Dešťovka neprší pro každého
E15 - rubrika Pohled manažera: Dobrý záměr úředníků Ministerstva životního prostředí šetřit zdroji pitné vody pokazilo jeho provedení. K nabídnuté dotaci se totiž mohou reálně dostat jen někteří...
Letos na jaře proběhla první vlna dotační akce na podporu využití dešťové vody. Ministerstvo životního prostředí tak činí zřejmě ve snaze ušetřit zdroje pitné vody a podpořit používání dešťové vody pro zalévání zahrad nebo dokonce ke splachování. Jistě je to ušlechtilá myšlenka, byť není nová, mnozí zahrádkáři tak činí již dlouhá léta.
Realizace dotací však tak ušlechtilá již není. Zřejmě ve snaze vyhnout se několikadenní frontě zájemců o dotaci před úřadem, jakou měl Středočeský kraj u kotlů, zvolilo MŽP čistě elektronickou cestu pro podání žádosti. Prostě „digital first“. V dnešní době to vypadá jako samozřejmost, ale není tato forma pro většinu zahrádkářů diskriminační? Oni už dnes mají prakticky všichni na svých zahradách nějakou káď s dešťovou vodou, aby mohli pravidelně zalévat svoje záhony. Často to jsou starší lidé, kteří to s počítači neumí.
Tihle lidé, kteří navíc byli „předvedeni“ v televizních spotech jako příjemci dotace, se právě kvůli elektronické formě žádosti k dotacím vůbec nedostali. Prostě a jednoduše byli diskriminováni. Neměli stejné podmínky jako ti, kteří jsou schopni vyplnit na internetu formulář, třeba i ve své pracovní době.
Ministerstvo si jednoduše neuvědomilo, že v České republice máme už více než 10 let síť kontaktních míst veřejné správy – Czech POINT, kde lze nabrat v podstatě libovolnou žádost, konvertovat ji do elektronické formy a doručit na libovolný úřad. Tedy klidně i písemnou žádost o dotaci na dešťovku.
Pro další vlnu dotací by bylo správné zajistit všem zájemcům rovný přístup, nikoho nediskriminovat. Kromě elektronických formulářů na webu ministerstva umožnit příjem žádostí i prostřednictvím Czech POINTu.
Jinak se podaří ministerstvu s vaničkou vylít i dítě.
Ing. Martin Řehořek
jednatel NEWPS.CZ s.r.o.