Dilema
Jak dlouho bude trvat nouzový stav? Jak dlouho budeme v karanténě? Co mám udělat, abych nemusel úplně zavřít firmu? Nebo co mám dělat, abych se ochránil, a přitom byl schopen normálně žít, tedy řešit každodenní životní situace, včetně komunikace se státem? Řešení nabízí článek jednatele společnosti, Martina Řehořka.
Tohle dilema dnes řeší jak podnikatelé provozující nějakou živnost, nebo dokonce firmu, ale taky normální občané. Pokud má podnikatel firmu, tedy je např s.r.o., pak má vystaráno. Má ze zákona zřízenu datovou schránku a na úřady nemusí.
Btw. úřady postupně omezují činnost, redukují úřední hodiny na minimum. Například finanční správa omezila provoz podatelen pouze na pondělí a středu, a to od 8:00 do 11:00 hodin! Podobně k tomu přistoupily už i soudy a ostatní na sebe nenechají určitě dlouho čekat.
Právnická osoba s datovou schránkou (např. náš podnikatel se svým s.r.o.) zůstává v klidu. Bez potřeby nasazovat si roušku odešle ze svého počítače kdykoliv libovolný dokument nebo zprávu kterémukoliv orgánu veřejné moci (rozuměj úřadu). I přesto, že úřad bude zavřený například z důvodu karantény, on svoji povinnost splní v termínu. Jeho zpráva bude čekat na úředníka příslušného úřadu v datové schránce úřadu a on bude mít potvrzení o včasném doručení v podobě doručenky. Podobně jako u doporučeného dopisu.
Podnikající fyzická osoba, tedy občan podnikající „pouze“ na IČO, si musí o datovou schránku zažádat. Resp. musí podat žádost o její zřízení, a to na kterémkoliv kontaktním místě veřejné správy Czech POINT. K dispozici jich je více než 7.000, takže i době karantény určitě najde otevřený Czech POINT. Pak mu stačí pouze jediná návštěva – ok, použije roušku, aby chránil nejenom sebe ale i druhé – a má vlastní datovku, pomocí které může vyřizovat prakticky všechny své potřeby vůči státu elektronicky. V klidu a bezpečí ze svého domova či své provozovny.
Stejně si musí zažádat o zřízení datové schránky i občan, v řeči legislativy „fyzická osoba“. Jakmile má k dispozici datovku, může jednoduše poslat žádost o potvrzení ošetřovného do školy, kam chodí jeho ratolesti. Přitom nic neplatí, protože školy jsou z pohledu datovek orgány veřejné moci a jakákoliv komunikace s nimi je tedy zdarma.
Ostatně je s podivem, že si datovku dosud nezřídili všichni studenti vysokých škol, z nichž většina studuje mimo svoje trvalé bydliště. Nezbývá jim nic jiného, než kvůli vyřízení nějaké životní situace zajet do místa svého trvalého bydliště a v úředních hodinách dojít na úřad. Přitom každý z nich využívá Facebook, Twitter nebo Instagram. Se státem se ještě nenaučili komunikovat elektronicky.
Zřídit si vlastní datovku je nyní v době karantény a nouzového stavu určitě výhodné. Rozhodně by stálo za úvahu zřídit datovku všem občanům. Kdo o ni nebude mít zájem prostě se do ní nepřihlásí a tím ji neaktivuje. Mělo by to obrovský přínos i pro stát samotný. Čím více občanů bude umět komunikovat se státem elektronicky (rozuměj posílat své žádosti, daňová přiznání, změny v katastru atp.), tím menší budou náklady státu na zpracování takových dat.
Ing. Martin Řehořek
jednatel NEWPS.CZ
Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.