Czech POINT, srpen 2022

Srpen se stal rekordním měsícem, co se týká počtu „výpisů“ na kontaktních místech. Důvod je prostý, 15. srpna byla spuštěna nová agenda – žádost o mimořádný příspěvek na dítě. Dalo se tak očekávat, že na Czech POINT přijdou zažádat o příspěvek ti žadatelé, kteří nemají eIdentitu, nebo prostě jim vyhovuje více osobní kontakt s úředníkem, píše ve svém článku jednatel NEWPS.CZ, Martin Řehořek.

Zpět

Celkově tak bylo přijato na kontaktních místech 105.000 žádostí. To je na jednu stranu opravdu hezké číslo, které ukazuje, jak je systém Czech POINT pro občany užitečný, jak zvládne jakoukoliv další agendu.

Ale na druhou stranu si položme otázku, není to málo těch 105.000 žádostí podaných osobně? Ano, je to opravdu méně, než by mnozí čekali. Je to jasný důkaz toho, že většina pracující populace je schopna si vyřídit svoje záležitosti on-line, elektronicky. On-line podání žádosti o příspěvek, tedy komunikace se státní správou jim nečiní žádný problém.

K této – řekněme elektronické gramotnosti jim pomohlo kromě ovládání bankovních účtů i období Covidu, kdy mnozí z nich byli „elektronicky vzděláni“ díky zásilkovým službám e-shopů.

Tak proč se neustále objevují články, které nás straší s datovkami. Proč by se jich měli noví uživatelé obávat? Vždyť to budou ti samí lidé, kteří dnes platí pomocí elektronického bankovnictví nebo nakupují v e-shopech. K tomu, aby si mohli objednat potraviny z Rohlíku nebo letenku, či dokonce celý zájezd, je nikdo neškolil. Dokonce nepotřebovali ani žádný testovací účet. Jednoduše se přihlásili a postupovali dle svých potřeb, až měli košík plný a přešli k pokladně.

Tak jako dříve chodili lidé na poštu, nebo jenom do schránky hodit dopis, tak budou používat i datové schránky. Potřebují pouze jednoduché vysvětlení, jak nakládat s datovou zprávou před jejím automatickým smazáním po 90 dnech. A ani to není žádný problém. Kam si dnes člověk uloží listinný úřední dokument? No přece do šuplíku a třeba ho v případě potřeby i najde. Úřední dokument z datovky si uloží jednoduše ve svém počítači. (Mnozí si dokonce data i zálohují, takže je uložen skutečně dostatečně bezpečně.) A pokud už nějaký dokument bude chtít mít opravdu v listinné formě, nebo to bude jeden z tisíce doručených dokumentů, u kterého by jinak potřeboval zajistit jeho digitální kontinuitu, tak si dokument převede do listinné podoby na Czech POINTu autorizovanou konverzí. Jak prosté.

Proč ještě nemáte svoji datovou schránku?

Další novinky