Jednoduché, účelné, zdarma. Proč to Češi nechtějí?

Dobrý pocit, že je člověk pro úřady nedostižný, se snadno změní v noční můru. Nevyzvednutý úřední dopis může znamenat promeškání lhůty ve správním řízením nebo dokonce v exekuci. Jak tomu předejít? Elegantním řešením je datová schránka. Více si přečtěte ve sloupku jednatele NEWPS Martina Řehořka.

Lidé většinou nemají rádi pocit, že je stát může snadno dostihnout. A právě tuto představu si často spojují s datovými schránkami. Podceňují ale fakt, že mnohem horší následky může mít, pokud je stát nedostihne. Stačí, aby byli na delší dovolené nebo aby v poštovní schránce zapadly výzvy k vyzvednutí a doporučený úřední dopis se po desetidenní lhůtě vrátí zpět odesílateli. Jenže platí takzvaná fikce doručení neboli de iure se má za to, že adresát jej obdržel. A začíná běžet třeba lhůta ve správním řízení nebo exekuci, aniž by o tom měl dotyčný tušení.

Nic takového by se mu nemohlo stát, pokud by měl datovou schránku. Veřejná správa ji ze zákona musí použít, a tedy komunikovat s jejím majitelem elektronicky. Pokud pošle cokoli v listinné podobě, lze si stěžovat na nesprávný úřední postup.

Jaké má elektronická forma výhodu?

Člověk okamžitě obdrží notifikaci mailem nebo sms, že mu přišla nová zpráva. A tu si přečte i na dovolené v mobilu. Stačí jen jednou zajít na Czech POINT a požádat o zřízení datové schránky. Osobní přítomnost je nutná proto, že žadatele musí podle dokladů identifikovat úřední osoba. Pak už lze datovku používat také jako svou identitu vůči státu. A pomocí jejích přihlašovacích údajů přistupovat k dalším agendám, třeba k portálu České správy sociálního zabezpečení nebo přihlásit firmu k e-neschopence.

Je to jednoduché, účelné a zdarma. O to podivuhodnější je, že za deset let jejich fungování si datové schránky pořídilo jen 200 tisíc fyzických osob, tedy občanů. To je zoufalé číslo. Stát totiž pro propagaci této služby neudělal téměř nic.

 

Ing. Martin Řehořek
jednatel NEWPS.CZ

Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.

 

 

Další články

Co napověděl koronavirus o vládní třicetiletce
Více
Jak stát neprodal chytrou karanténu
Více

Zpět na výpis novinek