Chystáte se cestovat? A jste pojištěný? I proti úřadům??

Praha - Je to jednoduché. Jedete na dovolenou, pojistíte sebe, svojí rodinu, psa, kočku, auto, kufr, letenku. Zamknete byt a těšíte se, jak nikoho z dotěrných sousedů ani šéfa dva měsíce neuvidíte. Jenže... Poštovní schránka dovolenou nemá a pokud vám do ní přijde úřední zásilka, těžko s tím něco uděláte, protože to zjistíte až po svém návratu, a to už taky může být na všechny odvolání a dovolání pozdě. Tak proč se nepojistit také proti (ne)čekané výzvě ze strany veřejné správy (soud, policie, úřad, atd.)?

Stačí si zřídit datovou schránku fyzické osoby. K tomu potřebujete jen jednou zajít na nejbližší Czech POINT (je na každé poště nebo úřadu) a požádat o její zřízení. Je dost nepravděpodobné, že byste v dnešní době cestovali úplně off line, tedy minimálně bez mobilu. A když máte zřízenou datovku a máte mobil, máte také jistotu, že nic nepropásnete.

Zdarma vám bude zřízena datovka, která se od té chvíle stane jediným bodem pro veškerou komunikaci s úřady. Nevěříte? Tak to vyzkoušejte! Jakmile budete mít datovku aktivovanou, úřady jsou dle zákona povinny, doručovat do vaší datové schránky. O doručení nové datové zprávy budete informováni SMS nebo mailem. Díky mobilu se do své datovky jednoduše podíváte.

A ještě něco. Jakmile máte datovku, nemusíte řešit problém s podepisováním dokumentů, které posíláte na úřad. Nepotřebujete ani elektronický podpis. Úřad pozná podle ID datovky o koho přesně se jedná a vaše podání prostřednictvím datovky má stejnou právní váhu, jako kdybyste přišli osobně na úřad a podepsali papír před úředníkem.

Komunikace směrem k úřadům vás nic nestojí, je zdarma.

Datovka nezná hranice – ať jste kdekoliv po světě, jakmile máte připojení k internetu, máte po ruce i svojí datovku. Na rozdíl od pasu ji nemůžete ztratit. 

Zdroj: Facebook "Oficiální stránky Datových schránek"

 

Další články

Dobrá zpráva o dvojí bankovní identitě
Více
KyberGlosář s Alešem Kučerou 1.
Více

Zpět na výpis novinek