DESI nás děsí. Zabere Česko v eGov?

Praha, EURO č. 24 - Poslední pořadí v oblasti eGov je pro Česko opět nelichotivý. Proč tomu tak je? Tak např. kauza z MŠMT týkající se dotací ve sportu. O čem všem, kromě jiného, také vypovídá? O přetrvávajícím resortismu. O tom, jak si každý jede svůj rajónek, hlavně ať nám nikdo nekouká přes rameno. Jinak by totiž všechny ty náměstkyně a prezidenti svazů měli podstatně složitější práci.

 

Je veřejným tajemstvím, že v seznamech jednotlivých sportovních svazů je tolik členů, kolik by odpovídalo mnohem většímu státu. Takže tu mámě zase tzv. mrtvé duše, jen nejsou v politických stranách, ale ve sportu. Ale, co chybí k tomu, aby se v tom udělal trochu pořádek? Co třeba registr sportovců provázaný s registrem obyvatel. Anebo pravidelná přeregistrace sportovců na Czech POINTech, které je možné dneska najít na každém kroku. To by se panečku celý systém pěkně zprůhlednilo a peníze se dostaly skutečně tam, kde jsou potřeba. Až k těm dětem na hřištích. Jenže to by spolu musely, v tomto případě resorty školství a vnitra komunikovat a chtít svoje e-služby provázat.

Další adept v řadě, je třeba Ministerstvo pro místní rozvoj, které by mohlo pro své služby také víc využívat systémy, které jsou už vytvořeny a dlouhodobě fungují. Díky datovkám třeba výrazně zjednodušit registraci do tzv. Národního elektronického nástroje nebo pro žádosti o zápis do Seznamu kvalifikovaných dodavatelů využívat Czech POINT. Prostě přestat podnikatele nutit pořád něco tisknout a někam nosit.

Příkladů, jak využívat již hotové služby eGovernmentu pro další e-služby jednotlivých resortů, bychom našli bezpočet. U nás se vynaložilo tolik energie na různé strategie rozvoje eGov, že se při tom všem tak trochu zapomnělo na vlastní rozvoj nabídky e-služeb. A přitom, jak by tady mohlo být krásně...

 

Ing. Martin Řehořek
jednatel NEWPS.CZ s. r. o.

Další články

IT je stejně běžné jako elektrická světla. Ale šetří někdo na žárovkách?
Více
Konec obluzování holek v čase 5G síti
Více

Zpět na výpis novinek