DESI nás děsí. Zabere Česko v eGov?

Praha, EURO č. 24 - Poslední pořadí v oblasti eGov je pro Česko opět nelichotivý. Proč tomu tak je? Tak např. kauza z MŠMT týkající se dotací ve sportu. O čem všem, kromě jiného, také vypovídá? O přetrvávajícím resortismu. O tom, jak si každý jede svůj rajónek, hlavně ať nám nikdo nekouká přes rameno. Jinak by totiž všechny ty náměstkyně a prezidenti svazů měli podstatně složitější práci.

 

Je veřejným tajemstvím, že v seznamech jednotlivých sportovních svazů je tolik členů, kolik by odpovídalo mnohem většímu státu. Takže tu mámě zase tzv. mrtvé duše, jen nejsou v politických stranách, ale ve sportu. Ale, co chybí k tomu, aby se v tom udělal trochu pořádek? Co třeba registr sportovců provázaný s registrem obyvatel. Anebo pravidelná přeregistrace sportovců na Czech POINTech, které je možné dneska najít na každém kroku. To by se panečku celý systém pěkně zprůhlednilo a peníze se dostaly skutečně tam, kde jsou potřeba. Až k těm dětem na hřištích. Jenže to by spolu musely, v tomto případě resorty školství a vnitra komunikovat a chtít svoje e-služby provázat.

Další adept v řadě, je třeba Ministerstvo pro místní rozvoj, které by mohlo pro své služby také víc využívat systémy, které jsou už vytvořeny a dlouhodobě fungují. Díky datovkám třeba výrazně zjednodušit registraci do tzv. Národního elektronického nástroje nebo pro žádosti o zápis do Seznamu kvalifikovaných dodavatelů využívat Czech POINT. Prostě přestat podnikatele nutit pořád něco tisknout a někam nosit.

Příkladů, jak využívat již hotové služby eGovernmentu pro další e-služby jednotlivých resortů, bychom našli bezpočet. U nás se vynaložilo tolik energie na různé strategie rozvoje eGov, že se při tom všem tak trochu zapomnělo na vlastní rozvoj nabídky e-služeb. A přitom, jak by tady mohlo být krásně...

 

Ing. Martin Řehořek
jednatel NEWPS.CZ s. r. o.

Další články

Dobrá zpráva o dvojí bankovní identitě
Více
KyberGlosář s Alešem Kučerou 1.
Více

Zpět na výpis novinek