Datovky pro občany

Deník E15 - Rubrika "Pohled manažera" a příspěvek jednatele společnosti NEWPS.CZ, pana Martina Řehořka na téma datových schránek.

V říjnu bylo zřízeno 3 916 datových schránek na žádost. To jsou schránky tzv. fyzických osob (občanů) a podnikajících fyzických osob (drobných živnostníků pracujících na IČO). Číslo nikterak závratné, přesto zajímavé. Více jich bylo letos pouze v lednu až březnu, což souviselo s nutností pořídit si datovku kvůli EET. Pak ten zájem zase opadl. Proč tedy ten zvýšený zájem právě v říjnu? Co se změnilo, že to přinutilo občany ke zřízení datové schránky.

Jedním z důvodů může být fakt, že od 1. července se všechny školy (nejenom vysoké, ale i základní, či dokonce i mateřské) staly orgány veřejné moci. To tedy znamená, že se školami lze komunikovat (tedy dopisovat si) prostřednictvím datových schránek, a to dokonce zdarma. Vždyť komunikace s orgány veřejné moci je pro všechny ostatní subjekty zdarma! Takže např. student může poslat žádost nebo libovolný dokument na studijní oddělení elektronicky datovou zprávou, a přitom nemusí nikam chodit. Dokonce tak může učinit třeba o půlnoci, datovky fungují 24x7 a navíc ho to ani nic nestojí. Jinak by musel buď poslat dopis (placený), anebo dokonce jet na to studijní osobně, a navíc tak, aby se tam dostal v pracovní hodiny. Anebo jiný pohled – škola může využít svého postavení orgánu veřejné moci a začít využívat systém datových schránek k oficiální komunikaci se svými studenty, aniž by k tomu potřebovala budovat nějaký vlastní informační systém. Stačí přesvědčit studenty, aby si zřídili datovou schránku, ale pak jí už nic v cestě nestojí. Dokonce na takovém provozu bude šetřit. Jako orgán veřejné moci zasílá datové zprávy zdarma. Tedy i studentům. Samozřejmě že datovky může škola využít i v rámci interní komunikace. Tím nemyslím případ z kanceláře do vedlejší kanceláře, ale například v rámci univerzity komunikaci mezi fakultami. Takové komunikace je i dnes hodně, navíc v listinné podobě je pomalá, zbytečně zdržuje. Ano je pomalá i přesto, že doručení trvá v tom lepším případě pouze 1 den. Dění kolem nás probíhá rychlým tempem, co platilo včera, dnes už neplatí. A škola by opět ušetřila. Peníze se hodí jinde, třeba na odměňování pedagogů. Jsem zvědav, zda se některá ze škol chopí příležitosti. Jak zefektivnit procesy a přitom ještě ušetřit pomocí datovek, lze snadno spočítat. Jak jinak snižovat náklady než s využitím skutečně fungujících elektronických služeb? S využitím jedné se sdílených služeb českého eGovernmentu? Kdo v Evropě něco takového má?

Autor: Ing. Martin Řehořek, jednatel NEWPS.CZ s.r.o.

Další články

Konec obluzování holek v čase 5G síti
Více
IT je stejně běžné jako elektrická světla. Ale šetří někdo na žárovkách?
Více

Zpět na výpis novinek