Zavést maturitu z tak mladé vědy, jako je matematika, chce čas

Poslanci odpískali povinnou maturitu z matematiky. Česko se na ni musí teprve připravit. „To víte, ona matematika je poměrně nová věda,“ píše šéf NEWPS Aleš Kučera. A jak to souvisí s koronavirem? Přečtěte si nový sloupek.

Za situace, kdy svět do značné míry paralyzovalo šíření koronaviru, jsem se jako laik v této oblasti chtěl něco dozvědět o epidemiích. A tak jsem se na internetu na několik kliků dostal na stránky amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí známého také pod zkratkou CDC. Tam jsem se poměrně rychle dostal k obecnému skriptu, které popisovalo, jak epidemie vznikají, jak se šíří, jak se jim dá bránit a předcházet. Ten materiál byl plný diferenciálních rovnic. 

Ve stejném období jsem si na internetu přečetl jinou pozoruhodnou zprávu: naši poslanci zrušili povinnou maturitu z matematiky. Na stole byl i návrh ji jen o dva roky odložit, ale neprošel. Podle dosavadního znění zákona by přitom studenti některých oborů museli poprvé skládat maturitní zkoušku z tohoto předmětu v roce 2021.

Neustále posloucháme, že je nám třeba více lékařů. Zkušenost s koronavirem ale ukazuje, že také potřebujeme, aby přinejmenším ti, kteří ve zdravotnictví rozhodují nebo ho přímo řídí, alespoň rozeznávali, co je diferenciální rovnice.

A v Česku na to konto odpískáme povinnou maturitu z matematiky. Prostě nebude. My se na ni totiž teprve musíme připravit. To víte, ona matematika je poměrně nová věda.

Mimochodem, matematický aparát, který se používá i pro modelování epidemií, vymysleli pánové Gottfried Wilhelm von Leibniz a Carl Friedrich Gauss. První zemřel před 304 a druhý před 165 lety.

 

  

Ing. Aleš Kučera
předseda představenstva
NEWPS HOLDING SE

 

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

elektronické formuláře pro komunikaci (nejen) s úřady - zdarma, rychle, z bezpečí domova

povinnosti podnikatelů na jedno místě a přehledně

 

Další články

Dobrá zpráva o dvojí bankovní identitě
Více
KyberGlosář s Alešem Kučerou 1.
Více

Zpět na výpis novinek