Chci volit datovkou. A nejen prezidenta

EURO č. 46/2017: Datové schránky by usnadnily a zpřehlednily i sběr podpisů pro prezidentské kandidáty, myslí si jednatel společnosti NEWPS.CZ, pan Martin Řehořek

 

Asi tak před rokem jsem zde popisoval, proč chci mít možnost volit prezidenta datovkou a proč je to pro stát i pro občany výhodné. Teď, v době, kdy kandidáti předkládají své podpisové archy, by se tenhle elektronický způsob hodil dvojnásob.

Archy jsou totiž dnes kontrolovány jak fyzicky úředníky, tak následně elektronicky po jejich převedení do tzv. elektronicky čitelné podoby.

Vybraný vzorek ze všech archů je na skenován a upraven do podoby, kterou umí zpracovat počítač, protože pak už přichází ke slovu kontrola vůči základním registrům, která je automatická.

Když to zjednoduším, tak to hlavní probíhá stejně nakonec elektronicky, ale naskenovaný podpis nijak neověříte, to je největší slabina těchto podpisových archů. Protože po převedení všech údajů z archů do e-podoby už můžete oficiálně zkontrolovat jen údaje ze základních registrů – jméno, bydliště, číslo průkazu totožnosti. To, jestli je podpis skutečně pravý, rozhodně nemáte šanci zjistit. Takže dál platí, že pokud si pořídím návštěvní knihu z nějaké vrátnice, mám dostatek informací k tomu, abych mohl vyplnit petiční archy za úplně cizí lidi, aniž by o tom věděli. O tom, jestli zároveň dochází ke kontrole duplicity jmen, bych si dovolil pochybovat, ale to už je v tom „průšvihu“ vlastně to nejmenší.

Pokud by měl občan možnost využít svou datovou schránku k „podpisu“ archu, třeba právě pro volbu prezidenta, měl by stát stoprocentní jistotu, že jeho podpis je pravý, a nemusel by nic ověřovat. O zpracování dat, resp. o jejich podstatném zjednodušení ani nemluvím.

Identifikace daného občana by byla jednoduchá, rychlá, levnější a hlavně by se zamezilo švindlování se jmény. Občan by měl s touto metodou jistotu stejnou. Věděl by, že jeho podpis „nepropadne“ kvůli chybě optického programu či nebude z nějakých jiných důvodů vyřazen, protože by měl dokonce i potvrzení, že petiční arch podepsal. Měl by totiž doručenku.

Je po volbách, máme novou sněmovnu. Třeba v ní zasednou lidé, kteří budou více nakloněni postupující elektronizaci a tím také efektivnějšímu a zejména transparentnějšímu způsobu sběru petičních podpisů. A datovky? Ty přece fungují. Systémem už prošlo více než půl miliardy zpráv.

 

Ing. Martin Řehořek
jednatel NEWPS.CZ s.r.o.

Další články

Co napověděl koronavirus o vládní třicetiletce
Více
Jak stát neprodal chytrou karanténu
Více

Zpět na výpis novinek