Novinky

Více

27. 02. 2023

NEWPS.CZ PARTNEREM ŽEBŘÍKU

Letos jsme se poprvé stali partnerem hudebních cen „Žebřík“. Nejde podpořit všechno a všechny, ale snažíme se, aby naše podpora dávala smysl. A dává nám smysl podporovat lidi, kteří něco umí a svou prací umí potěšit druhé.

Více
23. 02. 2023

30 MILIONŮ VÝPISŮ

První eGovernmentový systém České republiky poskytl občanům na kontaktních místech veřejné správy už neuvěřitelných 30 milionů výpisů. Stalo se tak na pracovišti advokáta v Brně a jednalo se o autorizovanou konverzi na žádost. Důvod k oslavě má i naše společnost - od začátku jsme totiž u toho jako technologický partner.

Více
23. 01. 2023

PRVNÍ ČESKÝ EGOVERNMENTOVÝ PROJEKT ZAŽIL REKORDNÍ ROK, LIDÉ SI LONI PŘES CZECH POINT POŘÍDILI PŘES 2,5 MILIONŮ VÝPISŮ

Občané si přes systém Czech POINT pořídili v roce 2022 přes 2,52 milionu výpisů. Za celých téměř šestnáct let existence služby se jednalo o nejvytíženější rok – ve srovnání s předcházejícím rokem byl nárůst přes 21 % a oproti doposud rekordnímu roku 2016 čísla narostla o více než 14 %. Za vyšším využíváním služby stojí i možnost podávání žádostí o mimořádný příspěvek na dítě, čísla by ale i tak prolomila historický rekord. 

Více
06. 12. 2022

Mimořádný příspěvek na dítě: dvě třetiny lidí v praxi upřednostnily online služby státu před osobním podáním žádosti.

Mimořádný příspěvek na dítě, o který mohou rodiny žádat od srpna, prověřil možnosti využívání elektronických služeb státu. Na kontaktních místech Czech POINT bylo podáno přes 220 tisíc žádostí, přes 500 tisíc pak bylo podáno čistě elektronicky prostřednictví portálu MPSV. Dvě třetiny žadatelů tak pro podání využily svou elektronickou identitu, nejčastěji BankID. Vyplývá to z analýzy společnosti NEWPS.CZ, která se specializuje na eGovernment.

Více
01. 09. 2022

CZECH POINT, SRPEN 2022

Srpen se stal rekordním měsícem, co se týká počtu „výpisů“ na kontaktních místech. Důvod je prostý, 15. srpna byla spuštěna nová agenda – žádost o mimořádný příspěvek na dítě. Dalo se tak očekávat, že na Czech POINT přijdou zažádat o příspěvek ti žadatelé, kteří nemají eIdentitu, nebo prostě jim vyhovuje více osobní kontakt s úředníkem, píše ve svém článku jednatel NEWPS.CZ, Martin Řehořek.

Více
01. 08. 2022

S ÚŘADY SE DNES DOMLUVÍTE I NA DÁLKU. DATOVKU SI ALE HLÍDEJTE

Portál iDnes zveřejnil rozhovor s majitelem NEWPS.CZ, panem Alešem Kučerou na téma současného (ne)využívání služeb eGovernmentu.

Více
13. 07. 2022

UŽ ZA 31 MĚSÍCŮ MÁ ZAČÍT PLATIT DIGITÁLNÍ ÚSTAVA

Nejpozději 1. 2. 2025 vstoupí v účinnost zákon 12/2020 Sb. o právu na digitální služby, tzv. digitální ústava. Ten dává občanům právo na to, aby veškeré úřední úkony a agendy, které je možné zdigitalizovat, byly vyřizovány elektronicky. Zákon byl před dvěma lety protlačen Sněmovnou za významné podpory současné vládní koalice. Po více než dvou letech od schválení zákona však ministerstvo vnitra dosud ani nemá katalog úkonů a činností u 40 % úřadů v České republice. Reálně tak hrozí, že stát digitální ústavu nestihne v termínu naplnit.

Více
10. 05. 2022

1 MILIARDA DATOVÝCH ZPRÁV: NEWPS.CZ OD ZAČÁTKU NA STRANĚ SUBDODAVATELŮ

Praha 10. května 2022 – Informačním systémem datových schránek prošla už miliarda datových zpráv. "Společnost NEWPS.CZ je na straně subdodavatelů od úplného počátku a jsme na to náležitě pyšní", říká Martin Řehořek, jednatel společnosti.

 

Více
09. 05. 2022

Lidé si za první tři měsíce roku přes Czech POINT pořídili téměř 600 tisíc výpisů

Občané si přes systém Czech POINT pořídili v prvním čtvrtletí přes 593 tisíc výpisů, o 21,5 % více než v posledním čtvrtletí loňského roku. Za posledních pět let se jednalo o nejvytíženější první čtvrtletí. Data dále ukazují, že roste zájem o elektronickou komunikaci – lidé si stále častěji nechávají ověřeně převést listinné dokumenty do elektronické podoby. Březen byl navíc historicky nejúspěšnějším měsícem z pohledu počtu žádostí o zřízení datové schránky. Každoročně si přes Czech POINT občané pořídí přes dva miliony výpisů. Za 15 let existence to tak je téměř 28 milionů výpisů. Vyplývá to ze statistik systému, který provozuje společnost NEWPS.

Více
25. 04. 2022

STÁT NEMÁ JAK KONTAKTOVAT UPRCHLÍKY, VYŘEŠIT TO MOHOU DATOVÉ SCHRÁNKY

Česká republika v současné době zažívá největší migrační krizi v 21. století a možná největší migrační krizi ve své historii vůbec. Při řešení ubytovacích kapacit a další pomoci v nouzi se ale zapomnělo na zajištění zaručené komunikace s uprchlíky. V současné chvíli stát nemá již zaregistrované uprchlíky jak oslovit, protože naprostá většina z nich nezískala v České republice trvalé bydliště. Chybí tak způsob, jak je vyzvat například k registraci svých aut nebo domácích mazlíčků. Možné řešení by přitom mohlo být snadné, a to ve formě datové schránky.

Více
14. 03. 2022

ALEŠ KUČERA PRO SEZNAM ZPRÁVY: HACKEŘI NEUSTÁLE ÚTOČÍ

IT infrastruktura státu i firem je pod neustálým útokem hackerů, kteří hledají slabá místa. Zatím nevíme o tom, že by je našli, ale jednou mohou uspět a my musíme vědět, co dělat, říká IT specialista a majitel NEWPS.CZ Aleš Kučera.

 
Více
14. 02. 2022

PROFÍCI Z NEWPS.CZ

V rekordním čase a bez chyb. To je výsledek víkendové modernizace jednoho z největších systémů veřejné správy v ČR - systému Czech POINT. Technicky tuto modernizaci provedla společnost NEWPS.CZ, provozovatel systému. 

Více
14. 09. 2021

Magazín Reportér: Když místo dat obíhá občan

Vyzkoušel jsem si důchodovou kalkulačku. Dozvěděl jsem se, kdy půjdu do důchodu, kolik asi budu dostávat a kde jsem všude pracoval. Našel jsem tam i záznam o vysokoškolském studiu. Potud v pořádku... Přečtěte si pokračování v dalším názorovém sloupku Aleše Kučery v magazínu Reportér.

Více
26. 08. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 6.: Americká burza vymyslela vůči firmám požadavek, na nějž se v Česku nesmíte vůbec ptát.

Americká Nasdaq bude nově po firmách obchodovaných na svém parketu požadovat, aby měly alespoň jednoho ředitele, který se „identifikuje jako žena“, a alespoň jednoho, který patří k menšině nebo má jinou než heterosexuální orientaci. Poslechněte si další díl KyberGlosáře.

Více
23. 08. 2021

Magazín Reportér: S datovkami v Česku, bez sirén v Německu

V posledních dnech mě zaujaly dvě zprávy: počet fyzických osob, které si zřídily datovou schránku, se v covidové době zdvojnásobil. A v Německu lidé při povodních neutekli včas, protože ne všichni měli mobilní aplikaci, která by je varovala, a sirénu už zrušili, když má přece každý telefon.
Více
05. 08. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 5.: Ropou 21. století jsou velká data

Ropou 21. století jsou velká data, zaznívá dnes stále častěji. Na tomto bohatství sedí z velké většiny americké technologické firmy jako Google, Facebook, Amazon, které také obsazují přední příčky žebříčku nejhodnotnějších značek světa.

Více
29. 07. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 4.: Covid nás vysvlékl do naha

Covid nás vysvlékl do naha v tom, jak používáme digitální svět, říká Aleš Kučera. Poslechněte si další z názorových podcastů odborníka na IT svět nejen v ČR.

Více
29. 06. 2021

Magazín Reportér: Zase jen další plán, který nevyjde

Aleš Kučera: "Přečetl jsem si povrchně dokument Národní plán obnovy. Pocit, který jsem získal, je následující: je to jen další plán, jakých jsme viděli mnoho, a nestalo se nic. Teď se také nic nestane. Proč? První závadou je to, že přes veškerou snahu je tento dokument neprodatelný těm, kdo by měli být beneficienty. Občané, podnikatelé, úředníci." 

Více
21. 06. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 3.: Už žádní noví úředníci. To je cesta k digitalizaci státu, říká.

Obíhat mají data, ne občan, zní mantra elektronizace státní správy v pěti slovech. Český stát má teď dál do věku jedniček a nul posunout zákon o právu na digitální službu, jehož součástí je vytvoření katalogu služeb veřejné správy.

Více
07. 06. 2021

Reportér: Bude rychlejší koronavirus nebo digitalizace?

Další z názorů Aleše Kučery v rubrice Jedničky a nuly v magazínu Reportér. Tentokrát o tom, co je a není skutečná digitaliace o které slyšíme kolem dokola.

Více
20. 05. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 2.

V tichosti tu vznikly české variace na Amazon, je zatím obrovský kus IT a digitalizace, říká šéf NEWPS Aleš Kučera. Více se dozvíte v podcastu.

Více
10. 05. 2021

Reportér: "Školáci i kadeřníci uprostřed chaosu"

Pandemie nemoci covid polevuje, takže Česko začalo řešit, jak bezpečně vystoupit z protiepidemických omezení. To je další téma pro Aleše Kučeru v rubrice Jedničky a nuly magazínu Reportér. 

Více
21. 04. 2021

Kdo může za kolaps sčítání?

V magazínu Reportér vyšel názorový sloupek šéfa NEWPS Group Aleše Kučery na téma dalšího - tak trochu nepovedeného - vládního IT projektu na sčítání lidí. Co vidí za největší problém? Přečtěte si to v rubrice Jedničky a nuly.

Více
20. 04. 2021

KyberGlosář s Alešem Kučerou 1.

Existují stovky druhů kyberútoků, ale na začátku obrany musí být vrátný, který nepustí každého do baráku, říká šéf NEWPS Aleš Kučera v novém podcastu info.cz 

Více
09. 02. 2021

Získali jsme novou certifikaci!

Snažíme se našim zákazníkům přinášet stále nové a moderní technologie, a proto jsme se stali certifikovaným partnerem společnosti Splunk. Věříme, že naši zákazníci rozšíření našich služeb uvítají a Splunk se stane součástí naší trvalé nabídky. 

Více
02. 02. 2021

Padl rekord v počtu odeslaných datových zpráv za jediný den

Máme obrovskou radost. Padl historicky největší rekord v počtu odeslaných datových zpráv za jediný den a překonal tak ten dosavadní o více než 40 tisíc. Naše společnost je jedním z hlavních subdodavatelů Informačního systému datových schránek, a to už od roku 2009 a jsme na to náležitě hrdí!

Více
26. 01. 2021

Na homeoffice nevěřím, říká majitel NEWPS.CZ Aleš Kučera

V magazínu City vyšel zajímavý a možná na dnešní dobu i trochu kontroverzní rozhovor s majitelem naší společnosti panem Alešem Kučerou. Dozvíte se, jak vidí současnou situaci ten, kdo zaměstnává v této nelehké době skoro padesát zaměstnanců.

Více
14. 01. 2021

Proč na Mars nepoletí Němci, ale Američané

Proč je lepší zákazníkovi, který používá dvoukolák, předvést namísto toho čtyřkolák, a ne auto s automatickou převodovkou? Protože dotyčný musí být schopen inovaci pochopit, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
07. 01. 2021

Poradna pro podnikatele s pochvalou od prezidenta

Během první a druhé vlny pandemie se naše společnost zcela bezplatně zapojila svými technickými znalostmi a zkušenostmi do projektu "Poradna pro podnikatele", která běží na portálu Hlavního města Prahy pod záštitou Hospodářské komory ČR. Pochvala od prezidenta HKČR je pro nás sladkou tečkou.

Více
07. 01. 2021

Dobrá zpráva o dvojí bankovní identitě

V bance už vás viděli, a tak i jiným potvrdí, že jste to vy. Taková je podstata bankovní identity, která má zpřístupnit řadu služeb v online formě, zatím totiž vyžadují osobní identifikaci, a tudíž cestu na úřad či kamennou pobočku. Banky měly pro tuto službu vytvořit jednu alianci, ale nedopadlo to. Naštěstí je to spíše dobrá zpráva, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
21. 12. 2020

Složitá obrana proti vnitřnímu nepříteli

Proti vnějším kyberútokům lze postavit pevnou obranu, s vnitřními útoky je to však složitější – neexistuje jeden software, který by jim zabránil. Chce to pravidla, ochranné a sledovací systémy a důsledné zajištění všech zařízení, píše ve svém sloupku šéf delivery NEWPS David Čečelský.

Více
10. 12. 2020

Inovační marnost v době krize

Za krize ubývá zakázek a zbývá více kapacit pro bádání nad inovacemi. Ale komu pak tyto inovativní produkty prodat? Stát ani velké korporace je neumí nakupovat a menší firmy se spíše snaží těžkými časy prospořit, píše v novém sloupku šéf NEWPS.CZ Aleš Kučera.

Více
03. 12. 2020

Oběti epidemie školou povinné

Při osobní výuce jeden na jednoho zvládnu jazykovou lekci trvající 90 minut, při online variantě odpadám po 60 minutách. „Kvalita vzdělávání přechodem na distanční výuku poklesla a to nás bude bolet,“ píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
26. 11. 2020

Dopis od ministryně pro vyšší krevní tlak

Přesuňte lidi na home office, žádá v době pandemie stát. A ministryně práce to urguje dopisem všem zaměstnavatelům. Palec nahoru za psaní poslané do datové schránky, palec dolů za paragraf, který práci z domova upravuje. Více se dočtete v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
19. 11. 2020

Zbytečné papíry, zbytečné plastové kartičky

Na webech veřejné správy se v Česku hlavně dozvíte, jaké úřad potřebuje papíry. Ale že by online vyřešil tak banální agendu, jako je převod zaplaceného užívání modré parkovací zóny na nové vozidlo? To nejde. Více se dočtete v novém sloupku šéfa NEWPS Aleše Kučery.

Více
16. 11. 2020

Pozitivně začarovaný kruh 5G

Agent pojišťovny, připojený přes mobilní Edge, dnes často minuty čeká na vícefaktorové ověření přístupu. Mobilní 5G sítě jsou v tomto ohledu nadějí na lepší budoucnost. Ve spojení s cloudem mohou výrazně posunout firemní IT, píše v novém sloupku šéf Delivery NEWPS David Čečelský.

Více
09. 11. 2020

„Cloudná“ hesla

Pro každou internetovou službu máme mít podle bezpečnostních doporučení samostatné a dostatečně složité heslo. Ale kdo si má pamatovat všechny ty desítky variant? Přece náš správce hesel. Více v článku našeho Business Analyst Martina Šlancara.

Více
05. 11. 2020

Jeden účet vládne všem

Do firem si lze dnes přinést vlastní IT zařízení. Časem si bude možné přinést i svoji digitální identitu. Vlastně je záhadou, že se takzvané federování nebo decentralizace identit prosazuje tak pomalu, soudí šéf Delivery NEWPS David Čečelský.

Více
26. 10. 2020

Paradoxy elektromobilní revoluce

Software pro Volkswageny má v nové elektromobilní éře psát deset tisíc programátorů. Přitom Photoshop vymysleli a napsali dva lidé, QuickTime tři. Když se vývojový tým nevejde do jedné kanceláře, není uřiditelný, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
19. 10. 2020

Aby se zahradník nestal kozlem aneb jak ohlídat správce IT

Správci ohlídají uživatele, ale kdo ohlídá správce? Už řadu let firmy používají identity management, který střeží, kdo k jejich informačním systémům přistupuje a co v nich dělá. Ale zcela opomíjejí, že stejným způsobem je třeba hlídat i ty, kteří celé IT nastavují. Více se dočtete ve sloupku šéfa delivery týmu v NEWPS Davida Čečelského.

Více
12. 10. 2020

Českou veřejnou zakázku jen těžko vyhraje „nový Amazon“

V českých veřejných zakázkách za stovky miliard korun ročně se soutěží o nejnižší cenu. Z takového podhoubí ale těžko vyroste nový Amazon, protože kdo je nejlevnější, těžko bude nejlepší, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
21. 09. 2020

Recept na elektronické volby z přísad voleb papírových

Volby tu musí být i pro lidi v karanténě. Zavedení možnosti odevzdat hlas elektronicky není zdaleka tak složité a pochybné, jak tvrdí kritici. Stačí neměnit roli staťáku a okrskových volebních komisí, píše ve svém článku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
09. 09. 2020

IT je stejně běžné jako elektrická světla. Ale šetří někdo na žárovkách?

Kyberbezpečnost je módním slovem, ale ve skutečnosti se na ní dost kašle. Proč mají nemocnice počítačové tomografy, ale už nemají informační systém, který by hackerům zabránil vyřadit drahé přístroje z provozu? Vše začíná u toho, jak o IT uvažujeme, píše šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

Více
03. 09. 2020

Konec obluzování holek v čase 5G síti

Experti básní, co vše s sebou přinese několikanásobně rychlejší mobilní internet s označením 5G. Ale jaké mohou být konce této věci? Holku už možná rychlým autem neohromíte, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

Více
12. 08. 2020

Milionová záplata na miliardovou díru

Velkou bolest zdravotnictví na plno odkryli až kybernetičtí útočníci. Na informační systémy se v tomhle resortu léta kašle. Pár desítek milionů to rozhodně nespraví, vnitřní dluh se jen ve velkých nemocnicích počítá v miliardách korun, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

Více
06. 08. 2020

Jak stát neprodal chytrou karanténu

Lékem na koronavirus měla být chytrá karanténa. Ale zdá se, že nezabrala, prostě nefunguje. Něco se totiž hrubě nepovedlo, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Více
15. 06. 2020

Co napověděl koronavirus o vládní třicetiletce

Když šlo o lidské zdraví, ryby, které padnou za oběť igelitovým pytlíkům, přestaly být důležité. Koronavirus prostě během pár týdnu překlopil žebříček společenských priorit. Jak dlouho může ve světle této zkušenosti vydržet vládní investiční plán na 30 let? Více se dočtete ve sloupku šéfa NEWPS HOLDING SE Aleše Kučery.

Více