
ALEŠ KUČERA PRO SEZNAM ZPRÁVY: HACKEŘI NEUSTÁLE ÚTOČÍ
IT infrastruktura státu i firem je pod neustálým útokem hackerů, kteří hledají slabá místa. Zatím nevíme o tom, že by je našli, ale jednou mohou uspět a my musíme vědět, co dělat, říká IT specialista a majitel NEWPS.CZ Aleš Kučera.

KyberGlosář s Alešem Kučerou 1.
Existují stovky druhů kyberútoků, ale na začátku obrany musí být vrátný, který nepustí každého do baráku, říká šéf NEWPS Aleš Kučera v novém podcastu info.cz

Letošní cena za kyberzločin: Bilion dolarů
Hackerské útoky stály svět v roce 2020 přes jeden bilion dolarů. Je to nejvyšší účet za počítačovou kriminalitu v dějinách. Naprosté většině škod bylo možné zabránit.

Bezpečnostní školení jsou jako hrách na stěnu
Mnoho velkých firem se snaží školit své zaměstnance v počítačové bezpečnosti. Většina kurzů je ale špatně navržena a lidé po jejich absolvování dál ignorují bezpečnostní pravidla.

Cloud už skvěle slouží i hackerům. Jsou rychlejší a pružnější
Hackeři přemísťují svoji výpočetní kapacitu do cloudu jako kdokoli jiný. Za nevysoké předplatné si lze koupit nejrůznější kradená data, která se dají použít ke kybernetickým útokům prakticky na jakýkoliv cíl.

I v kyberprostoru platí: těžko na cvičišti, lehko na bojišti
Firmy nemívají plány reakce na bezpečnostní incidenty, nebo je mají, ale bývají nepoužitelné. Základem obrany je přitom dobrá příprava, říká expertka, která se řadí mezi nejdůležitější ženy v oblasti kyberbezpečnosti.

Voda nechráněná hesly
Bezpečnostní výzkumníci z Izraele objevili nezaheslované vodohospodářské systémy volně přístupné z internetu. Přitom právě vodohospodářská infrastruktura se ve státě proslulém vyprahlým klimatem stala na jaře terčem kyberútoku. Nedostatečně zabezpečené byly i další systémy v Evropě, Americe a Asii.

E-shopy s hackerským naslouchátkem
Internetový obchod zažívá enormní nárůst. Zároveň s tím ale přichází vlna hackerských útoků, které se na e-shopy zaměřují. Největší nebezpečí představuje škodlivý kód, který krade čísla kreditních karet.

Na rojení kyberútočníků začínají být odpovědí „myslící“ stroje
Bezpečnostních hrozeb den ode dne přibývá. Lidští operátoři už na jejich klasifikaci a potírání nestačí. Do budoucna bude jediná možnost přenechat podstatnou část rozhodování strojům, které se dokážou samy naučit, jak se s hrozbami vypořádat.

Sociální sítě jako zdroj uživatelských dat pro kyberzločince
Staré triky z dřevních dob počítačových sítí fungují i dnes. Zaměstnanci zveřejňují na internetu informace, které z nich dělají snadné cíle sociálního inženýrství a otevírají dveře do firemních sítí. Řešením je důsledná kontrola uživatelských účtů a práv.