Titulek: Minority Report v praxi
Počítač dokáže předpovědět, jestli vězeň spáchá po propuštění další zločin. Je v tom lepší než člověk. Podobné algoritmy mohou používat i obchodníci.
Podmínečné propuštění nebo podobná instituce existuje v mnoha justičních systémech na celém světě. Obvykle o něm rozhoduje soud, jehož nejdůležitějším úkolem bývá odhadnout, jestli bude potrestaný na svobodě sekat dobrotu. V poslední době s tím začínají soudům pomáhat počítačové programy. Jeden takový, používaný ve Spojených státech, se jmenuje COMPAS. Je to zkratka z Correctional Offender Management Profiling for Alternative Sanctions, čili něco jako Profilování Pachatelů K Udělování Alternativních Trestů. COMPAS už v USA kdekdo zkritizoval.
Asi nejdůležitější námitka byla, že je zbytečný, poněvadž nedokáže předpovídat chování vězňů lépe než člověk. Julia Dresselová a Hany Farid z Dartmouthské univerzity před dvěma lety porovnali předpovědi programu s úsudkem čtyř stovek dobrovolníků. Jak počítač tak lidé dostali medailonky propuštěných vězňů. Měli se pokusit uhádnout, jestli na svobodě znovu něco provedli.
Každý medailonek obsahoval pět údajů: věk, pohlaví, trestný čin, kvůli kterému se vězeň dostal za mříže, a počty přečinů proti zákonu během dospívání a v dospělosti. Lidé i počítač byli přibližně stejně úspěšní. Strefili se v necelých dvou třetinách případů. Jenže pět proměnných je málo. Letos pokus zopakovala jiná skupina vědců, vedená Jerrym Linem ze Stanfordovy univerzity. Do medailonků trestanců přidali deset dalších charakteristik.
Bylo to třeba zaměstnání, duševní zdraví, užívání drog a podobně. Zatímco počítač dokázal správně předpovědět budoucnost vězně skoro v devadesáti procentech případů, úspěšnost lidí se nezměnila. I s dodatečnými daty se strefili jen u necelých dvou třetin vězňů. Lidský mozek si s větším množstvím proměnných buď neporadí, nebo je ignoruje, aby si ušetřil práci.
Podobné algoritmy se samozřejmě dají použít i v byznysu. Hodí se třeba bankám při rozhodování, jestli je zákazník schopen splatit půjčku.
Fanoušky amerického spisovatele Philipa K. Dicka asi napadne, že příběh dost připomíná jeho povídku Minority report z roku 1956, podle které vznikl i film a seriál. Povídka vypráví o speciální policejní jednotce, která zatýká zločince dřív, než něco provedou. Chování kriminálníků v ní předpovídají zmutovaní lidé, nadaní věšteckým talentem. Dnes to ale vypadá, že bude stačit statistika.
(red NEWPS.CZ - rjh, mre)
Najdete nás i na LinkedIN nebo Facebooku.