
Letošní cena za kyberzločin: Bilion dolarů
Hackerské útoky stály svět v roce 2020 přes jeden bilion dolarů. Je to nejvyšší účet za počítačovou kriminalitu v dějinách. Naprosté většině škod bylo možné zabránit.

Bezpečnostní školení jsou jako hrách na stěnu
Mnoho velkých firem se snaží školit své zaměstnance v počítačové bezpečnosti. Většina kurzů je ale špatně navržena a lidé po jejich absolvování dál ignorují bezpečnostní pravidla.

Složitá obrana proti vnitřnímu nepříteli
Proti vnějším kyberútokům lze postavit pevnou obranu, s vnitřními útoky je to však složitější – neexistuje jeden software, který by jim zabránil. Chce to pravidla, ochranné a sledovací systémy a důsledné zajištění všech zařízení, píše ve svém sloupku šéf delivery NEWPS David Čečelský.

Cloud už skvěle slouží i hackerům. Jsou rychlejší a pružnější
Hackeři přemísťují svoji výpočetní kapacitu do cloudu jako kdokoli jiný. Za nevysoké předplatné si lze koupit nejrůznější kradená data, která se dají použít ke kybernetickým útokům prakticky na jakýkoliv cíl.

I v kyberprostoru platí: těžko na cvičišti, lehko na bojišti
Firmy nemívají plány reakce na bezpečnostní incidenty, nebo je mají, ale bývají nepoužitelné. Základem obrany je přitom dobrá příprava, říká expertka, která se řadí mezi nejdůležitější ženy v oblasti kyberbezpečnosti.

Vydírání pomocí facebookových inzerátů
Ransomware je dnes velice oblíbený druh malwaru. Napřed zašifruje data oběti, pak požaduje výkupné za jejich rozšifrování. Hackerská skupina stojící za ransomwarem Ragnar Locker přišla s novou fintou, jak na oběť svého útoku přitlačit.

Pozitivně začarovaný kruh 5G
Agent pojišťovny, připojený přes mobilní Edge, dnes často minuty čeká na vícefaktorové ověření přístupu. Mobilní 5G sítě jsou v tomto ohledu nadějí na lepší budoucnost. Ve spojení s cloudem mohou výrazně posunout firemní IT, píše v novém sloupku šéf Delivery NEWPS David Čečelský.

E-shopy s hackerským naslouchátkem
Internetový obchod zažívá enormní nárůst. Zároveň s tím ale přichází vlna hackerských útoků, které se na e-shopy zaměřují. Největší nebezpečí představuje škodlivý kód, který krade čísla kreditních karet.

„Cloudná“ hesla
Pro každou internetovou službu máme mít podle bezpečnostních doporučení samostatné a dostatečně složité heslo. Ale kdo si má pamatovat všechny ty desítky variant? Přece náš správce hesel. Více v článku našeho Business Analyst Martina Šlancara.

Zákaznické účty ve zvýšeném ohrožení
Bezpečnostní firma Sift vydala zprávu, podle níž přibývá útoků s cílem převzít uživatelské účty. Nejoblíbenější cíl hackerů jsou internetoví maloobchodníci. Aplikovaná bezpečnostní opatření jsou však dvojsečná. Mohou odradit nakupující.

Na rojení kyberútočníků začínají být odpovědí „myslící“ stroje
Bezpečnostních hrozeb den ode dne přibývá. Lidští operátoři už na jejich klasifikaci a potírání nestačí. Do budoucna bude jediná možnost přenechat podstatnou část rozhodování strojům, které se dokážou samy naučit, jak se s hrozbami vypořádat.

Mobily jsou chatrné branky v hradbách firemního IT
U japonské společnosti si ve služebním telefonu nespustíte ani navigaci. Koncový bod firemní IT sítě střeží speciální software. V domácích firmách tahle oblast ochrany leží v zapomnění, píše ve svém sloupku šéf Delivery NEWPS David Čečelský.

Nezabezpečené API jako pozvánka pro hackery
Kyberzločinci se začínají soustředit na protokol, jehož prostřednictvím mluví programy mezi sebou. Není divu. Autoři aplikací ho používají pořád víc.

Českou veřejnou zakázku jen těžko vyhraje „nový Amazon“
V českých veřejných zakázkách za stovky miliard korun ročně se soutěží o nejnižší cenu. Z takového podhoubí ale těžko vyroste nový Amazon, protože kdo je nejlevnější, těžko bude nejlepší, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Aleš Kučera.

Většinu času jsme v defenzívě, přiznávají bezpečnostní experti
Vyšel další průzkum mezi pracovníky v bezpečnosti IT. Jako obvykle nedopadl optimisticky. Týmy security operations jen reagují na hrozby, místo aby jim předcházely.

Sociální sítě jako zdroj uživatelských dat pro kyberzločince
Staré triky z dřevních dob počítačových sítí fungují i dnes. Zaměstnanci zveřejňují na internetu informace, které z nich dělají snadné cíle sociálního inženýrství a otevírají dveře do firemních sítí. Řešením je důsledná kontrola uživatelských účtů a práv.

IT infrastruktura velkých společností je plná bezpečnostních chyb, říká výzkum
Pro velké společnosti a instituce je bezpečnost dat klíčová. Přesto se o ni nezvládají starat. Nedostatek času na záplatování známých zranitelností dělá z mamutích byznysů snadné cíle pro kyberútočníky.

IT je stejně běžné jako elektrická světla. Ale šetří někdo na žárovkách?
Kyberbezpečnost je módním slovem, ale ve skutečnosti se na ní dost kašle. Proč mají nemocnice počítačové tomografy, ale už nemají informační systém, který by hackerům zabránil vyřadit drahé přístroje z provozu? Vše začíná u toho, jak o IT uvažujeme, píše šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

Konec obluzování holek v čase 5G síti
Experti básní, co vše s sebou přinese několikanásobně rychlejší mobilní internet s označením 5G. Ale jaké mohou být konce této věci? Holku už možná rychlým autem neohromíte, píše ve svém sloupku šéf NEWPS Group Aleš Kučera.

V jednoduchosti nemusí být síla. Branou pro škůdce se stává protokol usnadňující přihlašování
Čím dál tím víc firem přesunuje svou IT infrastrukturu do Cloudu. Je to výhodné kvůli většímu výpočetnímu výkonu i diskové kapacitě. Hackeři se jim přizpůsobují. Přibývá kybernetických útoků pomocí známého autentizačního standardu „Přihlaste se pomocí …“