IT je stejně běžné jako elektrická světla. Ale šetří někdo na žárovkách?

Kyberbezpečnost je módním slovem, ale ve skutečnosti se na ní dost kašle. Proč mají nemocnice počítačové tomografy, ale už nemají informační systém, který by hackerům zabránil vyřadit drahé přístroje z provozu? Vše začíná u toho, jak o IT uvažujeme, píše šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

S bezpečností informačních systémů ve veřejné i soukromé sféře je to mírně řečeno nevalné. Přiléhavější by bylo říct, že se v této společnosti na kyberbezpečnost dost kašle. Je hluboce podinvestovaná.

Celé to začíná u otázky, jak nám informační technologie mají nebo nemají pomáhat a jak o nich máme mluvit v kontextu. Dávno jsme přestali hovořit o tom, že používáme auta nebo že nám svítí elektrická světla, ale pořád separátně diskutujeme o tom, jak nám funguje IT. Úřad nevede specifickou evidenci, kolik utratil za nábytek, tak proč to dělá u informačních technologií? Jsou snad pro něj méně důležité než to, jestli bude mít vodu, toaletní papír nebo psací stoly a židle?

Měli bychom vzít za své, že dnes už je IT stejně integrální součástí našeho života jako to, že se díváme na televizi. A pak debatovat o tom, jestli nám to prospívá nebo ne. Zároveň máme přiměřeně investovat do různých rizik, která existují. Stejně jako se musíme snažit eliminovat riziko epidemie. Má to samozřejmě svou cenu a my se nemůžeme pojistit donekonečna. Můžeme jen vynakládat peníze, které jsou přiměřené, ale mělo by to být proporcionálně přiměřené. Měli bychom tedy investovat do zdravotnictví, sociálních služeb, IT, infrastruktury… Jenže to by nesměly existovat problémy, na nichž sáňkují politici, kteří se zápalem prohlásí: přece nenecháme nikoho umřít. Rádi si zahrají na bohy. A každá okresní nemocnice dostane počítačový tomograf. Ale ani ve velkých zdravotnických zařízeních nejsou peníze na odpovídající IT odborníky.  

 

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

 

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.
 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

 

 

 

 

Další články

Padl rekord v počtu odeslaných datových zpráv za jediný den
Více
Proč na Mars nepoletí Němci, ale Američané
Více

Zpět na výpis novinek