Jak mohou datovky pomoci studentům?

Jak mohou datovou schránku využít studenti středních a vysokých škol se dočtete v našem článku, který popisuje několik zcela běžných situací a důvodů, proč by si studenti měli datovku pořídit.

 

Studuji mimo domov, aneb příběh studenta a komunikace s úřady

Pokud si myslíte, že studenti zejména vysokých, ale i středních škol, nemusí komunikovat a navštěvovat úřady, tak se mýlíte. Stačí, aby si chtěli ke studiu něco přivydělat nebo jít k volbám mimo bydliště a „problém“ je na světě. Představme si ukázkovou situaci.

Jsem student, jehož vysoká škola je daleko od domova. Bydlím na koleji. Domů dojíždím jen občas a během zkouškového vlastně vůbec. Abych si něco přivydělal, po večerech a o víkendech brigádničím. Čas od času mi rodiče zavolají, že mi přišel nějaký doporučený dopis, leží na poště a na vyzvednutí mám 10 dnů. Od koho? Tak třeba od Soudu za jízdu načerno, protože jsem kdysi dávno zapomněl zaplatit pokutu. Nebo od Policie, protože jsem někde špatně zaparkoval, či dopis z Katastrálního úřadu, protože se soused u nás rozhodl stavět a já se, jako spolumajitel našeho domku, najednou stal účastníkem řízení. A nebo se konají volby a já vím, že během jejich konání nemůžu do svého bydliště přijet, takže potřebuji voličský průkaz, to je zase cesta domů. A to mě ještě čeká zajít s tím růžovým formulářem k nám na finančák. Takových a podobných situací může být skutečně hodně. Takže, co teď? Abych si pro dopis dojel na poštu domů, musím buď vypustit školu, nebo brigádu. Ani jedno není nejlepší řešení...

Do těchto situací se dostávají dnešní mladí lidé zcela běžně. Bohužel, většinou jim nikdo o možnostech řešení neřekne, neporadí – ani škola, ani úřady. A všichni jsme už asi četli o exekucích, které mají mladí „na krku“, protože jednou někde zapomněli zaplatit pokutu a pak si nevyzvedli upomínku na poště. A přitom je to tak jednoduché!

V ČR si může zřídit datovou schránku fyzické osoby občan starší 18-ti let. Je to otázka jedné návštěvy Czech POINTu s občankou. Deset minut při vyplňování formuláře a ověřování. Pak už jen jednoduchá práce s počítačem nebo mobilem, kterou právě mladá generace ovládá ze všech nejlépe.

Jakmile má student zřízenou datovku, úřady jsou mu ze zákony povinny, zasílat veškerou korespondenci elektronicky. A samozřejmě, opačným směrem fungují datovky úplně stejně.

Můžete namítat, že to nefunguje všude, že některé úřady stále trvají na osobní návštěvě nebo papírové formě. Ano, ne všechny úřady pochopily, že jde o službu občanům, kterou musí plnit ze zákona. Nicméně zákony jsou tu od toho, aby se dodržovaly. A i proti tzv. nedodání do datové schránky se lze bránit a trvat na elektronické komunikaci.

(mre) 

 

Další články

Co napověděl koronavirus o vládní třicetiletce
Více
Jak stát neprodal chytrou karanténu
Více

Zpět na výpis novinek