřešení vhodného způsobu zajištění přístupu uživatelů v rámci distribuovaného prostředí. Článek Davida Čečelského, technického ředitele NEWPS.CZ s.r.o.

Více
21. 11. 2017

Svůdný lhář...aneb Frank znovu na scéně!

Riziko zneužití firemních dat zaměstnanci je v dnešní době jedno z nejvyšších vůbec. Frank může být i ve Vaší firmě......nevěříte?  Kontrolujte identity uživatelů a jejich přístupová práva. My Vám ukážeme jak!

Více
21. 11. 2017

Chci volit datovkou. A nejen prezidenta

EURO č. 46/2017: Datové schránky by usnadnily a zpřehlednily i sběr podpisů pro prezidentské kandidáty, myslí si jednatel společnosti NEWPS.CZ, pan Martin Řehořek

Více
25. 10. 2017

Czech POINT

Praha - Na kontaktních místech veřejné správy Czech POINT byl vydán výpis s pořadovým číslem 18.000.000. Jubilejní výpis byl vydán na pracovišti notáře v Praze a jednalo se o výpis z Veřejného rejstříku. Společnost NEWPS.CZ je hrdým dodavatelem tohoto systému od jeho vzniku.

Více
11. 10. 2017

PODEJTO.CZ - Nezpochybnitelná omluvenka dětí do škol a školek, aneb sociálka vás nedostane

Praha, ČTK - Na bezplatném portále PODEJTO.CZ je možné najít nový a zároveň velmi aktuální formulář, který vychází vstříc všem rodičům, kteří musí dle novely školského zákona své děti povinně písemně omlouvat ve školních zařízeních.

Více
19. 09. 2017

Dešťovka neprší pro každého

E15 - rubrika Pohled manažera: Dobrý záměr úředníků Ministerstva životního prostředí šetřit zdroji pitné vody pokazilo jeho provedení. K nabídnuté dotaci se totiž mohou reálně dostat jen někteří...

Více
19. 09. 2017

Promarněná příležitost

EURO 38/2017, Manažerský panel - Komplikovaný přístup do Centrálního registru oznámení má nejspíš odradit žadatele, říká ve svém názorovém článku jednatel společnosti, Martin Řehořek.

Více
12. 09. 2017

Patchovat, záplatovat, zadrátovat, zalepit…

SecurityWorld 3/2017 - Článek o tom, jak nebezpečné jsou a mohou být kybernetické útoky a jak se jim může učinně bránit každá firma.

Více
24. 07. 2017

Společnost Ivanti, technologický partner NEWPS.CZ, se stala hlavním sponzorem úřadujících Mistryň ČR ve florbale

Praha, 23. 7. 2017 - Osminásobné Mistryně České republiky ve florbalu, Florbalový klub Jižní Město, získal na další tři roky nového partnera a tím je společnost Ivanti, americký výrobce softwaru a zároveň technologický partner společnosti NEWPS.CZ. Do nové sezóny tak klub vstupuje s novým názvem: „Ivanti Tigers Jižní Město“.

Více
11. 07. 2017

Problémem GDPR může být uživatel

Computerworld 7/2017 - Problematika GDPR je víc než aktuální, a přesto těch, kteří skutečně vědí oč jde, je u nás stále málo. Nenechte se napálit nabídkami firem na zaručená řešení - není to zdaleka tak jednoduché, píše o tom ve svém komentáři jednatel NEWPS.CZ, pan Martin Řehořek.

Více
29. 06. 2017

Ondřej Malý: Stát se při rozvoji eGovernmentu musí začít dívat optikou občanů

Praha, Iniciativa 202020 - V květnu minulého roku zřídila vláda pozici koordinátora digitální agendy České republiky. V současnosti je jím Ondřej Malý, který v minulosti působil jako člen Rady Českého telekomunikačního úřadu. Pro vládu připravuje celou řadu strategických podkladů, mimo jiné i zavedení tzv. digitální RIA

Více
20. 06. 2017

Testovací prostředí informačních systémů

Praha, SecurityWorld č. 2 - Mnoho standardů předepisuje zřízení testovacího prostředí informačního systému. Může to ale být větší věda, než se zdá jak píše ve svém článku Martin Šlancar, business analytik společnosti NEWPS.CZ

Více
20. 06. 2017

Datovka a daň z nemovitosti

Praha, Deník E15 - Smrti a daním se nevyhnete. To je staré pravidlo. S tím prvním nic nenaděláme, ale s tím druhým by se něco dělat dalo. Například zrušit. Ale to by bylo asi moc revoluční. Mně by stačila mnohem jednodušší úprava.

Více
20. 06. 2017

DESI nás děsí. Zabere Česko v eGov?

Praha, EURO č. 24 - Poslední pořadí v oblasti eGov je pro Česko opět nelichotivý. Proč tomu tak je? Tak např. kauza z MŠMT týkající se dotací ve sportu. O čem všem, kromě jiného, také vypovídá? O přetrvávajícím resortismu. O tom, jak si každý jede svůj rajónek, hlavně ať nám nikdo nekouká přes rameno. Jinak by totiž všechny ty náměstkyně a prezidenti svazů měli podstatně složitější práci.

Více
16. 05. 2017

Stát šetří tak, že nakupuje dráž!

Praha, Euro č.20 - Názorový článek na téma veřejných zakázek pro ekonomický týdeník EURO napsal jednatel NEWPS.CZ, pan Martin Řehořek.

Více
16. 05. 2017

NEWPS.CZ opět v oblacích

Praha, 15. 5. 2017 - Barokní slavnosti Navalis v Praze. Hlavním bodem programu byl seskok a podlet Karlova mostu parašutistou Markem Rahbani jehož jedním z hrdých sponzorů je NEWPS.CZ

Více
28. 03. 2017

IDC Security 2017: eIDAS - Evropské nařízení a my

Zástupce společnosti NEWPS.CZ a zároveň ICT Unie, pan Aleš Kučera, vystoupil na 15. ročníku odborné konference IDC Security Roadshow Prague s prezentací o aktuálním tématu eIDAS.

Více
24. 03. 2017

Open Data Expo - tak trochu jiný veletrh pro příznivce otevřených dat z řad veřejného, soukromého i neziskového sektoru

Praha - Fond Otakara Motejla organizoval 2. ročník veletrhu Open Data Expo, jehož cílem bylo podpořit dialog mezi těmi, kteří publikují otevřená data, a těmi, kteří je využívají v praxi. Společnost NEWPS.CZ na této akci prezentovala portál PODEJTO.CZ

Více
20. 03. 2017

IDC Security 2017: Identita uživatele v praxi

Jednatel společnosti NEWPS.CZ, pan Martin Řehořek, vystoupil na 15. ročníku odborné konference IDC Security Roadshow Prague, která se uskutečnila 9. 3. 2017 v Praze.

Více
02. 03. 2017

Martin Řehořek: „Potřebujeme skutečné služby eGovernmentu, ne jejich špatné imitace!“

Rozhovor s jednatelem naší společnosti pro "Iniciativu 202020", která se zasazuje o zlepšení služeb eGovernmentu v České republice.

Více
01. 02. 2017

Případová studie ve zkratce: SÚKL – ENTERPRISE ARCHITEKTURA

Společnost NEWPS.CZ úspěšně zrealizovala projekt „Vytvoření enterprise architektury SÚKL a pro oblast ePreskripce za použití standardů TOGAF a ArchiMate“. Zároveň probíhala spolupráce na přípravě žádosti o posouzení Odboru hlavního architekta MV ČR (dále OHA) pro systém eRecept.

Více
23. 01. 2017

Další nové formuláře již nyní na PODEJTO.CZ – zdarma, jednoduše a rychle!

Portál PODEJTO.CZ má nové formuláře, které vám pomohou při komunikaci s finančními úřady, a to nejen při ročním zúčtování.

Více