2000 korun

Praha - Nad absurditou, kterou je možné najít v naší legislativě a dotýká se používání datových schránek se ve svém článku zamýšlí jednatel NEWPS.CZ, pan Martin Řehořek.

 

Přijde mi zcela absurdní, že v době, kdy se každý z politiků bez ohledu na partajní příslušnost ohání digitalizací služeb veřejné správy, máme v naší legislativě zakotvenu pokutu za nevyužití datové schránky. Ano myslím těch 2000 korun v případě podání přiznání daně z příjmu.

Ještě bych dovedl pochopit, proč a co před pár lety vedlo Finanční ředitelství k prosazení takové pokuty. Co ale vůbec nechápu, že tato kuriozita je pořád v naší legislativě. Že se dosud nenašel nikdo z odpovědných politiků, který by si vzal tento problém na starost a místo pokuty by nabídl všem občanům třeba 100 korun slevu na dani všem, kteří budou podávat daňová přiznání propříště už jenom elektronicky.

Stát by na tom určitě netratil. Byť by těch občanů bylo skutečně hodně. Naopak, dostal by data z přiznání ve tvaru, který dál může zpracovávat automatizovaně. Ve formátu datové věty podle svých požadavků. Ušetřil by nemalé prostředky za ruční přepisování dat z růžových formulářů. Vždyť ruční přepisování dat z formulářů zase do nějakého systému je ta nejméně efektivní činnost, která navíc zaměstnává spousty úředníků.

Vláda v poslední době hovoří o potřebě snižování počtu úředníků veřejné správy. Zde ten prostor má, cesta k němu je jednoduchá. Stačí zrušit pokutu a pobídnout občany k používání elektronických nástrojů, například datových schránek.

 


Ing. Martin Řehořek
jednatel NEWPS.CZ

 

 

 

Další články

KyberGlosář s Alešem Kučerou 1.
Více
Dobrá zpráva o dvojí bankovní identitě
Více

Zpět na výpis novinek